Zasilacze

Niech MOC będzie z Tobą - Antec True Power New 750 Blue

przeczytasz w 7 min.

Bohaterem recenzji będzie Antec True Power New 750 Blue oraz w celach porównawczych posiadający cztero letni staż ProComp 450 W. Mój komputer przeżył już kilka modernizacji, wymieniane było wszystko oprócz zasilacza. Najpierw w ProCompie wymieniłem wentylator na Noiseblockera XL1 120 mm, ale w ostatnim czasie komputer zaczął się restartować, a winę ponosił zasilacz. Żeby cieszyć się ze stabilnej pracy komputera potrzebowałem czegoś konkretnego, wybór padł na Antec True Power New 750 Blue, który reklamował się nie banalną renomą oraz ciągłą mocą, aż 750 W! - dodatkowym bajerem jest  podświetlony na niebiesko wentylator .

MENU:

O zasilaczu

Specyfikacja techniczna oraz okablowanie

Wnętrze

Pomiary

Ciekawostka

Podsumowanie i ocena

O ZASILACZU:

 Zasilacz został zapakowany w nieduże biało-czarne pudełko. We wnętrzu oprócz zasilacza znajduje się:

  •  4 śrubki montażowe
  •  kabel zasilający
  •  instrukcję obsługi (brak języka polskiego)
  •  modularne okablowanie


Antec True Power to seria zasilaczy, które charakteryzują się niezawodną i stabilną pracą na najwyższym poziomie. Nowa seria True Power New oparta jest na konwerterze DC-DC, czyli konwertuje napięcie +12 V na +5 V oraz +3,3 V(z jednego zasilacza wykonane są dwa mniejsze). Ta sama koncepcja jest stosowana w takich zasilaczach jak: Antec Signature , M12D od Seasonica ,UCP od Cooler Mastera i HX (750 W i powyżej) z Corsaira. Czym się różni seria True Power od True Power New? - otóż Antec stworzył nową serię zasilaczy używając starej nazwy, ale przy kompletnie nowej konstrukcji wewnętrznej, więc na koniec dodano słowo New po nazwie True Power. Warto wspomnieć, iż modele True Power New jest produkowany przez Seasonica!



Wizualnie prezentuje się świetnie. Na jednej stronie widnieje przetłoczenie loga ANTEC, po drugiej tabliczka znamionowa. Z przodu standardowo znajduje się siatka, ale z krawatowymi oczkami a nie w kształcie plastra miodu, z tyłu natomiast znajdziemy wyprowadzenie kabli oraz gniazd modularnego okablowania.

Obudowa została pomalowana na matowy grafit, który jest odporny na zarysowania.
Na górze znajduje się wentylator 120 mm, który jest podświetlany niebieskim światłem diod LED. Efekt ten jest tak ładny, że zastanawiam się nad wykonaniem okna z pleksi w bocznej ścianie obudowy.
Wentylator sterowany jest sygnałem PWM i jest naprawdę cichy, nawet na maksymalnym obciążeniu jakie mogę mu zafundować.


SPECYFIKACJA TECHNICZNA ORAZ OKABLOWANIE:

Zacznę od omówienia zabezpieczeń:

  • SCP (Zabezpieczenie zwarciowe) - Zabezpieczenie zwarciowe w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu zasilacza oraz komponentów systemu komputerowego (przypadkiem przetestowałem - działa).
  • OVP (Zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe) - Zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
  • OPP (Zabezpieczenie przeciążeniowe) - To zabezpieczenie uaktywnia się, gdy całkowita wydajność, którą ma spełnić zasilacz jest wyższa, niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne.
  • OTP (Zabezpieczenie temperaturowe) - Zasilacz wyłącza się automatycznie w przypadku pracy w zbyt wysokiej temperaturze.
  • OCP (Zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe) - Zasilacz wyłącza się automatycznie, jeżeli obciążenie pojedynczych przewodów przekracza pewną granicę.

Okablowanie

Antec True Power New wyposażony jest hybrydowy system okablowania, co oznacza że część kabli jest przymocowane na stałe do urządzenia, a część jest odpinana.


