Technika cały czas idzie do przodu. Dowody na to widzimy praktycznie codziennie, używając automatycznych pralek z dostępem do Internetu, telewizorów z funkcją SmartTV, nowoczesnych smartfonów i wielu innych przedmiotów. To samo tyczy się pamięci przenośnych, które w ostatnim czasie zanotowały olbrzymi postęp. Jeszcze kilka lat temu używaliśmy archaicznych dyskietek 2,5”, a dziś mamy dostęp do pendrive’ów, które nieustannie prześcigają się pod względem dostępnej pamięci czy coraz mniejszych rozmiarów. Obie te cechy – dużą (jak na pamięć przenośną) pojemność oraz rozmiary maksymalnie zmniejszone łączy nowy produkt ADATA – model UC510. Zapraszam gorąco do lektury! |
|
Opakowanie |
Pendrive, jak każdy inny, zapakowany został w małe, sklejone dookoła pudełeczko. Umieszczono na nim najważniejsze informacje w kilku językach. Najważniejszy „punkt programu” – ADATA UC510 – umieszczono w centralnym miejscu. Już na pierwszy rzut oka dostrzega się małe rozmiary produktu.
Do opakowania nie dołączono niczego poza pamięcią. Producent mógłby się jednak pokusić o jakieś dodatki, np. zaczepkę do kluczy.
Specyfikacja techniczna |
Specyfikacja pamięci przenośnych ADATA UC510:
- dostępna pojemność: 8 GB, 16 GB, 32 GB
- interfejs: USB 2.0
- wymiary: 28 x 12 x 5 mm
- waga: 3 g
- dostępne kolory: tytanowy, niebieski
- dodatkowe aplikacje: UFDtoGO, OStoGO, Norton Internet Security 2013
- wymagany system: Windows 98/98SE/ME/2000/XP/Vista/7/8; Mac OS 9.0 lub nowszy; Linux Kernel 2.4 lub nowszy
Wygląd i użytkowanie |
Pendrive zaskakuje przed wszystkim małymi rozmiarami i prostotą wykonania. Produkt jest naprawdę bardzo mały, dlatego zalecam podpiąć do niego smycz, by zmniejszyć ryzyko zgubienia. Otwór w plastikowym wykończeniu pamięci umożliwia doczepienie go np. właśnie do smyczy czy kluczy.
Pendrive dostępny jest w dwóch opcjach kolorystycznych: szarej (tytanowej) i niebieskiej. Do testów otrzymałem tę pierwszą wersję. Trzeba przyznać, że produkt prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Jest ładny, a jednocześnie nikt nie powstydzi się go w biurze czy na spotkaniu. Mały rozmiar sprawia, że wszędzie się zmieści.
Co można stwierdzić o użytkowaniu pamięci? Nie da się tu dużo napisać, można jedynie stwierdzić, iż pendrive nie sprawia żadnych problemów. Czasami trudno go włożyć do portu USB (nie wiadomo dlaczego). Jedynym minusem może być to, iż metalowa obudowa bardzo szybko nagrzewa się praktycznie do gorąca. Poza tym jednak nie można nic zarzucić pamięci.
(ADATA UC510 przy swoim większym (i starszym) kuzynie C802).
Oprogramowanie |
Do pamięci producent dodał przydatne oprogramowanie, które może się przydać w wielu sytuacjach. Najprościej mówiąc, jest to program do synchronizacji ustawień preferowanych przez użytkownika.
Możliwości jest 3: kopiowanie ustawień z komputera na pendrive, z pendrive’a na komputer, lub obustronna wymiana danych.
Program może się przydać szczególnie w czasie, gdy ktoś dużo podróżuje, i zawsze chce mieć przy sobie preferowane ustawienia.
Możliwości wykorzystania programu UFDtoGO jest kilka. Nie potrzeba tu jednak dużo słów wyjaśnień – wystarczy kilka grafik bezpośrednio z programu.
Testy syntetyczne |
Pendrive został poddany testom syntetycznym w programach HD Tune Pro, ATTO Benchmark oraz CrystalDiskMark na prędkości zapisu i odczytu. Należy pamiętać, iż są to wielkości czysto teoretyczne i nie należy się nimi w pełni kierować.
Testy rzeczywiste |
Testy rzeczywiste miały za zadanie sprawdzenie faktycznych osiągów pamięci. Tutaj nie ma już wartości teoretycznych – wszystko odbywa się w stanie rzeczywistym.
Do testów należał sprawdzian w programie FC-Test (tworzenie, odczyt oraz kopiowanie 3 zestawów plików o różnej wartości) oraz kopiowanie 3 paczek losowo wybranych plików. Wszystkie wartości podane są w sekundach.
Podsumowanie |
ADATA UC510 to na pierwszy rzut oka elegancki, ładny pendrive. Testy syntetyczne dały nadzieję na plusy także po stronie czysto technicznej. Testy rzeczywiste wykazały jednak, że żadna teoria nie odda prawdziwej praktyki – wartości były często najsłabsze z całej stawki, a osiągane wartości nie wyglądały już tak ładnie, jak w przypadku testów syntetycznych.
ADATA UC510 z pewnością wyprzedza wiele tańszych pamięci mniej znanych producentów. Do czołówki jednak jeszcze baaardzo daleko. Produkty Kingstona oraz PQI fiffy pokazały mu miejsce w szeregu. Jeśli jednak ktoś szuka małego, ładnego pendriva o dużej pojemności i znośnych osiągach, może brać go w ciemno.
ADATA UC510 | ||
Plusy: | ||
Orientacyjna cena w dniu publikacji: ok. 70 zł |
Podziękowania dla benchmark.pl, Kingston oraz Konsorcjum FEN za udostępnienie sprzętu do testów.
Komentarze
12