Tym razem komputer z logo Ferrari to netbook. Został wyposażony w procesor AMD i układ graficzny Radeon HD 3200, choć skrywa pewną tajemnicę i jego wydajność można znacznie zwiększyć.
Acer Ferrari One 200 to netbook, który ma ambicję stać się samochodem wyścigowym wśród komputerów przenośnych swojej klasy. I rzeczywiście: choć do wydajnych notebooków porównać go nie można, to na tle innych netbooków jego możliwości są naprawdę dobre.
Dalszy los netbooków jest przedmiotem ożywionej dyskusji. Niektórzy wieszczą rychły kres ich popularności, inni zaś świetlaną przyszłość. Prawdą jest, że zwykle, oprócz niewielkich rozmiarów, netbooki mają niewiele zalet i nie nadają się do wielu zastosowań. Dzięki dwurdzeniowemu procesorowi i grafice ATI, Ferrari One 200 pokazuje, że mały też potrafi. Może nie tyle, co duży i "wypasiony", ale... i na to znajdzie się rada.
Maleństwo Acera zostało bowiem wyposażone w dodatkową broń. Jest nią złącze ATI XGP, czyli zewnętrzny port PCI Express 2.0. W ofercie Acera pojawiła się zewnętrzna karta graficzna Acer DynaVivid Graphics Dock. Urządzenie nie jest najtańsze, bo aktualnie jego cena przekracza 800 zł, jednak dzięki niemu Ferrari One 200 może zostać wyposażony w kartę ATI Mobility Radeon HD 4670 z 1 GB pamięci DDR3 (plus dodatkowe porty obrazu i USB).
Dzięki temu rozwiązaniu netbook w podróży może służyć do podstawowych zadań, a przyniesiony do domu i podłączony do zewnętrznej karty graficznej - zamienić się w domowe centrum rozrywki. Pojawia się tu pytanie: jak na wydajność tego układu wpływa nisko taktowany procesor? Nie omieszkamy tego sprawdzić, jak tylko karta wpadnie w nasze ręce.
Dzięki jaskrawoczerwonej pokrywie z logo Ferrari netbook Acera po prostu bije po oczach. Po jej otwarciu Ferrari One 200 prezentuje bardziej wyważony design. Wyróżniają się jedynie niewielkie czerwone motywy przy przycisku zasilania i po bokach, oraz oczywiście kolejne logo Scudetto. Po włączeniu netbooka pojawia się tapeta Ferrari, a uruchomieniu Windows towarzyszy dźwięk silnika Formuły 1.
Procesor | Platforma AMD Congo - AMD Athlon X2 L310 1,2 GHz (1MB pamięci L2) |
Układ graficzny | Klasa ekonomiczna - Mobility Radeon HD 3200 336 (256 + 128) MB współdzielonej pamięci |
Ekran | 11,6", poświetlony diodami LED - powłoka glare 1366 x 768 pikseli |
dysk twardy napęd optyczny | 320 GB, 5400 obr./min, SATA II brak napędu optycznego |
Złącza wideo | D-Sub |
Złącza USB | 3x USB 2.0 |
Głośniki | Głośniki stereo, obsługa systemu Dolby Home Theater, Virtual Surround Sound |
Wymiary (szer. głeb. wys.) | 285 x 204 x 24~30 mm |
Waga | 1,5 kg z 6-komorową baterią |
Wyposażenie dodatkowe | Oprogramowanie Acer, McAfee Internet Security Center (trial), ATI XGP, WLAN, Bluetooth 2.1+ EDR, kamera internetowa Acer Crystal Eye, uniwersalny czytnik kart pamięci, Multi-Gesture Touchpad, blokada Kensington. |
» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta
Pod czerwoną pokrywą z logo Scudetto Ferrari niestety nie kryją się komponenty na miarę Formuły 1 - jest to raczej dopalony gokart. Mamy do czynienia z netbookiem, wiec nie należy się spodziewać wydajnego procesora, ani układu graficznego wysokiej klasy. Faktem jest, że komponenty zastosowane w Ferrari One 200 nie są najnowsze. Energooszczędny procesor Athlon X2 L310 wykonany jest w technologii 65 nm, a doskonale znany mobilny Radeon HD 3200 także ma już swoje lata.
