Komisja Europejska skróciła ważność paszportów covidowych dla osób zaszczepionych. Jak długo obowiązują i kiedy zmiana wejdzie w życie?
Osoby zaszczepione mogą obecnie cieszyć się paszpotrem covidowym przez rok od momentu przyjęcia ostatniej dawki leku. W dniu 1 lutego 2022 roku termin ten ulegnie skróceniu do 9 miesięcy. Oznacza to, że Unijne Certyfikaty COVID stracą ważność wcześniej, niż spodziewali się tego ich właściciele. Jak wyglądają szczegóły?
Jak zmieni się termin ważności paszportów covidowych?
Tempo trwającego programu szczepień przypominających pozostawia wiele do życzenia i Komisja Europejska zamierza dodać mu gazu skracając termin ważności Unijnych Certyfikatów COVID. Nie będą one obowiązywać przez rok, tylko przez 9 miesięcy. Zmiana wejdzie w życie już 1 lutego 2022 roku i ma dotyczyć wszystkich UCC wydanych od lipca 2021 roku.W praktyce oznacza to, że zainteresowani posiadaniem paszportu covidowego Europejczycy mają istotny powód, aby nie zwlekać z przyjęciem szczepień przypominających.
Przykład obowiązywania paszportu covidowego osoby zaszczepionej 10 maja 2021 roku
Obecnie osoba zaszczepiona 10 maja 2021 roku może pobrać UCC, którego termin ważności wygasa w dniu 10 maja 2022 roku. Taka sytuacja potrwa do 31 stycznia 2022 r. W dniu 1 lutego 2022 r. termin obowiązywania paszportu covidowego osoby zaszczepionej 10 maja 2021 zmieni się na 10 lutego 2022 roku.
Jak przedłużyć ważność paszportu covidowego?
Zainteresowani przedłużeniem Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego status osoby zaszczepionej muszą przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Jest ona powszechnie dostępna od 2 listopada br (osoby w wieku 50+ mogą z niej skorzystać od września). Przyjęcie dawki przypominającej jest możliwe po 6 miesiącach od podstawowego zaszczepienia i obecnie przedłuża ważność paszportu covidowego na rok. W dniu 1 lutego termin ten także zostanie skrócony do 9 miesięcy.
Przykład osoby zaszczepioną dawką przypominającą w dniu 10 grudnia 2021 r.
Osoba, która przyjęła przypominającą dawkę szczepionki w dniu 10 grudnia 2021 może korzystać z UCC obowiązującego do 10 grudnia 2022 roku. W dniu 1 lutego 2021 termin ważności jej paszportu zmieni się na 10 września 2022 roku.
Czy będą zmiany w sposobie pobierania paszportu covidowego?
Oficjalnej informacji ze strony polskich władz jeszcze nie ma, ale zmian w sposobie pobierania paszportu covidowego należy się spodziewać. Obecnie UCC można pobrać i okazywać offline przy pomocy aplikacji mObywatel. Ten mechanizm w sytuacjach skrajnych pozwoli na pobranie certyfikatu w styczniu 2022 roku i okazywanie go jako ważnego bez uwzględnienia planowanej korekty terminu jego obowiązywania.
W jaki sposób administrator ma zamiar taką możliwość wykluczyć, jeszcze nie jest pewne. Osoby korzystające z paszportu covidowego na co dzień powinny na przełomie stycznia i lutego zwrócić uwagę na skuteczność sposobu okazywania swojego UCC i jego datę ważności.
Źródła: Komija Europejska, gov.pl
Komentarze
36Ale to biznes dla koncernów farmaceutycznych, niech każdy musi się co pół roku szczepić, przez całe życie - o tym już na zachodzie się mówi... ;)
Im bardziej ludzi zmuszają tym bardziej trzeba się przeciwstawiać.
Tyle w temacie pseudo pandemii...
Po pierwsze prawo nie działa wstecz...
Po drugie jeśli działa wstecz to jaką mam pewność, że jak się zaszczepie trzecią dawką to w czerwcu znów nie skrócą i by mieć ważny certyfikat na wakacje będę musiał przyjąć czwartą dawkę...
Aktualnie planowałem wziąć trzecią dawke w marcu. A teraz wypadało by wziąć w styczniu bo wtedy mi się skończy "nowy" termin certyfikatu. Ale nie mam pewności czy znów nie skrócą do 6ciu miesięcy i wtedy nie łapę się na sierpień...
W związku z powyższym przykład zawarty w artykule jest z przysłowiowej d**y. Jak ktoś wziął 10 maja to nadal ma do 10 maja. Chodzi o to, żeby nie rzucili się wszyscy na raz, bo gdyby nie było tego progu lipca to nagle w lutym by się okazało, że ludzie zaszczepieni w lutym mają od 3 miesięcy nieważne papiery i mają się szczepić na gwałt w ciągu paru dni. A teraz jak ktoś wziął lipiec/sierpień to ma jeszcze 3-4 miesiące na koleją działeczkę.
Niemniej uważam, że UE łamie w tym momencie zasadę "prawo nie działa wstecz". Można by skrócić czas funkcjonowania nowych/przedłużanych certyfikatów, ale nie spotkałem się do tej pory z sytuacją, żeby jakikolwiek urząd kiedykolwiek zmieniał już wydane dokumenty. Tak samo prawa jazdy wydane dożywotnio w Polsce mamy nadal dożywotnie, pomimo tego, że nowe wydawane są na znacznie krótszy okres czasu i 30 latek musi ciągle na badania latać a 60 latek jeździ od 40 lat i ma w d.
Szczepienia mają teraz coraz mniej sensu bo nie dość, że nie chronią przed infekcją, nie chronią przed nowymi wariantami to teraz jeszcze są ważne niewiele dłużej niż przechorowanie (6 miesięcy).
Takie zmiany w terminach u większej ilości ludzi spowoduje wątpliwości w jakim stopniu chodzi o zdrowie a w jakim o zysk firm farmaceutycznych.