Piekielna wydajność, błyskawiczne reakcje na dotyk, idealna płynność (120 Hz), wielki wyświetlacz AMOLED, mnóstwo opcji ustawień układu graficznego, mnogość funkcji, ciekawa stylistyka, a do tego bardzo duży akumulator 6000 mAh. Asus ROG Phone 2 to imponujący smartfon dla graczy.
- imponująca szybkość działania,; - idealna płynność obrazu na wyświetlaczu 120 Hz AMOLED HDR,; - bardzo wysoka wydajność i wiele ustawień CPU/GPU,; - ultradźwiękowe triggery z funkcją mapowania przycisków w grach,; - bardzo dobra jakość dźwięku przez wyjście słuchawkowe,; - bardzo donośne głośniki,; - dobra jakość zdjęć z aparatu głównego,; - nagrywanie filmów 4k 60 kl/s ze skuteczną stabilizacją cyfrową,; - możliwość podłączenia przydatnych akcesoriów gamingowych do smartfona,; - 12 GB RAM i bardzo szybka pamięć masowa UFS 3.0,; - duży akumulator 6000 mAh i wystarczający czas pracy,; - dobra jakość wykonania i nietuzinkowa stylistyka,; - wygoda grania i oglądania filmów w orientacji poziomej stoi na bardzo wysokim poziomie,; - NFC, bardzo szybkie Wi-Fi oraz Bluetooth 5.0 z aptX Adaptive.
Minusy- duży, ciężki i trudno obsługuje się go jedną dłonią,; - obudowa nie jest wodoszczelna.
AirTriggery, szmery, bajery... Asus ROG Phone II jest genialny!
To uczucie, gdy twój smartfon ma więcej wolnego RAM'u niż inne smartfony całego RAM'u, a pamięci masowej ma więcej niż wszystkie twoje poprzednie smartfony razem wzięte. Asus ROG Phone 2 to telefon dla prawdziwych hardkorów mobilnego grania. Zapraszam do recenzji.
W tej recenzji opisuję:
- Czy ma dobry wyświetlacz?
- Czy jakość dźwięku jest dobra?
- Czy można podłączyć akcesoria do grania?
- Jak działają ultradźwiękowe triggery?
- Co znajdziemy w centrum sterowania grami - Armoury Crate?
- Czy działa długo na baterii?
- Jaka jest specyfikacja smartfona ASUS ROG Phone 2?
- Czy obsługuje się go wygodnie?
- Czy jest wydajny (a właściwie jak bardzo jest wydajny)?
- Czy ma dobry aparat?
- Czy warto go kupić? (opinia i ocena)
Wyświetlacz: mózg rozwalony
120-hercowy wyświetlacz AMOLED zapewnia takie kolory, płynność i szybkość reakcji na dotyk, że w zasadzie miażdży wszystko co do tej pory widziałem. Jest tak dobry, że od nowa definiuje słowo "jakość".
120 Hz oznacza genialną płynność obrazu, czas reakcji 1 ms to w zasadzie zerowe smużenie, 111% pokrycia barw DCI-P3 i 151% sRGB gwarantuje znakomitą jakość kolorów, technologia HDR i wysoka jasność zapewniają świetne wrażenia w czasie oglądania filmów, a przekątna 6,6 cala daje mnóstwo przestrzeni do wykonywania gestów.
Jeśli na to nałożymy jeszcze warstwę dotykową z bardzo szybkim czasem reakcji oraz wysoką precyzją, to otrzymujemy nie dobry, nie bardzo dobry, lecz absolutnie wspaniały wyświetlacz. Idealny do grania i oglądania filmów.
Czy widać różnicę miedzy 60 Hz, a 120 Hz?