Zasilacz na stale ma przymocowane następujące wiązki przewodów:

  • kabel do płyty głównej ze złączem 20/24 pin
  • kabel EPS12V 8 pin
  • kabel ATX12V 4 pin
  • dwa kable zasilające karty graficzne 6+2 pin
  • jeden kabel zasilający 3 x SATA
  • jeden kabel zasilający 3 x Molex oraz złącze dyskietek


System modułowy posiada cztery złączaz tyłu obudowy, dwa czerwone i dwa czarne.


Należy zwrócić uwagę, iż do zasilacza producent dostarcza sześć kabli! Więc nie ma możliwości użycia wszystkich jednocześnie, zasilacz posiada tylko cztery gniazda do okablowanie modularnnego.


Okablowanie modularne:  

  • dwa dodatkowe kable do kart graficznych 6 pin PCI-E (złącza czerwone)
  • dwa kable 3 x SATA (złącza czarne)
  • dwa kable 3 x Molex (złącza czarne)


Kabli jest na tyle dużo, że można zbudować platformę opartą o wielordzeniowy procesor, kilka dysków oraz kilka kart grafiki i jeszcze nam zostanie kabli. Wszystkie wiązki kabli mają przekrój AWG18 i są w nylonowym czarnym oplocie. Co do sztywności przewodów nie mam zastrzeżeń, przeprowadzanie przewodów nie przysporzyło mi większych problemów, co widać na zdjęciu poniżej. Dodam, że Corsair ma zdecydowanie sztywniejsze okablowanie.


W poniższej tabelce przedstawię szczegółowe dane techniczne takie jak charakterystykę prądowo-napięciową oraz długości poszczególnych kabli.

WNĘTRZE

Ze względu na utratę gwarancji nie odważyłem się rozkręcać zasilacza, więc zdjęcia zapożyczone są z zagranicznych serwisów.

Płytka PCB jest dwu warstwowa i solidnie zaprojektowana co powinno zaowocować lepszą cyrkulacją powierza, a wszystko to przekłada się na mniejsze temperatury elementów i dłuższą żywotność .


Zdjęcie powyżej pokazuje środek wersji True Power New, czyli z wentylatorem beż podświetlania, widać otwory na diody LED w radiatorach. U mnie wygląda to tak:



Wszystkie zastosowane kondensatory są produkcji japońskiej firmy Chemi-Con. Główny kondensator może pracować w temperaturze do 85*C.


Zasilacz posiada solidne sekcje filtrowania napięć i prądów, świadczy o tym duża ilość cewek, widać również płytkę konwertera DC/DC (pierwsza od lewej przy kablach) , która odpowiada za generowanie napięć +5V i +3,3V z wyjścia +12V.


Jak wcześniej wspomniałem seria True Power New jest produkowana przez Seasonic co oznacza że większość elementów jest wspólna, oto przykład:

Poniżej druga strona konwertera DC/DC od Anteca


Poniżej druga strona konwertera DC/DC z Seasonica M12D


Jak każdy widzi różnią się jedynie kolorem.


POMIARY

Platforma testowa:
   Core 2 Duo E8200 2,66 GHz@3,6 GHz
   MSI P45 Neo 2 - FR
   2 x 1 GB DDR2 800 MHz Geil BD
   Asus EAH5770 1 GB
   3 x HDD (160GB Samsung, 160 GB WD, 250 GB Seagate )
   wentylatory: 3x80 mm, 3x120 mm
   zasilacze: Antec TP-750 Blue, ProComp 450 W
   Windows 7 HP 64 BIT

Do pomiaru napięć i prądów użyłem dwóch multimetrów (mierników) cyfrowych, wszystkie pomiary napięć są wykonane z dokładnością  ±0,5 % do dwóch liczb po przecinku (zdjęcie po lewej było robione na szybko telefonem, przepraszam za jakość).


Napięcia +12 V i +5 V mierzone były na wtyku Molex, natomiast napięcie +3,3 V na kostce 24 PIN.


