Witam wszystkich bardzo serdecznie, mam okazję zaprezentować Wam dziś kolejny poradnik z serii retusz, dzięki któremu szybko i efektywnie nauczycie się wybielać zęby na zdjęciach w programie Adobe Photoshop. A więc do dzieła :)
Na zdjęciu powyżej zamieszczony jest klasyczny przypadek żółtych zębów. Często takie zęby mogą popsuć cały wizerunek osoby fotografowanej, są też powodem licznych kompleksów, a osoby z takimi zębami po prostu wstydzą się uśmiechać. No cóż, Adobe Photoshop nie naprawi nam zębów, jednak może on zmienić ich wygląd na fotografiach :)
Krok 1: Uruchomienie programu i załadowanie zdjęcia
Po uruchomieniu programu przeciągamy zdjęcie do okna aplikacji, powinno to wyglądać tak:
Sposobów na wybielenie jest kilka, zaprezentuję wam dwa najprostsze i najefektywniejsze według mnie.
Konkretnie mówiąc, zęby wybiela się tak samo wszystkimi sposobami (zwiększenie ich jasności), cały pic polega na zaznaczeniu zębów tak, aby tylko i wyłącznie je pojaśnić, nie chcemy przecież komuś wybielić dziąseł :)
Krok 2: do dzieła - zaznaczenie przez zakres koloru
Zaznaczenie przez "zakres koloru", oraz narzędzie "szybkie zaznaczenie",
Na początek proponuję zawęzić zakres zaznaczenia, w tym celu wokół zębów obrysowujemy owalny kształt, używając w tym celu narzędzia "lasso" (skrót L):
Zaznaczenie poprzez "zakres koloru" polega na odseparowaniu koloru, tzn. kiedy wybieramy kolor np. biały o bardzo jasnym odcieniu, to automatycznie wszystkie miejsca z tym kolorem na naszym zdjęciu zostają zaznaczone. Dlatego też na początku polecam bardziej dokładnie zaznaczyć obszar wokół zębów za pomocą "lassa".
Kiedy już "okrążyliśmy" nasze zęby, możemy wziąć się do bardziej dokłądnego zaznaczenia. W tym celu wchodzimy w: zaznacz-->zakres koloru
Po dokładnym zaznaczeniu, powinno to wyglądać mniejwięcej tak:
Można powiedzieć, że to już prawie koniec :) Pozostaje nam tylko rozjaśnić zęby.
Krok 3: rozjaśnienie.
A programie Adobe Photoshop CS3 jest wiele sposobów na rozjaśnienie koloru, jednak nie wszystkie nadają się do rozjaśnienia zębów. Najbardziej polecam do tego narzędzie "poziomy" (skrót Ctrl+L):
Po uruchomieniu narzędzia "poziomy" ukaże nam się okno, w którym możemy ujrzeć poziomy jasności/ciemności naszego zdjęcia. Im wyżej słupy czerni są w danym przedziale, tym jasność odpowiadająca za ten przedział jest większa. Do zmiany jasności/ciemności służą trzy suwaki, umieszczone pod wykresem. Nas interesuje środkowy suwak. Przesuwamy go odrobinę w lewo:
Po zakończeniu zamykamy narzędzie "poziomy", oraz odznaczamy zaznaczenie. W tym celu wchodzimy w: zaznacz-->usuńzaznaczenie (skrót Ctrl+D).
