Procesory

Warto? To zależy...

przeczytasz w 2 min.

Premiera procesora Athlon 3000G nie była aż tak głośnym wydarzeniem, jak pojawienie się nowych modeli Ryzen czy Ryzen Threadripper. Nie oznacza to jednak, że jednostka nie jest godna uwagi. To dobry procesor do mniej wymagających zastosowań – taki układ sprawdzi się np. w miniaturowym, domowym komputerku, zestawie do biura czy nawet samodzielnie złożonym serwerze NAS. To nowy król budżetowych komputerów.

AMD Athlon 3000G

Umówmy się, specyfikacja procesora nie powala na kolana. Właściwie mamy do czynienia z odświeżoną jednostką z serii Athlon 200GE, gdzie lekko przyspieszono układ graficzny. W procesorowych zastosowaniach jest on nieco wydajniejszy od konkurencyjnego modelu Pentium G4560 (nowszy Pentium G5400 powinien być właściwie tak samo wydajny).

Model AMD wyróżnia się wydajniejszą grafiką (wydajniejszą od Intel HD 610 rzecz jasna). Zintegrowana Vega pozwoli na okazjonalne granie w mniej wymagające tytuły przy niskich ustawieniach, ale o nowszych, topowych gierkach możecie jednak zapomnieć. „Integra” da radę też przyspieszyć wykonywanie niektórych operacji (np. renderowanie wideo).

Nowy Athlon ma oficjalnie odblokowany mnożnik, więc da się w nim bez problemu zwiększyć taktowanie CPU i iGPU. Może nie powinniśmy tutaj oczekiwać rewelacyjnego potencjału (szczególnie z referencyjnym chłodzeniem), ale podniesienie zegarów pozwoli uzyskać dodatkowy wzrost wydajności. Dla entuzjastów będzie to sporym atutem (tym bardziej, że konkurencyjny model nie daje możliwości przetaktowania).

Czy warto kupić jednostkę AMD Athlon 3000GE?

Procesor został wyceniony na 230 złotych, więc stanowi ciekawą propozycję do budowy bardzo tanich zestawów, zwłaszcza gdy macie zamiar "wycisnąć" ze sprzętu ostatnie MHz. Jeżeli jednak nie zamierzacie bawić się w podkręcanie, na ten moment bardziej opłacalny wydaje się starszy model Athlon 200GE (można go kupić poniżej 200 złotych). Z biegiem czasu cena nowej jednostki spadnie do poziomu poprzednika i wtedy bezapelacyjnie będzie ona najlepszym wyborem w swoim segmencie cenowym.

Znowu jeżeli dysponujecie ciut większym budżetem i zamierzacie dokupić kartę graficzną, warto rozejrzeć się za starszym modelem Ryzen 3 1200. Jednostka oferuje 4 fizyczne rdzenie i powinna być znacznie wydajniejsza w wielowątkowych zastosowaniach, a od premiery zdążyła mocno potanieć (w zasadzie jest dostępna w podobnej cenie co Athlon). Co prawda jest ona już wycofywana ze sprzedaży, ale może jeszcze uda wam się ją dorwać.

AMD Athlon 3000G - ocena :

  • konkurencyjna wydajność w programach
  • nadaje się do grania w starsze, mniej wymagające gry
  • całkiem niezłe możliwości podkręcenia
  • nardzo niski pobór mocy
  • nieopłacalny na tle modelu Athlon 200GE i Ryzen 3 1200
  • ograniczona liczba linii PCI-Express

82%4,1/5

Dobry Produkt

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    marioking
    1
    Ale kotleta strzelili i jeszcze ten kant z nazwą kodową picasso to manewr dobry na ignorantów, ale widać na niektórych recezentów działa i piszą ZEN+ :P Mistrzostwo!
    • avatar
      kitamo
      1
      Czy musicie 90% artykułów tytułować pytaniem? To jakas dziwna moda ?

      Jak patrzę na + i - na koncu artykułu to wrecz smiac sie chce.

      - Jaki jest sens pisać plusy skoro jednym minusem ujmuje się je wszystkie?

      Ten procesor nie ma plusów skoro jest nieoplacalny na tle pozostałych budzetowcow - a tak głosi jego pierwszy "minus"
      • avatar
        Ciekawski_
        1
        Sugerowana cena jest 229zł i po tyle jest w xkom choć jeszcze niedostępny. Więc +10zł do 200GE za nieco wyższą wydajność i odblokowane oc, to nie tak znowu nieopłacalnie.
        R3-1200 to faktycznie tańszy i wydajniejszy CPU, ale nie ma iGPU, więc to trochę inna kategoria.
        Ale za to kombinowanie i sugerowanie, że to jest ZEN+, należy się AMD zdecydowana krytyka. Wstydźcie się!
        • avatar
          Marc1n
          0
          Jakaś szansa na testy odtwarzania video? Czy np. radzi sobie z 4k/HDR?

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login