Odpowiedź jest krótka: tak, widać. Pierwsze minuty po skonfigurowaniu telefonu spędziłem podziwiając animacje (np. w czasie wysuwania górnego menu lub przewijania szuflady z aplikacjami). Można się do tego bardzo szybko przyzwyczaić i przestać na to zwracać uwagę, ale powrót do 60 Hz nie jest przyjemny. Słowem 120 Hz robi robotę i warto je mieć włączone cały czas.
Bardzo szybki, z bardzo dobrym wyświetlaczem, bardzo dużym akumulatorem i bardzo wieloma przydatnymi funkcjami dla graczy. Asus ROG Phone 2 jest "BARDZO" pod każdym względem.
Bardzo donośne głośniki
Jasne, że w grach i filmach obraz jest bardzo ważny, ale Asus nie zapomniał też o dźwięku. ROG Phone II ma dwa duże głośniki, których największą zaletą jest bardzo dobra głośność. Są to jedne z najbardziej donośnych głośników ze wszystkich smartfonów, jakie kiedykolwiek testowałem.
Grają przy tym wystarczająco czysto i zaskakują przestrzennym brzmieniem oraz całkiem dobrą, symetryczną stereofonią. Smartfon jest na tyle duży, że bez problemu słychać efekty po lewej i prawej stronie w orientacji poziomej.
Fenomenalny dźwięk na słuchawkach
Podłączam duże, wymagające słuchawki przez klasyczne wyjście słuchawkowe 3,5 mm i już wiem, że ROG Phone II to doskonały smartfon do muzyki. Brzmienie jest głębokie, bogate, dynamiczne, mięsiste, żywe, mocne, imponujące szczególnie w zakresie tonów niskich i wysokich. Dźwięk jest szczegółowy, czysty i po prostu bardzo atrakcyjny.
Na małych, przewodowych słuchawkach dokanałowych też jest świetnie, podobnie z resztą przez Bluetooth.
Asus nie oszczędzał na komponentach odpowiedzialnych za dźwięk, dzięki czemu mamy kolejny powód do zachwytu w grach, muzyce i filmach. Nawet efekty DTS:X Ultra są całkiem przydatne i ( o dziwo) nie psują jakości. Ogólnie rzecz ujmując: jestem zachwycony dźwiękiem.
Ramki są dość szerokie, ale ma to też zalety
Solidne głośniki zajmują więcej miejsca, więc Asus ROG Phone 2 ma szersze ramki od wielu współczesnych konkurentów, ale dzięki temu ryzyko przypadkowego dotknięcia brzegu ekranu w czas ie grania jest znacznie mniejsze
Ponadto w szerszej ramce bez problemu zmieścił się aparat oraz wyraźna, wielokolorowa dioda powiadomień. Notcha nie ma, bo jest niepotrzebny.
- Wymiary (wy/sz/gr): 171 x 77,6 x 9,5 mm
- Masa: 240 g
- Materiały: szkło Gorilla Glass 6 (przód), aluminium (krawędzie boczne), szkło innego typu (tył)
- Wodoszczelność: oficjalnie brak
Warto podkreślić, że tył sprawia wrażenie plastikowego, ale w rzeczywistości wykonany jest z matowego szkła.
Złącze dla akcesoriów
Na lewym boku, który staje się dolną krawędzią w układzie poziomym umieszczono USB typu C w standardzie 3.0 oraz dodatkowy 48-pinowy port. Oba służą jednocześnie do zasilania i komunikacji z akcesoriami.
Jest to bardzo ważna cecha, która znacząco zwiększa funkcjonalność. W przyszłości producent może dodać kolejne akcesoria do tego systemu.
Smartfon i konsola w jednym
ROG Phone II to coś pomiędzy smartfonem, a bardzo funkcjonalną przenośną konsolą do grania. Dlatego jego wymiary trzeba oceniać właśnie pod tym kątem. Nie może być mały, bo grałoby się gorzej. Jest to kawał smartfona, który może być doposażony w szereg akcesoriów gamingowych, takich jak choćby ROG Kunai GamePad.
