Jaki wybrać projektor do małej firmy? Przenośny lub mocny do prezentacji w świetle dziennym? Polecamy 10 ciekawych modeli. Są tu tanie i dobre propozycje, jak i jasne i trochę droższe.
Od poprzedniego zestawienia TOP-10 projektorów, tylko do zastosowań biznesowych, w cenie nie przekraczającej 4000 złotych minął rok. Niektóre modele przestały być dostępne, pojawili się następcy, a także ciekawsze propozycje. Mówiąc krótko, jest jeszcze lepiej. Zakładając wspomniany pułap kosztów największą rozdzielczością, którą możemy otrzymać jest 1920 x 1200 pikseli, a bardzo jasny projektor do firmy w tej cenie ma jasność nie wyższą niż 4500 ANSI lumenów. Oto nasze propozycje na 2018 rok.
Propozycje na projektor przenośny i do małej firmy (do 4000 zł):
- ASUS S1 - kompaktowość przede wszystkim
- Optoma ML1050ST - przenośny choć tak nie wygląda
- Epson EB-S05 - tani solidny mocny
- Epson EB-U05 - mocny FullHD
- Ricoh WX2440 - czytelny obraz choć to tylko HD
- Optoma S341 - projektor SVGA, który będzie długo świecił
- BenQ MW533 - biznesowy sprzęt, który sprawdzi się też w domu
- InFocus IN3138HDa - jasno i z dobrymi kolorami
- BenQ MU641 - spora jasność i wydajna lampa
- Optoma W400+ - jasne i nie za drogie WXGA
Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy zakupie projektora? Poza tymi najbardziej oczywistymi jak: maksymalna jasność i kontrast, rozdzielczość. Oto lista cech, według których dobieraliśmy najlepsze modele do tego TOPa:
- jasność w trybie ECO - lub inaczej jak jasno świeci gdy pracuje cicho
- głośność w trybie ECO i głośność w trybie standard
- obsługa WiFi lub WiDi - proste bezprzewodowe przesyłanie obrazu do projektora Windows 10 lub Windows 7
- złącze USB - można użyć do prezentacji z Pendrive lub do Microsoft Wireless Adapter
- złączę HDMi z obsługą MHL. (Jeśli projektor ma miniHDMI, to konieczne będzie dokupienie kolejnego przewodu. Najlepiej jeśli projektor ma duże HDMI do MHL).
- opcja ustawiania wybranych funkcji pod przyciskami na pilocie - tak zwane przyciski użytkownika.
- funkcje geometrii obrazu - czy w poziomie i pionie?
- Jaki ma pilot - czy jest wygodny i funkcjonalny. (Niektóre mają małego płaskiego pilocika, który nie jest zbyt wygodny. Ostatecznie wszystko zależy od tego, czy pilot będzie służył głównie jako przycik "włącz")
- czy pilot może pełnić funkcję wskaźnika
- długość gwarancji na urządzenie i gwarancja na lampę
Żywotność lampy to ważna cecha, ale bardziej istotna wydaje się długość gwarancji lub deklaracja producenta, że udziela osobnej gwarancji na lampę. Jeśli gwarancja ma tylko 12 miesięcy, nie będzie mieć już większego znaczenia, jak duża żywotność lampy zapisana jest w specyfikacji urządzenia. Łatwo policzyć, że 365 dni w roku przez 8 godzin na dobę, dają zaledwie 3000 godzin. Zatem, lampa z 20.000 godzin życia, to jedynie dobra zmyłka, aby odwrócić uwagę kupującego od rzeczywistej solidności całego produktu, a w przypadku ofert np. na allegro, dodatkowo takich szczegółów jak to, kto jest gwarantem. Sprzedawca na aukcji, czy jakaś firma w Chinach?
Jaką minimalną jasność powinien oferować projektor? Na podstawie kilku testów ustaliliśmy, że aby obraz prezentacji rzucany na ścianę w świetle dziennym, był w miarę czytelny i wyraźny, sensowne minimum to:
- Dla projektora ultra mobilnego 600 lumenów w normie ANSI. (przy założeniu, że odległość do ściany nie większa niż 2 metry)
- Dla projektora przenośnego 1000 lumenów w normie ANSI.
