Intel Core i5-L16G7 - rewolucyjny 5-rdzeniowy procesor odnaleziony w bazie UserBenchmark
Procesory Intel Lakefield to jedne z tych konstrukcji, które mogą zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych. Co prawda do premiery układów pozostało jeszcze trochę czasu, ale w sieci już pojawiły się szczegóły o pierwszym przedstawicielu nowej serii.
Intel Lakefield – rewolucyjne podejście do procesorów
Generacja Lakefield wyróżnia się hybrydową konstrukcją. W praktyce oznacza to, że jednostki składają się z dwóch typów rdzeni – jednego wydajniejszego bazującego na mikroarchitekturze Sunny Cove i kilku słabszych korzystających z mikroarchitektury Tremont. Oprócz tego zastosowano zintegrowaną grafikę na bazie architektury Gen11. Całość zbudowano w oparciu o technologię 3D Foveros, pozwalającą na tworzenie warstwowych układów.
Układy Lakefield znajdą zastosowanie w nowoczesnych, kompaktowych urządzeniach mobilnych, gdzie trzeba pogodzić dobrą wydajność i niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wiemy, że jednym z pierwszych takich urządzeń będzie tablet Microsoft Surface Neo. Niestety, na producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat spodziewanej daty premiery procesorów.
Intel Core i5-L16G7 – pierwszy przedstawiciel generacji Lakefield
W bazie UserBenchmark pojawiły się wpisy, które ujawniły jednostkę Intel Core i5-L16G7 (znalazła się ona na wyposażeniu urządzenia Samsung NP 767XCL, które najprawdopodobniej jest czymś w rodzaju ultrabooka).
Procesor został wyposażony w jeden rdzeń główny i cztery dodatkowe – standardowo pracują one z taktowaniem 1,4 GHz, a częstotliwość Turbo wynosi 1,75 GHz. Dopisek G7 może wskazywać na zastosowanie topowej wersji zintegrowanej grafiki (podobnie jak w procesorach Ice Lake).
Baza ujawniła również pierwsze szczegóły odnośnie wydajności procesora. Core i5-L16G7 jest o 85% słabszy od 2-rdzeniowego/4-wątkowego Core i3-10110U. Mogłoby się wydawać, że takie wyniki pozostawiają wiele do życzenia. Warto jednak pamiętać, że nowy układ cechuje się dużo niższym współczynnikiem TDP (7 W vs 15 W), więc trudno od niego oczekiwać podobnych osiągów. Nie wiadomo też jak będą wyglądać wyniki w innych zastosowaniach i czy w gotowych urządzeniach nie ulegną one poprawie.
Źródło: UserBenchmark, El Chapuzas Informatico
Warto zobaczyć również:
- CacheOut - wykryto kolejną lukę bezpieczeństwa w procesorach Intel
- AMD potwierdza odświeżenie procesora Ryzen 5 1600 - zobacz jak rozpoznać lepszą wersję
- Nowy król wydajności w naszym rankingu procesorów
Komentarze
187W to jak na urzadzenie mobilne dosc sporo , najwydajniejszy smartfonowy procesor znajdujacy sie w iphonie ktory tez jest najbardziej pradozernym procesorem zuzywa podczas ekstremalnych testow graficznych okolo 7W energi to naprawde duzo.
Patrząc na obecną chwilę sam tan projekt FOVEROS robi wrażenie ale potrzebują do niego bardziej zaawansowanej litografii.Przecież procesory stacjonarne na tle nowych układów mobilnych jak A14 czy Kirin 1xxx w tej nowej litografii już będą cienko się prezentować ale w tym czasie będziemy mieli blisko do premiery Zen 3 od AMD więc chociaż ta firma jakoś będzie broniła honoru architektury x86.
Widocznie Intel ma za mało problemów i dokłada sobie nowy :)
tak przynajmniej to wygląda na papierze. czyli bezsens kompletny. idę po popcorn i zachwycam się dalej :)
A tak w ogóle to architektura x86 jest ekstremalnie zaśmiecona, nielogiczna itd. Mam nadzieję że architektura RiscV to wszystko zaora. Szkoda że MIPS nie przetrwało próby czasu, bo każdy producent musiał zrobić swojego forka, co rozłożyło kompatybilność na łopatki. Program napisany na MIPS jednego producenta, nie działa na MIPS drugiego producenta.
Inżynierowie chyba dawno do BIOSu nie zaglądali^^