źródło: asus.com
źródło: asus.com
Aktywne chłodzenie? Proszę bardzo!
Smartfona ROG Phone 2 można kupić w zestawie z nakładką chłodzącą AeroActive Cooler II. Jest to mały dodatek z podświetlanym logo z przodu i z tyłu, wyposażony w wentylatorek. Zakładamy go z tyłu i przyczepiamy go do złącza komunikacyjnego.
Wentylatorek ma trzy tryby szybkości. W pierwszym jest ww zasadzie niesłyszalny, w drugim szumi bardzo cicho, a w najwyższym szumi lekko. W żadnym trybie nie jest głośny.
Chłodzi smartfon i dłonie
Powietrze tłoczone jest przez wentylatorek tak, że rozchodzi się na boki, wzdłuż szklanego tyłu obudowy, dzięki czemu chłodzi nie tylko obudowę smartfona, ale też dłonie osoby grającej.
Efektywność chłodzenia telefonu jest dobra - pomimo cichej pracy temperatura obciążonego procesora w czasie grania potrafi być niższa o 5-6 stopni, ale szczerze przyznam, że o wiele lepsze efekty odczułem na swoich dłoniach. Palce pociły się słabiej niż bez podłączonego wentylatorka AeroActive Cooler II.
Do nakładki można podłączyć zasilanie i słuchawki bezpośrednio. Nie trzeba jej zdejmować.
Ultradźwiękowe triggery są genialne!
Na prawej krawędzi obudowy (czyli w orientacji poziomej na górze) pod prawym i lewym palcem wskazującym umieszczono ultradźwiękowe przyciski pełniące funkcję triggerów / spustów / wyzwalaczy. Nie ważne jak je nazwiemy, ważne że działają znakomicie i można je dopasować do danej gry.
Włączamy grę, wysuwamy z lewej strony ekranu menu narzędzi gamingowych, wchodzimy w opcję AirTriggers i tam ustawiamy gdzie ma naciskać lewy i prawy trigger. Genialne w swojej prostocie.
Po prostu przeciągamy lewy i prawy "obszar" nad miejsce w którym znajduje się w danej grze konkretny przycisk (np. strzelanie, celowanie, bieg itp itd). Można to ustawić oddzielnie dla każdej gry.
Ponadto można bez problemu regulować czułość nacisku triggerów, a także konfigurować opcję "swipe", czyli nie naciskanie, lecz przesuwanie palcami po nich.
Słowem: petarda! Dla mnie AirTriggers jest jedną z najważniejszych funkcji gamingowych w ROG Phone 2.
Centrum sterowania grami - Armoury Crate
W panelu Armoury Crate można dodać gry, a do nich przypisać szczegółowe profile ustawień (scenariusze). Opcji jest mnóstwo i dotyczą one m.in. dotyku, mapowania klawiszy, mapowania AirTriggers oraz przede wszystkim ustawień układu graficznego.
Głębokie wyrazy szacunku za to ile opcji ustawień GPU Asus umieścił w swoim smartfonie. Są ich dziesiątki i zdecydowanie przeznaczone są dla ludzi, którzy wiedzą co robią i lubią dostosowywać działanie smartfona w najmniejszych detalach.
Oto wygląd Armoury Crate na filmie (wraz z listą opcji ustawień GPU):
Na szczęście jest też funkcja "Strojenie na potrzeby gier", która robi to co trzeba bez ustawiania "miliona" opcji.
W panelu o nazwie Konsola można szybko podejrzeć temperaturę oraz taktowanie CPU i GPU, a także stopień zapełnienia pamięci RAM oraz masowej.
Poza tym można też dopasować efekty i kolory oświetlenia LED (logo z tyłu obudowy lub z tyłu i z przodu modułu chłodzenia AeroActive Cooler II.