JAK TESTOWAŁEM?  

Komputer pracował w trzech trybach obciążenia:

  1. Pulpit - uruchomione były te programy i aplikacje, które uruchamiają się przy starcie systemu tj. Avast, Ad Aware, Fraps, Asus Smart Doctor. Aero włączone, nie używałem przeglądarki ponieważ używam Safari 5, które nieco obciąża procesor. Pomiar był odczytywany po 10 min bezczynności. Komputer pracował tak 30 min., rejestrowana była najniższa wartość.
  2. Stres CPU - czyli wszystko z punktu pierwszego plus: ORTHOS, Everest (monitorowanie temperatur), CPUZ. Pomiar polegał na obserwacji i odczytaniu najwyższych wartości.
  3. Stres CPU+3D - punkty 1 i 2 plus uruchomiony 3DMark 06. Pomiar jak wyżej.

Każdy test przeprowadziłem trzy krotnie na rozgrzanym sprzęcie, funkcje oszczędzania energii były wyłączone.

Zanim przejdę do przedstawienia wyników pomiarów dla przypomnienia prezentuję Wam tabelkę z wybranymi zakresami napięć wg normy ATX12V 2.2:


Na początek wyniki pomiaru napięć w pierwszym trybie czyli Pulpit :


Antec ma bardzo wysokie napięcie na linii +3,3 V, tylko 0,4 V do górnej granicy normy. ProComp po za linią +5 V nie potrafił utrzymać napięcia nawet przy tak niskim obciążeniu.


Antec jest niewzruszony obciążeniem na takim poziomie, 0,1 V należy traktować jako błąd pomiarowy (napięcie mogło się wahać z 12,1544 V do 12,1566 V, natomiast miernik ma dokładność  do dwóch liczb po przecinku, co będzie skutkowało wskazaniami jak na wykresie). Napięcie linii +12 V na ProCompie mieści się w normie ATX, ale wahania na poziomie 0,6 V już nie.


Na Anteca tak małe obciążenia nie robią żadnego wrażenia stabilność napięć +3,3 V i +5 V konwerter DC-DC dobrze się spisuje, przeciwnie jest z ProCompem, dla niego to spory wysiłek.


POBÓR MOCY Z SIECI  

Niestety mimo starań nie mogłem wejść w posiadanie watomierza, więc obliczyłem pobór mocy ze wskazań mierników ze wzoru:


gdzie :

  • UAC to napięcie zmienne mierzone na wejściu(przed wtykiem zasilającym zasilacza),
  • IAC to prąd zmienny mierzony na wejściu(przed wtykiem zasilającym zasilacza),
  • PF to współczynnik PFC, który jest aktywny i zwiększa się wraz ze wzrostem obciążenia, wg producenta PFC=0,99

UWAGA! - ze względu, iż nie miałem możliwości określić współczynnika korekcji mocy (jak wspomniałem zmienia się wraz z obciążeniem) pominąłem go w obliczeniach, więc wyniki proszę traktować poglądowo w celu porównania poboru mocy przez oba zasilacze.

Poniżej przedstawiam schemat podłączenia mierników. Jeden mierzył napięcie a drugi prąd.

Zasilacz posiada certyfikat 80PLUS BRONZE, producent deklaruje iż sprawność wynosi 86,45 % przy napięciu 115 V, przy 240 V zawsze jest nieco więcej. Poniżej tabelka i wykres z pokazujące wyniki testów sprawności energetycznej przeprowadzonych przez jeden z zagranicznych serwisów.

Tabelka pochodzi z serwisu www.hardwaresecrets.com


Pomiar mocy wykonałem dla trzech trybów, tak samo jak dla napięć czyli: Pulpit, Stres CPU oraz Stres CPU+3D.
Jest to pomiar mocy samego komputera bez monitora ani żadnych innych urządzeń peryferyjnych.


