Już około 10 miesięcy chiński łazik Zhurong przebywa na Marsie. W tym czasie udało mu się pokonać całkiem spory 1,5 km odcinek. Jeśli wątpicie, to Mars Recoinassance Orbiter udokumentował dokładnie tę podróż
Zhurong to pierwsza i bardzo udana z perspektywy założeń misji, które wspominały o 3 miesiącach, misja chińskiego łazika na Marsie. Zhurong jest większy od łazików NASA z 2004 roku, jednakże mniejszy niż Perseverance. Zasilany jest energią słoneczną, która jest kluczowym czynnikiem decydującym o trwaniu misji.
Jeśli łazik nie trafi na nieprzyjazny dla jego kół teren i nie popsuje się żaden jego element, to jedynie burza pyłowa, która zanieczyści panele fotowoltaiczne, może przeszkodzić w realizacji misji przez kolejne miesiące.
Trasa łazika Zhurong sfotografowana z orbity Marsa
Chiny jak to bywa w ich zwyczaju, niezbyt wylewnie opowiadają o badaniach prowadzonych przez ich łazik, ale na pewno coś na południu równiny Utopia Planitia się dzieje. Na zdjęciach uzyskanych przez kamerę HiRISE sondy MRO, 11 marca 2022 roku z odległości 288 km, widać dokładnie całą trasę jaką dotychczas pokonał łazik. A to dzięki dobrze dostrzegalnym śladom jakie pozostawiają na marsjańskim gruncie jego koła.
Mozaika zdjęć (obrócona o 90 stopni), która pokazuje trasę łazika. Lądownik widać po lewej stronie. Po kliknięciu wyświetli się zdjęcie w pełnym rozmiarze
Zhurong po opuszczeniu lądownika Tianwen-1 pojechał w kierunku spadochronu i osłony, które odrzucone zostały tuż przed osiągnięciem powierzchni Marsa. Potem, poruszał się przez pewien czas na południe, w końcu zakręcił trochę na wschód i kontynuuje swoją przejażdżkę.
Ślady na zdjęciu wskazują na omijanie przeszkód na powierzchni, a także krótkie wizyty przy bardziej interesujących skałach. Mimo iż jego mniejszy niż Perseverance (240 kg zamiast 1025 kg), z rozłożonymi panelami słonecznymi Zhuron z orbity zajmuje nieco większą powierzchnię w polu widzenia kamery HiRISE, dlatego tak łatwo było go dostrzec. Pojedynczy piksel na surowym zdjęciu odpowiada niespełna 30 cm w rzeczywistości.
Źródło: UAHiRISE
- Tak wygląda w detalach SLS, księżycowa rakieta NASA misji Artemis. Jej budowa kosztowała fortunę
- Na Księżycu nie da się latać tak jak na Marsie. Jak zatem zajrzeć do tamtejszych jaskiń?
- Teleskop kosmiczny Gaia pomógł z pozasłonecznych planet zrobić małe gwiazdy
- Będzie więcej lotów na Marsie. NASA ma już konkretne plany
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!