Czas pracy na baterii
- Czas pracy: około 1-1,5 dnia
- SOT: 5,5 - 8 godzin
- Pojemność akumulatora: 6000 mAh
- Ładowarka w zestawie: 30W, QC 4.0
- Łatwa wymiana baterii: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
Akumulator smartfona ROG Phone II ma pojemność aż 6000 mAh. Jak na smartfon, jest to ogromne ogniwo, ale można się domyślić, że zapotrzebowanie na energię elektryczną jest w tym smartfonie duże.
Ogromny wyświetlacz AMOLED 6,6 cala, odświeżanie 120 Hz, procesor Snapdragon 855 Plus - już te rzeczy potrafią czerpać sporo prądu, a jeśli podłączymy jeszcze akcesoria...
Tak więc realnie jeśli wykorzystamy potencjał smartfona nieco intensywniej, może on oferować SOT (Screen-On Time, czyli łączny czas włączonego wyświetlacza pomiędzy pełnymi ładowaniami akumulatora) w okolicach 5-6 godzin, ale jeśli nie podłączamy akcesoriów, to nawet po włączeniu odświeżania 120 Hz SOT może wynosić 7,5-8 godzin. Jak na potężny smartfon do gier jest to bardzo dobry wynik.
Tradycyjnie wytrzymuje 1 dzień na pełnym ładowaniu, ale jeśli nie będziemy grać, ani robić zdjęć, a jasność wyświetlacza utrzymamy na niskim poziomie, to pewnie wytrzyma 1,5, a może i 2 dni.
Teoretycznie ładowarka jest dość dobra i szybka, ale akumulator jest wielki, więc jego zapełnienie trwa około 2 godziny.
Asus ROG Phone II - specyfikacja i porównanie
Asus ROG Phone 2 | Xiaomi Black Shark 2 Pro | Razer Phone 2 | |
Wymiary (wy/sz/gł) | 171 x 77,6 x 9,5 mm | 163,6 x 75 x 8,8 mm | 158,5 x 79 x 8,5 mm |
Waga | 240 g | 205 g | 220 g |
System operacyjny | Android 9.0 | Android 9.0 | Android 9.0 |
Ekran | » 6,6" » 1080 x 2340 px » AMOLED 120 Hz | » 6,4" » 1080 x 2340 px » AMOLED | » 5,7" » 1440 x 2560 px » IGZO IPS LCD 120 Hz |
Procesor | » Snapdragon 855+ » GPU: Adreno 640 | » Snapdragon 855+ » GPU: Adreno 640 | » Snapdragon 845 » GPU: Adreno 630 |
Pamięć | » RAM: do 12 GB » Wbudowana: do 1 TB | » RAM: do 12 GB » Wbudowana: do 256 GB | » RAM: 8 GB » Wbudowana: 64 GB » Slot microSD |
Bateria | 6000 mAh | 4000 mAh | 4000 mAh |
Aparat / kamera | » 48 Mpx (podstawowy) » 13 Mpx (ultraszerokokątny) » 24 Mpx (przód) » nagrywanie 4K UHD 60 kl/s | » 48 Mpx (podstawowy) » 12 Mpx (teleobiektyw) » 20 Mpx (przód) » nagrywanie 4K UHD 60 kl/s | » 12 Mpx (podstawowy) » 12 Mpx (teleobiektyw) » 8 Mpx (przód) » nagrywanie 4K UHD 60 kl/s |
Internet | » 4G LTE » Wi-Fi 802.11 ad » Dual SIM | » 4G LTE » Wi-Fi 802.11 ac » Dual SIM | » 4G LTE » Wi-Fi 802.11 ac |
Komunikacja i złącza | » GPS » Bluetooth 5.0 » USB typ C 3.1. gen. 1 » słuchawkowe 3,5 mm | » GPS » Bluetooth 5.0 » USB typ C 2.0 | » GPS » Bluetooth 5.0 » USB typu C 2.0 |
Dodatkowe cechy | » czytnik linii papilarnych pod powierzchnią wyświetlacza | » czytnik linii papilarnych pod powierzchnią wyświetlacza | » czytnik linii papilarnych z boku obudowy |
System wygląda jakby był mocno zmieniony, ale tak nie jest. W rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z niemal czystym Androidem 9 (z przyszłą aktualizacją do Androida 10), do którego Asus dołożył dwa istotne elementy.