Antec potwierdził swoją wyższość w każdym trybie obciążenia. Różnice wynoszą od 20 W do 33 W przy maksymalnym obciążeniu. Cóż dla PcoCompa prawie 270 W to już duże wyzwanie, o Antecu można powiedzieć że się nudził.
Po kilku godzinach tortur Antec nawet się nie spocił, obudowa była letnia, przeciwnie było z ProCompem, gdzie obudowa była bardzo rozgrzana.

CIEKAWOSTKA

Na jednym z zagranicznych serwisów znalazłem ciekawy test, polegał on na sprawdzeniu ile zasilacz może maksymalnie dostarczyć mocy tzw. test przeciążeniowy. Wynik tego testu jest wręcz imponujący.

Tabelka pochodzi z serwisu www.hardwaresecrets.com

Zasilacz dostarczył moc 924 W! jednak przy sprawności energetycznej 79,1 %. To jest ponad 170 W więcej od mocy znamionowej, więc dlaczego jest sprzedawany jako 750 W-owy a nie 900 W-owy? - otóż w tej sytuacji nie spełniał by wymogów certyfikatu 80Plus Bronze, który zakłada iż przy minimalnym i maksymalnym obciążeniu sprawność ma wynosić minimum 82 %.


PODSUMOWANIE I OCENA

Antec spełnił wszystkie moje oczekiwania. Przede wszystkim wspaniale trzyma napięcia mając przy tym ma ogromny zapas mocy. Ponadto posiada modularne okablowanie, co przy tej ilości kabli jest istotną zaletą, choć wg mnie odpinanych kabli mogło być więcej i tak nie wykorzystałem wszystkich przymocowanych na stałe. Zasilacz jest chłodny i cichy, a dzięki dużej sprawności potwierdzonej w starciu z ProCompem, pomoże nam zaoszczędzić trochę grosza (w skali roku oczywiście),  niebieskie podświetlanie wentylatora pięknie rozświetla wnętrze obudowy. Wracając do kabli, jest ich bardzo dużo co daje nam wielkie pole manewru. Jedno jest pewne, przewodów nam nie zabraknie, ba dwa zawsze zostaną.

Z przyjemnością polecam każdemu zasilacze z tej serii - NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI!
 

 PLUSY:

+ Cicha praca

+ Stabilne napięcia

+ Długie okablowanie

+ Ładne podświetlanie

+ Duży zapas mocy

+ Jakość wykonania

MINUSY:

- Ilość odpinanych kabli mogła być większa

- wysokie napięcia na liniach +3,3 V i +5 V

- Wysoka cena

 Ocena:
Jakość wykonania: bardzo dobra
Kultura pracy:
bardzo dobra
Napięcia:
bardzo dobre
Okablowanie:
bardzo dobre
Zabezpieczenia:
bardzo dobre
Ogólna ocena:
Cena w dniu publikacji: 629,00 zł

 

   Zapraszam do oceniania i komentowania (błędów napewno się nie ustrzegłem). Łukasz.

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Z czytaniem poczekam na komentarz bulbulka ;) Więc Panie Bulwo warto czytać ili niet?
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      "No". Tak powinna wyglądać mini-recenzja zasilacza. Dobrze, że Antec się rozkręca w temacie, mają świetne obudowy i do tego TAKIE zasilacze.

      Pytanie do autora- ciekawi mnie, co jest najgłośniejsze teraz w Twoim PC, referencyjny radeon?
      • avatar
        mszark
        0
        zasilacz nawet w połowie nie obciążony, czyli nie wiemy jak się zachowa jak mu damy po pupie.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          mi nie przypadła wizualna oparawa - 4
          • avatar
            b1tzz
            0
            Fak! Chciałem dać 5... dałem 4 ;/ Czcionka powinna być większa!
            • avatar
              mICh@eL
              0
              Recka fantastyczna :D