Efekt końcowy:
Zęby są nieporównywalnie bielsze niż poprzednio, uśmiech odrazu lepiej wygląda :)
Sposób 2: zaznaczenie przez szybkie zaznaczenie
Drugi sposób który chcę wam zaprezentować jest dokładniejszy niż zaznaczenie przez "zakres koloru", ponieważ dzięki narzędzie "szybkie zaznaczenie" jest "inteligentne", dzięki czemu po kliknięciu w dany obszar zaznaczenie następuje automatycznie. Poniżej prezentacja:
Jak widać zaznaczenie jest nadal bardzo niedokładne, da się to jednak łatwo skorygować :)
Po uruchomieniu narzędzia "szybkie zaznaczenie" ukazuje się nam pasek jego właściwości w lewym górnym rogu:
Aby zredukować nasze zaznaczenie, klikamy na "odejmij od zaznaczenia", i podobnie jak w zaznaczaniu, klikamy na obszary które chcemy odznaczyć. Powinno wyjść coś takiego:
Dalej postępujemy tak samo jak w przypadku sposobu na "zakres koloru". Uruchamiany narzędzie "poziomy" (skrót Ctrl+L) i przesuwamy środkowy suwak delikatnie w lewo. Po rozjaśnieniu zębów odznaczamy zaznaczenie i zapisujemy nasze dzieło :)
Porównanie:
Przed:
Po:
Efekt oczywiście będzie tym większy, im bardziej zwiększymy jasność zębów. Dziękuję za przeczytanie mojego poradnika, i zapraszam do innych moich artykułów:
Adobe Photoshop CS3 - Jak zmienić kolor oczu, ubrania i wielu innych rzeczy
Pozdrawiam, Marcin
Komentarze
25Zęby "po" staną się dziurą - czyli brakiem farby, pustym kawałkiem papieru fotograficznego czy bielą na ekranie. Poza tym wyglądają mega nienaturalnie, karykaturalnie wręcz! Widziałeś kiedykolwiek człowieka o sinych zębach?! Od prawej górnej trójki w głąb paszczy coś niebieszczeje. Górne jedynki blikują tak, że na całym zdjęciu pani odbiorca będzie widział wypłaszczone, świecące jedyny!
Stary! A słyszałeś kiedyś o featerze (nie wiem jak to jest w polskim Photoshopie) czyli shift+F6 (w starych wersjach ctrl+shift+F)? A tą selekcję na lewej stronie zębów to bym siekierą normalnie lepiej założył! Z prawej sine z lewej żółte!
Zęby, wujciu, to się wybiela: ctrl+U [saturation - 50], ctrl+L [w zależności od potrzeby], i żeby zlikwidować ostre bliki: selective colors [whites +5 +3 +3]. A przede wszystkim: poprawnie zakłada się selekcję! Jak się nie umie poprawnie korzystać z Magic Wand [W] i feathera [shift+F6] to się szparuje [P] i ścieżkę zamienia na selekcję (również z featherem - w zależności od wielkości zdjęcia 1(net) - 3 (druk)).
A przede wszystkim: zanim zacznie się "uczyć" innych, to wypadało by zgłębić temat "zajęć". Rozumiem 17 lat i "świadomość", "najlepszości" i "nieomylności" ale dzieciaku! Trzeba mieć jakąś podstawę żeby się wymądrzać! A jak się nie ma to się dostaje takie posty.
Pozdrawiam
i życzę troszkę,
troszeczkę pokory.
Napisz jeszcze jak dlugo pracujesz w tej "firmie graficznej" - skoro calkowicie zlales to co mowi ci ktos siedzacy w temacie od 13 lat? Moze sam fakt ze "na twoim monitorze wszystko wyglada dobrze" nie jest kryterium rozstrzygajacym - przyszlo ci to do glowy? A jesli za 2-3-5 lat znajdziesz prace w firmie zajmujacej sie DTP i drukiem to tez stwierdzisz "nie ucz ojca dzieci robic"? (bo to akurat twoje stwierdzenie i to ty na rzeczowy post mimo2002 odpowiedziales atakiem)
Uwazasz ze wszystko juz umiesz i nie musisz sie wiecej uczyc? Moze dopusc do siebie mozliwosc, ze to co robisz, albo sposob w jaki to robisz jest zly? Moze mozna to robic lepiej? Moze warto sprobowac sposobu, ktorym podzielil sie z toba mimo2002? Czy nadal uwazasz ze twoj sposob jest najlepszy bo "robisz to od poczatku zapoznania sie z Photoshopem"? Nie podajesz zadnych argumentow przemawiajacych za twoim sposobem (w przeciwienstwie do mimo2002) poza wspomnianymi "na moim monitorze wyglada to dobrze" i "zaden fotograf jeszcze nie narzekal". Dziz...