- Dla projektora standardowego 3000 lumenów w normie ANSI.
ASUS S1 - kompaktowość przede wszystkim
Zdarzają się sytuacje, w których musimy mieć możliwość przeprowadzenia pokazu dla kilku osób w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu. Jeśli zapewnimy zaciemnienie, a w biurach zawsze znajdzie się taka salka konferencyjna, to malutki ASUS S1 idealnie sprawdzi się jako przenośny pomocnik biznesmena.
Jasność istotnie nie jest najwyższa, tylko 200 ANSI lumenów, jednak na pozostałych elementach ASUS nie oszczędzał. Wbudowany akumulator o pojemności 6000 mAh pozwala nawet na 3 godzinną prezentację przy obniżonej jasności. Ze względu na niewielką maksymalną jasność przekątna obrazu nie będzie wielka, ale 41 calowy obraz o rozdzielczości WVGA wyświetlany z odległości jednego metra zadowoli niewielkie grono słuchaczy.
ASUS S1 oprócz tego że jest przenośny, jest też projektorem, który w zasadzie nie wymaga dodatkowej obsługi. Źródło światła LED ma 30000 godzin trwałości, a sam projektor możemy używać bez dłuższych przerw. W projektor wbudowano głośnik 2W i port HDMI zgodny z MHL dla źródeł obrazu."]
Epson EB-S05 - tani solidny mocny
Rok temu polecaliśmy model S04 i nie sposób o nim zapomnieć nawet dziś, a w zasadzie o jego następcy oznaczonym symbolem EB-S05. To projektor SVGA, który wykorzystuje panel 3LCD, a to nakazuje inaczej niż w przypadku projektorów DLP patrzeć się na maksymalną jasność (dotyczy ona nie tylko światła białego, ale też barwnego). Wynosi ona maksymalnie 3200 ANSI lumenów. Podobnie jak w nowych projektorach DLP, także i Epson oferuje niskie koszty eksploatacji (lampa wytrzyma 6000 godzin w normalnym trybie pracy, a w ECO nawet 10000 godzin).
Mała, dość płaska obudowa kryje wysokiej jakości optykę z układem korekty trapezowych zniekształceń obrazu (30 stopni w pionie i w poziomie). Epson EB-S05 wyświetli nam obraz w standardowej odległości (dla 60 calowego obrazu jest to od 1,7 do 2,4 metra, zależnie od ustawień zoomu). W menu znajdziemy typową dla projektorów Epson funkcję podziału ekranu, która umożliwia korzystanie z dwóch źródeł obrazu jednocześnie.
Epson nie jest projektorem najcichszym w trybie jasnym (37 dBA), ale też w zastosowaniach biznesowych nie będzie to tak przeszkadzać. W trybie ECO, urządzenie staje się ciche (28 dBA, mamy też stosunkowo spory spadek jasności do około 2000 ANSI lumenów). Jednak w przypadku technologii 3LCD stosowanie takiego trybu ECO jest praktyczniejsze niż jaśniejszego nawet trybu ECO w projektorach DLP."]
Epson EB-U05 - mocny FullHD
Seria projektorów EB składa się z wielu modeli o różnych rozdzielczościach i nieznacznie różniących się jasnością maksymalną obrazu wyświetlanego za pomocą technologii 3LCD. W Epson EB-U05 otrzymujemy najwyższej w serii rozdzielczości panel (WUXGA czyli 1920 x 1200 pikseli, proporcje 16:10). Jasność projektora wynosi 3400 ANSI lumenów.
Pozostałe parametry robocze i funkcje są takie same jak w modelu EB-S05. Oczywiście wyższa rozdzielczość przekłada się na wyższą cenę zakupu, ale w środowiskach gdzie świetne odwzorowanie kolorów i wyraźny obraz sporej rozdzielczości musza iść w parze Epson stanowi świetną propozycję.