              Profesjonalne podejście do oceny zasilacza - w pełni zgadza się z tabelką +/- xD

              I ten rzetelny opis wnętrza - ideał :D

              //sarkazm off
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                No to następna porcja pytań bo wychodzi na to, że mamy do czynienia z zasilaczem idealnym :D
                - w porównaniu do poprzedniego zasilacza, oraz innych zasilaczy z jakimi na pewno miales stycznosc, powietrze wydmuchiwane przez wentylator od antec jest bardzo nagrzane czy wprost przeciwnie?
                - temperatury podzespołów typu procesor, elementy płyty głównej uległy zmianie, czy nic nie zauważyeś?
                - podświetlenie nie przeszkadza? da się wyłączyć?
                - kiedy następne recenzje? ;p
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Na pewno nie tak były podłączone mierniki, nie da się tak zmierzyć ani prądu ani napięcia. Proszę poprawić schemat, równolegle V a szeregowo A a na rysunku jest inaczej.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    ale mierniki to średnie masz. Miałem ten po prawej i strasznie przekłamywał, miał wysokie skoki, zaopatrzyłem się w UNIT i wszystko teraz znam prawidłowe napięcia swojego zasilacz :]
                    • avatar
                      sido107
                      0
                      nikt nie zauważył.
                      PRZEPRASZAM wszystkich, faktycznie ma być odwrotnie.
                      jeszcze raz przepraszam.
                      • avatar
                        sido107
                        0
                        co do mierników to były sprawne i ich wskazania były identyczne, porównywałem także z analogowym miernikiem.
                        Jak się ma słabą baterie to wskazania mogą być przekłamane. Ja miałem nowe baterie.
                        • avatar
                          teuton
                          0
                          Świetna recka. Ja właśnie kupiłem taki, ale bez podświetlania. Potwierdzam, ze zasilacz jest bardzo cichy.
                          Od siebie dodam jeszcze to:
                          1. Gwarancja 5 lat
                          2. Zasilacz ten jest krótszy od innych w tej klasie o 10mmm - dla tych co mają małe obudowy to jest jakas in formacja. Np. w mnie we fractalu jest bardzo malo miejsca miedzy zasilaczem a dolnym wentylatorem.
                          3. Antec znacząco wydłuzył kable zasilania płyty i procesora w porównaniu do poprzednich wersji - ma to znaczenie, jak ktoś chce poprowadzic je z tyłu.

                          Oczywiście, zobaczymy jak bedzie ze stabilnością i niezawodnością za kilka lat.
                          • avatar
                            teuton
                            0
                            Moge jeszcze zapytać skąd masz tę tabelke z parametrami technicznymi?
                            http://www.benchmark.pl/uploads/image/image016(2).jpg
                            • avatar
                              teuton
                              0
                              hah, tak myslałem, bo przed zakupem szukałem tych długości kabli i było cięzko, szczególnie na stronie producenta :)
                              • avatar
                                teuton
                                0
                                nie mam pojęcia, bo miernika u mnie niet :)
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Zaskakująca cena przy takiej mocy 550 zł to w porównaniu do tego zasilacza nic ;) zresztą dla chcącego nic trudnego
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    "Jak wcześniej wspomniałem seria True Power New jest produkowana przez Seasonic co oznacza że większość elementów jest wspólna, oto przykład" nie do końca :) mimo iż komponenty wyglądają podobnie to nie znaczy, że Seasonic się do tego przyznaje i tak jest właśnie w tym przypadku :) zgodnie z tym co masz napisane na tablczce znamionowej zasilacza nr E176105 należy do firmy ANTEC INC. a nie do Seasonic :D natomiast nie wykluczam, że mijał się on na taśmie produkcyjnej w jednej z chińskich fabryk z Seasonic'iem ;)
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Dobra recenzja, kilka błędów, ale mimo wszystko podobała mi się ode mnie 5!
                                      • avatar
                                        aleks128
                                        0
                                        A ja tam mam Tracera 4life'a 400W który już chodzi z 4,5roku i jeszcze się nie zepsuł:) a co do recki wszystko ok jedynie spis treści mógłby być bardziej równo ułożony ale tak to milo się czyta i są wszystkie potrzebne informacje jakie kupujący potrzebuje aby kupić ten zasilacz:)

                                        Witaj!

                                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                        Połącz konto już teraz.

                                        Zaloguj przez 1Login