Zastosowanie matrycy typu IPS oznacza szerokie kąty widzenia. Oznacza to, że patrząc pod dowolnym kątem na ekran, wyświetlany na nim obraz będzie czytelny i wyraźny. Jedynie dolna część ekranu po odchyleniu monitora jest nieco ciemniejsza. Kontrast i kolory nie ulegają natomiast deformacji. Monitor oferuje jednak na tyle szeroki zakres regulacji ustawienia położenia ekranu, że bez problemu można uzyskać optymalną pozycję.
Czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 4 ms. Do przetestowania wyświetlania dynamicznych obrazów użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawia się przy tempie 8. Można go jeszcze w pewnym stopniu zniwelować korzystając z trybu ULMB (Ultra Low Motion Blur).
To w połączeniu ze wsparciem dla technologii Nvidia G-Sync oznacza, że wyświetlanie płynnej animacji w dynamicznych tytułach nie będzie stanowiło żadnego problemu. Nie jest to jednak żadnym zaskoczeniem, w końcu to monitor do gier z absolutnie najwyższej półki.
Pobór energii
Monitor Acer Predator XB271HUbmiprz pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 22,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 37,6 W. Są to dobre wyniki, które pozwalałyby uznać monitor za energooszczędny, gdyby nie wynik w trybie czuwania. Acer pobiera bowiem całkiem sporo, bo 1,1 W. To zupełnie niezrozumiały wynik, bowiem standardem są wartości 0,1-0,3 W. Aby ograniczyć zużycie energii konieczne więc będzie wyłączenie urządzenia przełącznikiem zasilania.
Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.
Porównanie monitorów pod względem poboru energii
Podsumowanie
Monitory dla graczy to bardzo specyficzna gałąź rynku, która wytycza kierunki rozwoju i oferuje najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania. Nie inaczej jest w przypadku tego monitora o dość długiej nazwie Acer Predator XB271HUbmiprz. W modelu tym znajdziemy wszystko, co aktualnie powinien posiadać monitor do gier z najwyższej półki. Wysoka rozdzielczość? WHQD 2560x1440 pikseli, to optymalna wartość łącząca doskonałą szczegółowość obrazu i mniejszą "zasobożerność" komputera niż w przypadku monitorów UHD/4K. Matryca IPS gwarantuje z kolei szerokie kąty widzenia i dobrze odwzorowane kolory. Także tutaj nie mogłem się w czasie testów do niczego przyczepić.
Jeszcze istotniejsze są jednak inne cechy tego monitora - technologia Nvidia G-Sync, czas reakcji 4 ms (jeden z najszybszych paneli IPS na rynku) oraz częstotliwość odświeżania 144 Hz z możliwością podkręcenia aż do 165 Hz. Każdy gracz powinien w tym miejscu podskoczyć z radości i zabrać się za rozbijanie skarbonki z oszczędnościami.
Dużym atutem tego monitora jest również jego design. Cała konstrukcja została tak zaprojektowana, aby odpowiadać na potrzeby graczy w jak największym stopniu. Pierwsze, co zwraca uwagę, to efektowna oraz co nawet ważniejsze, efektywna podstawka. Zapewnia ona stabilność monitora bez względu na okoliczności. Druga kwestia to wyjątkowo cienkie ramki wokół ekranu. Nie tylko prezentuje się to nadzwyczaj okazale, ale jest też praktyczne. Ekran zajmuje dzięki temu praktycznie całą przednią powierzchnię, żadne błyszczące, szerokie ramki nie odwracają naszej uwagi od tego, co jest wyświetlane. Bez problemu można też tworzyć wieloekranowe stanowiska.
Jakieś wady? Równomierność podświetlenia nie jest idealna. Zaskakująco duży jest także pobór prądu w trybie czuwania (na szczęście pomiar poboru energii w trakcie pracy przyniósł już zadowalające rezultaty). No i pozostaje też kwestia ceny, która w dniu testów wynosiła ok. trzy i pół tysiąca złotych. To oczywiście sporo, ale jest w tym zawarty "podatek od nowości". Tyle właśnie kosztuje urządzenie posiadające wszystkie cechy nowoczesnego sprzętu dla graczy. Czy to dużo? Oceń sam.
Parametry
Zastosowanie: gry, multimedia, rozrywka
- Jasność
dobry plus - Kontrast
dobry plus - Kolory
dobry plus - Równomierność podświetlenia
zadowalający plus - Kąty
dobry plus - Szybkość matrycy
dobry - Menu OSD
dobry
Ocena
- Jakość wykonania
super - Funkcjonalność
dobry plus - Jakość obrazu
dobry plus - Ergonomia
super - Energooszczędność
dobry
93%
Ocena końcowa:
- technologia Nvidia G-Sync
- szybki czas reakcji matrycy
- odświeżanie matrycy do 165 Hz
- dobra jakość obrazu
- szerokie kąty widzenia
- bezramkowa konstrukcja monitora
- świetna ergonomia
- jakość wykonania obudowy
- wbudowane porty USB
- wysoki pobór prądu w stanie spoczynku
- równomierność podświetlenia pozostawia do życzenia
- kosztuje niemało
Komentarze
15Chociaż sam boję się przejścia z VA (eizo foris fg2421) na IPS, z drugiej strony powyższe parametry, 144Hz, G-Sync kuszą...
Dla przeciętnego Kowalskiego to raczej wybór na zasadzie:
albo rybki albo akwarium.
Mam włączoną grę w 60Hz-ile klatek wtedy wyświetla monitor?
Czy ilość klatek w grze = ilości Hz?
Czy można np. ustawić tak aby w grze było 60 FPS, a monitor pracował w 144Hz?
Czy w tym monitorze 144 Hz = wyłącznie 144 FPS w grze?
Będę wdzięczny za wyjaśnienie mi tego.