Czy Asus ROG Phone 2 ma dobry aparat?
- aparat tylny (podstawowy): 48 Mpx (12 MPx w trybie automatycznym), Sony IMX586, f/1.8, format sensora 1/2", PDAF, laserowy dalmierz AF
- aparat tylny (ultraszerokokątny): 13 Mpx, f/2.4
- aparat przedni: 24 Mpx, f/2.2
- filmy (tył): 4K Ultra HD 60 kl/s
- filmy (przód): Full HD 60 kl/s
- stabilizacja optyczna: nie (ale jest bardzo dobra cyfrowa)
- lampa LED: tak (z tyłu, podwójna)
Asus ROG Phone II ma ten sam aparat główny co tańszy Xiaomi Mi 9T Pro oraz jeszcze tańszy Mi 9T. Czy to dobrze? Przecież ROG Phone II pretenduje jednak do miana smartfona elitarnego.
Moim zdaniem nie ma w tym nic złego. Asus po prostu optymalnie połączył dość dobrą jakość obrazu, z niską ceną sensora (masowo produkowany i stosowany w wielu smartfonach).
Asus ROG Phone II - zdjęcie z aparatu głównego (kliknij by powiększyć)
Xiaomi Mi 9T Pro - zdjęcie z aparatu głównego (kliknij by powiększyć)
Jest to półcalowy sensor światłoczuły Sony IMX586, z obiektywem o jasności f/1.8. Jego rozdzielczość maksymalna to 48 Mpx, ale standardowo w trybie automatycznym łączone są 4 piksele w jeden i otrzymujemy zdjęcia 12 Mpx. Słowem: to samo co w Mi 9T i Mi 9T Pro. Tylko... czy na pewno dokładnie to samo?
Oglądając zdjęcia z obu smartfonów w pomniejszeniu nie widać niemal żadnych różnic, ale wystarczy je powiększyć do pełnego rozmiaru i przyjrzeć się szczegółom, by przekonać się, że różnice jednak są.
Asus ROG Phone II - zdjęcie z aparatu głównego (kliknij by powiększyć)
Xiaomi Mi 9T Pro - zdjęcie z aparatu głównego (kliknij by powiększyć)
Cały sekret tkwi w oprogramowaniu aparatu (firmware) i sposobie przetwarzania obrazu. Zdjęcia z Xiaomi są bardziej ostre i niekiedy widać na nich więcej szczegółów. Oczywiście ostrość można uzyskać sztucznie (i wielu producentów tak robi), ale jednak zdjęcia z Xiaomi robią trochę lepsze wrażenie.
Podkreślam jednak, że różnicę widać właściwie tylko w pełnej skali, więc jeśli zawsze pomniejszacie zdjęcia np. wrzucając je na Instagram lub Facebook'a, to w zasadzie oba smartfony będą identyczne.
Asus ROG Phone II - zdjęcie z aparatu ultraszerokokątnego (kliknij by powiększyć)
Xiaomi Mi 9T Pro - zdjęcie z aparatu ultraszerokokątnego (kliknij by powiększyć)
Z tyłu jest jeszcze jeden aparat z obiektywem ultraszerokokątnym. Również on ma 13 Mpx zarówno w Asusie, jak i Mi 9T Pro. Co prawda nie mam pewności, czy sensor jest identyczny, ale jest to bardzo prawdopodobne. Jakość obrazu jest zbliżona w obu smartfonach. Można napisać, że równie przeciętna, bo obiektywy ultraszerokokątne nie imponują pod względem szczegółowości i ostrości.
Asus ROG Phone II - zdjęcie z aparatu głównego (kliknij by powiększyć)
Asus ROG Phone II - zdjęcie z aparatu ultraszerokokątnego (kliknij by powiększyć)
Asus ROG Phone II - zdjęcie z aparatu głównego (kliknij by powiększyć)
Asus ROG Phone II - zdjęcie z aparatu ultraszerokokątnego (kliknij by powiększyć)
Aparat przedni ROG Phone II ma 24 Mpx, ale standardowo robi zdjęcia 6 Mpx. Ponadto jeśli włączymy tryb portretowy, to 6 Mpx będzie maksymalną rozdzielczością.
