Oba notebooki nie mają żadnych rygli blokujących klapę matrycy. Mocne, choć delikatnie wyglądające zawiasy pewnie utrzymują ekran zarówno w pozycji otwartej, jak i zamkniętej. Po otwarciu klap następuje chwila zaskoczenia, trwająca znacznie dłużej niż sekundę. To, co w pierwszej kolejności przykuwa uwagę, to biała klawiatura. By jeszcze bardziej spotęgować wrażenie, obudowa touchpada również jest śnieżnobiała i do tego błyszcząca. Można w tym miejscu mieć uwagi do producenta, że lakierowana powierzchnia będzie podatna na zarysowania i będzie na niej widać odciski palców. Okazuje się jednak, że podczas kilkunastodniowego intensywnego używania komputerów zarówno w pracy, jak i w domu, nie stwierdziłem żadnych zarysowań, a odciski palców nie są widoczne.
Klawiatura w modelu Y550
Układ klawiszy w obydwu modelach jest niemal identyczny. Zastosowano ostatnio bardzo popularny układ z klawiszami [Delete], [Home], [End], [PgUp], [PgDn] w jednej kolumnie po prawej stronie. Użytkownicy, którzy do tej pory korzystali z nieśmiertelnych klawiatur znanych z ThinkPadów czy serii N, mogą mieć niewielkie trudności z przyzwyczajeniem sie do nowego układu.
Klawiatura w Lenovo Y650
Co więcej, układ klawiszy i kształt płytek dotykowych jest identyczny jak w przypadku modeli Y530 czy Y730. Białe płytki klawiatury z czarnymi i pomarańczowymi oznaczeniami cechują się cichą pracą. Dzięki sztywnej konstrukcji nie ma mowy o jakimkolwiek uginaniu się klawiatury. Montaż poszczególnych pytek na niewielkich plastikowych zawiaskach sprawia, że klawiatura pracuje bardzo miękko, a większe klawisze nie mają tendencji do nadmiernego odchylania. Pozytywne odczucia budzi białe podświetlenie kontrolek włączonego Caps Locka oraz Num Locka. Kolejny wspólny element to podświetlany na biało włącznik zasilania oraz przycisk trybu OneKey Rescue System, pozwalający szybko przywrócić system operacyjny do poprzedniego stanu.
Oprogramowanie OneKey Recovery
Po prawej stronie klawiatury znajdziemy kolejne wspólne elementy w postaci 3 przycisków regulacji głośności. Na tle białego wykończenia przyciski wyglądają bardziej profesjonalnie i z pewnością dużo lepiej niż pomarańczowy przycisk w kształcie łuku w modelu serii Y530.
I na tym koniec wspólnych elementów panelu roboczego. Czas teraz na jeszcze ciekawsze rozwiązania Lenovo.
Nieodłącznym elementem notebooka jest płytka touchpada. W Y550 jest nią dość duża powierzchnia, której struktura została wzbogacona o mikroskopijne wypustki. Zabieg ten ma na celu poprawę dokładności prowadzenia kursora myszy. Przy prawej krawędzi znajduje się pomarańczowa kropkowana linia wyznaczająca miejsce wirtualnego przewijania. Białe przyciski funkcyjne mają duży i miękki skok. Bardzo cicha praca w połączeniu z dokładnym touchpadem nie zachęca do korzystania ze zwykłej myszy.
Touchpad w Y550 określiłem mianem “dość duży”. W Y650 muszę już napisać "bardzo duży". Sama płytka gładzika to prostokąt o wymiarach ok. 108 na 65 mm. Jest to największy z touchapadów jakie mogłem zobaczyć w notebookach (może nieco większy znalazł się jedynie w Apple MacBookach). Jego powierzchnia również ma niewielkie uwypuklenia poprawiające komfort korzystania, a także oddzielone pomarańczowymi kropkami miejsce wirtualnego scrolla. Przyciski gładzika mają niewielki aczkolwiek dość charakterystyczny skok zakończony słyszalnym kliknięciem.
Touchpad w modelu Y550
Touchpad w modelu Y650
Oba modele pomiędzy przyciskami gładzika mają diodę informującą o wyłączonym lub włączonym touchpadzie.
Możliwości touchpadów zostały rozszerzone o technologię Multi-Touch. Dzięki niej, a dokładniej dzięki oprogramowaniu Synaptics i funkcji Pinch, możemy wykonywać zadania przy wykorzystaniu kilku palców. Zbliżanie i oddalanie palców od siebie w przeglądarce grafiki pozwala na pomniejszanie i powiększane obrazków. Podobnie funkcja działa np. w przeglądarce internetowej.
Kolejna ciekawa funkcja to Chiralmotion, służąca wygodnemu przewijaniu ekranu. By wykorzystać tę właściwość wystarczy umieścić palec w prawym dolnym rogu ekranu touchpada i poczekać na pojawienie się znaku przewijania. Następnie wykonywać ruchy okrężne zgodne lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Chiralmotion bardzo dobrze sprawdza się podczas przeglądania internetu na IdeaPad Y650 i jest bardzo innowacyjnym rozwiązaniem doskonale rozszerzającym funkcje gładzika.