Pierwszym z nich jest opisane wcześniej centrum ustawień Armoury Crate, a drugim interfejs graficzny, będący elementem nakładki ROG UI. Dodano atrakcyjne, animowane tapety i ciekawe zestawy ikon (choć tylko do podstawowych aplikacji). Dopasowano też kolorystykę różnych ikon i napisów w menu.
Czy obsługa tak dużego smartfona jest wygodna?
Ujmę to w następujący sposób: gdy trzymam smartfon w poziomie obiema dłońmi, to granie jest bardzo przyjemne. Powierzchnia jest duża, czułość na dotyk rewelacyjna, precyzja dotyku również. Nie mam problemu by dosięgnąć kciukami gdziekolwiek.
Jednak obsługa telefonu w pionie jedną dłonią łatwa nie jest. Można w ustawieniach systemowych włączyć tryb obsługi jedną dłonią (aktywujemy go potem dotykając dwukrotnie środkowego przycisku na dolnym pasku systemowym). Uważam jednak, że większość osób i tak będzie z tej funkcji korzystała sporadycznie.
Obsługę w pionie jedną dłonią uznaję za niekomfortową, bo smartfon jest po prostu ogromny.
Niesamowicie szybki i wydajny
Asus Rog Phone 2 to smartfon idealny do gier, filmów i w zasadzie każdej aplikacji mobilnej jaka jest dostępna w sklepie Google Play. Smartfon działa imponująco płynnie i szybko w każdej sytuacji.
Na początek rzućmy okiem na szybkość pamięci masowej UFS 3.0. Odczyt sekwencyjny jest wprost doskonały - aż 1439 MB/s to ścisła czołówka najnowocześniejszych smartfonów z przełomu lat 2019/2020. Zapis sekwencyjny jest gorszy, ale wciąż niezły - około 400 MB/s. Wartości losowe to odpowiednio 186 i 197 MB/s (tak, o dziwo zapis jest odrobinę lepszy od odczytu).
Tak szybka pamięć masowa sprawia, że uruchamianie aplikacji, nawet tych bardzo "dużych", jest szybkie. Moim zdaniem zauważalnie szybsze niż w większości innych smartfonów flagowych z Androidem. Testowy model ma 512 GB pamięci wbudowanej, ale najtańsze modele mają 128 GB, a najdroższe 1 TB.
Znakomite wrażenie robi też pamięć RAM o pojemności aż 12 GB. Jest ona jeszcze szybsza, więc przechowywane w niej aplikacje otwierają się po prostu błyskawicznie. 12 GB to pojemność imponująca jak na smartfon z 2019 roku i wystarczy jeszcze na ładnych parę lat. W czasie typowej obsługi na co dzień zauważyłem, że większość aplikacji "trzymana" jest w RAM'ie, więc dostęp do nich jest błyskawiczny.
Bardzo nowoczesny i bardzo wydajny procesor Snapdragon 855 Plus też oczywiście spisuje się na medal. Jeśli smartfon jest zablokowany i wykonuje w tle tylko podstawowe czynności, to nie zużywa on zbyt dużo energii, ale...
Jeśli zechcemy pograć lub wyrenderować film na smartfonie, to w zasadzie jest to najlepszy procesor mobilny jaki możemy obecnie mieć w telefonie z Androidem. Konkurencyjny jest tylko SoC Apple A13 Bionic.
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
Porównaj ten telefon do innych w naszym rankingu smartfonów.
Przejdź na drugą stronę recenzji, by sprawdzić jaka jest jakość apartu i zapoznać się z opinią na temat smartfona Asus ROG Phone 2.