Instytucji, którym potrzeba jeszcze wyższej jasności mogą zainteresować się też wariantem EB-U42 o jasności 3600 ANSI lumenów."]
Ricoh WX2440 - czytelny obraz choć to tylko HD
Rozdzielczość WXGA nadal jest popularna w zastosowaniach biznesowych, co nie oznacza że decydując się na tego typu projektor skazani jesteśmy na kiepskiej jakości obraz. Ricoh WX2440 to kolejny model w popularnej serii niewielkich projektorów WX, obecnie najwyżej pozycjonowany. Wyposażono go w lampę o jasności 3100 ANSI lumenów, co przy odpowiednim oświetleniu (a raczej jego braku) pozwala na wykorzystanie projektora do wyświetlania obrazów medycznych (w menu znajdziemy odpowiednią opcję).
Ricoh ponownie zadbał o czytelny i wyraźny obraz z urządzenia o domyślnej rozdzielczości panelu DLP 1280 x 800 pikseli. Projektor dobrze radzi sobie z barwnymi treściami, choć w przypadku bardzo szerokiej gamy mogą pojawić się problemy. Niemniej kolory są wyświetlane konsystentnie, co oznacza że w większości zastosowań wspomniany kłopot nie będzie doskwierał.
- Rozdzielczość projektora1280 x 800 px
- Jasność3100 lumenów
- Waga2600 g
- Głośność standard/głośność ECO34/31 dB
Optoma S341 - projektor SVGA, który będzie długo świecił
Jest to tańsza alternatywa dla wyżej opisanego Ricoha, o mniejszej rozdzielczości (SVGA, proporcje obrazu 4:3), ale z trochę jaśniejszą lampą (3500 ANSI lumenów). Zaletą Optomy jest też wydajna lampa, która w trybie największej jasności wytrzyma co najmniej 5000 godzin, a w trybie edukacyjnym (połączenie dynamicznego kontrastu i pracy ECO) wyniesie dwa razy więcej.
Optoma S341 to projektor, który dobrze komponuje się z otoczeniem (o ile jest to ważne w środowiskach biznesowo-edukacyjnych), nie wymaga wielkich nakładów na eksploatację i pozwala na podłączenie zarówno nowszych (HDMI) jak i starszych urządzeń (D-Sub, port kompozytowy). Nie zabrakło też wyjścia audio, ale jest też wbudowany głośnik 2W.
Projektor najlepiej sprawdzi się w pracy stacjonarnej, ale niewielkie wymiary i waga (2,17 kilograma) zachęcają do jego transportu."]
BenQ MW533 - biznesowy sprzęt, który sprawdzi się też w domu
Klient ma prawo wyboru, więc gdy nie Ricoh, ale w rozdzielczości WXGA to co? Otóż BenQ może pochwalić się bardzo dobrym projektorem MW533. Jasność obrazu generowanego w technologii DLP wynosi 3300 ANSI lumenów, a lampa wytrzyma średnio od 4500 (maksymalna jasność) do 10000 godzin w trybie oszczędnościowym. To podobnie jak wyżej opisana Optoma projektor dość lekki, niewielki, który oprócz pracy stacjonarnej (do czego zachęca bogaty zestaw złącz i stosunkowo niewielkie przesunięcie obrazu w pionie) możemy od czasu do czasu przenieść w inne miejsce.
BenQ MW533 jest stosunkowo cichym projektorem (29 dBA w trybie ECO), który zapewni nam przyzwoite odwzorowanie barw, co dodatkowo czyni go dobrym wyborem dla często obleganych sal konferencyjnych w firmach. Można go nawet polecić do zastosowań multimedialnych poza firmą.
- Rozdzielczość projektora1280 x 800 px
- Jasność3300 lumenów
- Waga2410 g
- Głośność standard/głośność ECO32/29 dB
InFocus IN3138HDa - jasno i z dobrymi kolorami
Gdy potrzebujemy projektor do firmy FullHD, a jednocześnie chcemy pracować w jasnym pomieszczeniu, o co wcale nie tak trudno szczególnie za dnia, potrzebny nam jasny projektor. Gdy jeszcze dodamy do tego drobny wymóg, by urządzenie opcjonalnie było przenośne to dobrą propozycją jest projektor InFocus pracujący w technologii DLP.
