Grafika
FastStone Image Viewer (najnowszą wersję ściągnij stąd)
Szybka, stabilna i łatwa w obsłudze przeglądarka obrazków i zdjęć. W jej wyposażeniu znajdziemy bardzo przydatne funkcje, począwszy od wygodnego przeglądania grafiki, poprzez zmienianie rozdzielczości i kompresję plików, skończywszy na pozbywaniu się efektu czerwonych oczu.
Przy pomocy FastStone uda ci się także przygotować pokaz slajdów, w dodatku z podkładem muzycznym i ciekawymi efektami wizualnymi. Przeglądarka przyda się również wtedy, gdy chcesz szybko przygotować miniaturki kilkunastu czy nawet kilkuset obrazków.
Program obsługuje najważniejsze formaty graficzne: BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, TIFF, WMF, ICO oraz TGA i RAW.
GIMP (najnowszą wersję ściągnij stąd)
Popularny i darmowy program do edycji plików graficznych. GIMP to także - bez wątpienia - spora konkurencja dla drogich aplikacji: Adobe Photoshop i Corel Photopaint. Swoją funkcjonalnością dorównuje niemal komercyjnym narzędziom, a zaliczyć do niej należy: możliwość pracy na warstwach, skalowanie i transformację obrazu, łączenie tekstu z obrazem, tworzenie animacji, odnośników do stron WWW, czy choćby wygładzanie zdjęć (antyaliasing).
GIMP obsługuje najpopularniejsze formaty, takie jak JPEG, BMP, PNG, XPM, GIF, PDF, PS, TGA, TIFF, MPEG, czy PCX.
Największą wadą GIMP-a jest brak standardów CMYK i Spot Color, które określają kolorystykę danych obrazków lub zdjęć. GIMP bazuje bowiem na RGB, HSV oraz kolorach indeksowanych. Brak wymienionych powoduje więc, że z programu nie będą mogli korzystać profesjonaliści, którzy przygotowują grafikę do druku, czyli np. studia DTP składające magazyny. Bez CMYK lub Spot Color nie uda się uzyskać rzeczywistych, możliwie najmniej przekłamanych kolorów.
Jeśli jednak nie masz aż tak wygórowanych wymagań i w swoim domu nie prowadzisz studia DTP, GIMP w zupełności powinien sprostać twoim potrzebom.
Blender (najnowszą wersję ściągnij stąd)
Przy pomocy Blendera będziesz mógł tworzyć grafikę 3D. Świetna aplikacja, która dobitnie udowadnia, że darmowe niekoniecznie musi oznaczać, że gorsze - Blender bowiem dzielnie konkuruje z komercyjnym pakietem 3DS Max.
Nieco zniechęcać może dość nietypowy interfejs użytkownika, niemniej dla osób chcących przygotować świetną grafikę (ta może być statyczna lub animowana) nie powinno być to problemem. Wystarczą chęci i cierpliwość.
Na ilustracji powyżej prezentujemy przykładową grafikę stworzoną przy użyciu Blendera.
IrfanView (najnowszą wersję ściągnij stąd)
Bardzo szybka i nie zajmująca wiele miejsce na twardym dysku przeglądarka zdjęć. Program ten jest polecany zarówno początkującym użytkownikom komputerów, jak i tym zaawansowanym. Wspiera on wiele popularnych formatów plików oraz oferuje najważniejsze funkcje przeglądarki. Są nimi: obsługa wielu języków, możliwość przygotowania miniaturek wybranej ilości zdjęć za pomocą kilku kliknięć myszą, pokazy slajdów, dodawanie różnych efektów, i inne, nie mniej potrzebne opcje.
Aplikacja dysponuje także kilkoma funkcjami dla zaawansowanych fotoamatorów, m.in. zmianą głębi kolorów.
Co istotne, w sieci znaleźć można sporo wtyczek dla IrfanView, poprawiających jej funkcjonalność. Rewelacyjne i - oczywiście - darmowe narzędzie dla każdego.