To pierwszy przetestowany przez nas notebook tej klasy. Czy ekran dotykowy i Windows 7 w notebooku otworzą nowy wymiar w obsłudze komputera, czy raczej będzie to zbędny gadżet? Czy użytkowanie noteboo
Acer Aspire 5738P to notebook przeznaczony do zastosowań multimedialnych. Tym, co wyróżnia go spośród innych laptopów tego rodzaju, jest dotykowy ekran. Zaawansowani użytkownicy komputerów zwykle postrzegają ekrany dotykowe za wynalazek ciekawy, ale raczej zbędny.
Należy jednak oczekiwać, że panele dotykowe będą coraz częściej gościć w naszych domach i to nie tylko z tego powodu, że Microsoft zaimplementował ich obsługę w najnowszej wersji systemu Windows.
Zasadniczo Aspire'a 5738P trzeba uznać za model uniwersalny. Jest on na tyle duży (15,6-calowy ekran i pełnowymiarowa klawiatura), by można na nim komfortowo pracować i oglądać filmy, a przy tym na tyle mały, by go bezproblemowo przenosić. Krótko mówiąc: typowy notebook domowy.
Zastosowane w komputerze podzespoły nie są najwydajniejsze na rynku, ale pozwolą na płynną rozgrywkę w wielu (w tym najnowszych!) grach. Dotykowy ekran stanowi miły dodatek, a przyzwoita cena sprawia, że notebook wydaje się atrakcyjny dla potencjalnego klienta.
Muszę przyznać, że stonowana stylistyka notebooka bardzo mi się spodobała. Oprócz znanych z innych modeli Aspire motywów (duży, podświetlany na niebiesko przycisk zasilania), znajdziemy tu ciemnoniebieską pokrywę i szarą, pokrytą delikatną fakturą powierzchnię dookoła klawiatury. Nie ma niczego, co nachalnie rzucałoby się w oczy, a całość robi naprawdę przyjemne wrażenie.
Jedyne błyszczące elementy to pokrywa i czarna ramka dookoła ekranu (i sam ekran), na których niestety szybko widoczne będą odciski palców. To jednak kwestia gustu: niektórzy wolą elementy matowe, inni optują za błyszczącymi, nawet pomimo odcisków palców.
Procesor | Platforma Centrino 2 - Intel Core 2 Duo Mobile P8700 2,53 GHz (3MB pamięci podręcznej L2) |
Układ graficzny | Klasa średnia - Mobility Radeon HD 4570 512 MB DDR3 |
Ekran | 15’6", dotykowy ekran z LED glare - błyszczący 1366 x 768 pikseli |
dysk twardy napęd optyczny | Hitachi 500 GB, 5400 obr./min, SATA II DVD Multi Recorder |
Złącza wideo | D-Sub, HDMI z obsługą HDCP |
Złącza USB | 4x USB 2.0 |
Głośniki | Głośniki stereo, obsługa systemu Dolby Home Theater, Virtual Surround Sound |
Wymiary (szer. głeb. wys.) | 38,3 x 25 x 2,6~3,7 cm |
Waga | 2,8 kg z 6-komorową baterią |
Wyposażenie dodatkowe | Oprogramowanie Acer, McAfee Internet Security Suite (trial), Bluetooth 2.0+ EDR, kamerka internetowa Crystal Eye, czytnik linii papilarnych, czytnik kart pamięci SD, MMC, MS/Pro i xD, Multi-Gesture Touchpad |
» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta
Ekran jest podświetlany diodami LED i błyszczący. Błyszcząca powłoka sprawia, że użytkowanie laptopa poza zamkniętymi pomieszczeniami może być utrudnione. Rozdzielczość nominalna - 1366 x 768 - powinna wystarczyć do typowych zastosowań multimedialnych.
Mobilny Radeon HD 4570 nie jest marzeniem wymagającego gracza. Patrząc na odczyty z GPU-Z widać, że nie należy spodziewać się po nim cudów. Niemniej jednak układ z pewnością ma potencjał, a 512 MB pamięci DDR3 na pokładzie wydaje się wielkością w zupełności wystarczającą. Notebook ma 4 GB DDR2 800 MHz. Dzięki 64-bitowej wersji Windows 7 Home Premium cała pamięć zostaje wykorzystana.
Wrażenia z użytkowania
Pełnowymiarowa klawiatura jest wygodna w użyciu dzięki odstępom pomiędzy klawiszami. Pomiędzy klawiszami kursora a prawym [Shift] jest wolna przestrzeń, dzięki której można je wygodnie obsługiwać bez patrzenia na klawiaturę. Minusem jest niewielki rozmiar spacji – należy się do tego przyzwyczaić, bo początkowo może istnieć problem z trafianiem w klawisze [Alt].
Touchpad znajduje się w minimalnym wgłębieniu. Po jego prawej stronie mamy przycisk, którym można go odłączyć, a tym samym zaoszczędzić nieco energii akumulatora.
Nad klawiaturą, po lewej stronie znajdują się przyciski odpowiedzialne za włączanie/wyłączanie Wi-Fi i Bluetooth, oraz do uruchamiania oprogramowania Acer Backup Manager. Z prawej strony są przyciski odpowiedzialne za regulacje głośności oraz klawisz oznaczony literą P, który uruchamiania menadżera zainstalowanych na komputerze aplikacji. Regulacja głośności za pomocą pokrętła (tak jak w modelach Aspire 5940G i 8940G) byłaby zdecydowanie lepsza, ale w tym modelu muszą nam wystarczyć dwa dedykowane klawisze.
Wszystkie porty znajdują się po bokach, nie licząc czytnika kart pamięci flash, który jest na przodzie. Dostęp do portów jest wygodny, a po każdej stronie znajdują po dwa USB. Odstępy pomiędzy nimi mogłyby być jednak większe, ponieważ może istnieć problem podłączenia obok siebie dwóch urządzeń z których co najmniej jedno ma nieco szerszą wtyczką USB (czy też po prostu przenośnych pamięci).
Jakość wykonania Acera Aspire 5738P oceniam dobrze – notebook nie trzeszczał, nie skrzypiał i ogólnie rzecz biorąc współpracował z testującym bez najmniejszych problemów. Należy jednak pamiętać, że notebooki testujemy od kilku do kilkunastu dni. Tymczasem wiele wad konstrukcyjnych wychodzi na jaw po dłuższym czasie użytkowania.
Tylko jedna rzecz szczególnie nie przypadła mi do gustu - zawiasy, które w komputerze przenośnym wyposażonym w ekran dotykowy powinny być bardziej sztywne. Przy każdej próbie wykorzystania panelu dotykowego ekran kołysze się i odchyla do tyłu. Aby komfortowo korzystać z ekranu dotykowego należy po prostu o coś go oprzeć.