Nie jest to urządzenie wyposażone w lampę o dużej żywotności (w trybie niskiej jasności tylko 4000 godzin użytkowania), ani też superciche (w trybie ECO < 35 dBA), ale pozostałe zalety (w tym bogaty panel złącz wraz z portem RJ-45 i wsparcie dla funkcji sieciowych z obsługą technologii Crestron czy AMX) czynią je bardzo praktycznym. Jasność maksymalna wynosi 4500 ANSI lumenów co pozwala albo wyświetlić obraz o dużej przekątnej w ciemniejszym pomieszczeniu, albo mniejszy obraz, ale przy większej ilości światła zewnętrznego.
InFocus IN3138HDa wyróżnia się też dobrym odwzorowaniem kolorów, co pozwala stosować go nie tylko do monochromatycznych prezentacji, ale też multimedialnych pokazów. Szczególnie, że uzyskany obraz cechuje spora detaliczność (nawet biorąc pod uwagę, że to FullHD).
- Rozdzielczość projektora1920 x 1080 px
- Jasność4500 lumenów
- Waga3100 g
- Głośność standard/głośność ECO37/35 dB
BenQ MU641 - spora jasność i wydajna lampa
Projektor BenQ MU641 zaliczymy do klasy jaśniejszych urządzeń DLP (zastosowano lampę 4000 ANSI lumenów) o wydajnej lampie (w trybie oszczędnościowym nawet 15000 godzin żywotności, przy maksymalnej jasności 4000 godzin) i umiarkowanej cenie. Jest to też urządzenie stosunkowo cicho pracujące.
Zaletą projektora jest wsparcie wyświetlania obrazu o rozdzielczości WUXGA czyli zgodnej z rozdzielczością profesjonalnych monitorów (obraz ma proporcje 16:10). Jako pełnowymiarowy projektor, BenQ MU641 wyposażono w bogaty zestaw portów wejścia sygnału, a także złącze USB z funkcją zasilania podłączonych akcesoriów (1,5A / 5V). Projektor pozwala na korektę zniekształceń trapezowych, a odległość robocza od ekranu należy do standardowych (dla 60 cali około 2 metrów, dla 200 cali to już 7 metrów).
W menu użytkownika znajdziemy spore możliwości dostosowania obrazu, a także opcję skrócenia czasu chłodzenia po wyłączeniu do maksymalnie 15 sekund."]
Optoma W400+ - jasne i nie za drogie WXGA
Kolejna, nie bez powodu, Optoma w naszym zestawieniu, tym razem z kategorii projektorów DLP WXGA o jasności 4000 ANSI lumenów, ale dostępnych w rozsądnej cenie. Konstrukcyjnie przypomina inne niewielkie projektory Optoma, waga W400+ to jedynie 2,5 kilograma. Mimo sporej jasności nie jest to projektor zbyt głośny (około 29 dBA). Podłączymy go do najpopularniejszych źródeł sygnału, a także do sieci. Bezprzewodowo z pomocą np. modułu HDCast Pro, który będzie zasilany z portu USB na tylnej ściance, albo przewodowo dzięki złączu RJ-45. Wspierane są funkcje zarządzania przez sieć (Crestron, Extron, PJ Link, AMX).
- Rozdzielczość projektora1280 x 800 px
- Jasność4000 lumenów
- Waga2500 g
- Głośność standard/głośność ECO29/- dB
- Strona 1Jaki projektor do firmy
- Strona 2Polecane projektory do firmy z 2015 roku
- Komentarze czytelników
- Kategorie:
- RTV
- Projektory
- Technologie i Firma
- Tematyka:
- Najlepsze z najlepszych - TOP
- Sprzęt do firmy
Witaj!
Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.
Połącz konto już teraz.