Główną zaletą układu graficznego jest sprzętowe wspomaganie odtwarzania filmów (UVD), natomiast nie od dziś wiadomo, że niespecjalnie nadaje się do gier. Uczciwie nalezy jednak przyznać, że jeśli porównamy możliwości Ferrari One 200 do innych netbooków, to na ich tle wypada on korzystnie. Nie sposób też nie zauważyć niewielkiego logo AMD Vision - netbook Acera należy do podstawowej wersji tej platformy, dzięki czemu z góry wiadomo na co go stać. Jeśli na dźwięk nazwy "AMD Vision" nie zapala ci się zielona lampka oznaczająca "jasne, wiem o co chodzi", nie omieszkaj zerknąć do naszego artykułu, w którym opisujemy tę technologię.
Testowy netbook miał 4 GB pamięci RAM (DDR2 480MHz 4-4-4-12). Z powodu współdzielenia pamięci z układem graficznym, użytkownik otrzymuje do dyspozycji około 3,75 GB RAM. Ferrari One 200 pracował pod kontrolą 64-bitowej wersji Windows 7 Home Premium. Procesor L310 wyposażono w technologię sprzętowej wirtualizacji (AMD-V), ale ta wersja Windows 7 nie umożliwia wykorzystania trybu Windows XP.
Wrażenia z użytkowania
Klawisze są duże i wygodne w użytkowaniu. Do klawiatury można przyzwyczaić się bardzo szybko, chociaż można tu wskazać elementy, które mogłyby być zrobione lepiej. Tym, co może sprawiać problemy, są małe klawisze kursora i klawisz [Enter], który jest mniejszy od prawego [Shift]. Co ciekawe, na klawiaturze znajdziemy także klawisz funkcyjny Ferrari [Fn + F10] – po jego naciśnięciu otwierana jest przeglądarka i strona internetowa Ferrari.com.
Touchpad, jak to w netbookach, jest maleńki. Technologia Multi-Gesture pozwala na dokonywanie za jego pomocą najróżniejszych ewolucji, ale ze względu na jego rozmiary jest to momentami utrudnione. Powierzchnia po obu stronach touchpada pokryta jest delikatną, nierzucającą się w oczy fakturą.
Są momenty, kiedy komputer w widoczny sposób spowalnia, czyli - mówiąc popularnie - „muli”. Nie pomaga tu 4GB RAM i 64-bitowy system. Dwa rdzenie procesora z pewnością poprawiają sytuację, ale taktowania 1,2 GHz przeskoczyć się nie da. Obciążenie procesora podczas wyświetlania stron WWW z dużą ilością animacji flash może sięgać nawet 90%.
Po prawej stronie Ferrari One 200 znajdują się m.in. dwa porty USB oraz port LAN, natomiast z lewej znajdziemy gniazdo D-Sub, wspomniane ATI XGP oraz jeden port USB. Z tyłu netbooka nie ma żadnego portu, z prostego powodu: znajduje się tam bateria.
W "wyścigówce" Acera na próżno szukać jakichkolwiek przycisków multimedialnych. Znajdziemy jedynie włącznik, który znajduje się po prawej stronie nad klawiaturą. Po lewej stronie pod ekranem umieszczono diody sygnalizujące pracę twardego dysku i stan Caps oraz Num Lock. Na dole, po prawej stronie, znajdują się diody informujące o pracy karty WLAN, stanie zasilania, stanie ładowania akumulatora oraz o działaniu Bluetooth. Pod wskaźnikami znajdują się przełączniki Bluetooth oraz WLAN. Ogólnej jakości wykonania netbooka nie można nic zarzucić.