Asus ROG Phone II - aparat przedni: tryb portretowy 6 Mpx (po lewej), tryb standardowy 24 Mpx (po prawej)
Jakość selfików jest dość dobra - na poziomie porównywalnym do Xiaomi Mi 9T Pro (mimo, że aparaty przednie są różne w obu smartfonach). W trybie portretowym skóra jest wygładzana, a tło rozmywane (siłę efektów można dopasować).
Standardowe zdjęcia nocne (w trybie automatycznym "Zdjęcie") są w miarę dobre, a po pomniejszeniu stają się już w pełni użyteczne. Szczegółowość i ostrość nie rzucają na kolana, ale są wystarczające.
Asus ROG Phone II - noc, zdjęcie w trybie automatycznym (kliknij by powiększyć)
Co ciekawe, w specjalnym trybie nocnym Asus wypada trochę gorzej od Xiaomi Mi 9T Pro. Nie chodzi o jakość obrazu, lecz jakość działania tej funkcji. W trybie nocnym zdjęcia z Asusa potrafią być lekko poruszone i mniej ostre niż z Xiaomi Mi 9T Pro.
Asus ROG Phone II - noc, zdjęcie w trybie nocnym (kliknij by powiększyć)
Widać to tylko w powiększeniu, ale taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Tryb nocny korzysta z zaawansowanej stabilizacji cyfrowej, byśmy mogli zrobić jasne zdjęcie w nocy "z ręki" - bez podparcia i bez używania statywu. W Asusie te algorytmy działają nieco gorzej niż w Xiaomi.
Asus ROG Phone II - noc, zdjęcie w trybie automatycznym (kliknij by powiększyć)
Asus ROG Phone II - noc, zdjęcie z aparatu ultraszerokokątnego (kliknij by powiększyć)
Znakomita stabilizacja cyfrowa nawet w 4K 60 kl/s
Asus ROG Phone 2 aparatem tylnym nagrywa filmy 4K 60 kl/s z przepływnością 75 Mb/s, a aparatem przednim Full HD 60 kl/s i 28 Mb/s. To dobre parametry jak na smartfona flagowego. Oczywiście ktoś mógłby chcieć 4K z przodu, ale moim zdaniem lepsze jest dobre FHD 60 kl/s niż byle jakie 4K.
Szczegółowość, jakość kolorów i ogólna ostrość obrazu są dobre. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie stabilizacja cyfrowa. Działa ona po prostu genialnie i w dodatku nie wymaga obniżania rozdzielczości. Bez problemu można jej używać w 4K 60 kl/s.
Obraz jest imponująco stabilny zarówno w czasie nagrywania statycznego (brak drżenia ręki), jak i w czasie chodzenia (nie widać nadmiernych wstrząsów).
Niestety efekt płynności ginie, gdy przesuwamy kadr na boki. Mimo, że płynność 60 kl/s powinna być wystarczająca, to niestety widać, że obraz skacze.
W przypadku aparatu przedniego te "skakanie" jest znacznie mniej widoczne, a filmy wydają się płynniejsze. mimo, że też nagrywane są w sześćdziesięciu klatkach na sekundę.
ASUS ROG Phone II - opinia i cena
W czasie testu prezentowałem Asusa ROG Phone II kilkunastu osobom i mimo, że niektóre reakcje różniły się, to jedna zawsze była taka sama: "Jak on szybko działa!!!".
No właśnie! Działa szybko, a nawet bardzo szybko i nie jest to wyłącznie zasługa wydajności. Największe wrażenie na tych osobach zrobiło to, co widzieli na wyświetlaczu, a widzieli 120-hercowy panel AMOLED HDR, na którym wszystko animowało się wybitnie płynnie i który błyskawicznie reagował na dotyk.
120 Hz na AMOLED'zie robi potężną robotę. Jeśli możecie idźcie do jakiegoś sklepu, ustawcie sobie 120 Hz na tym smartfonie (bo domyślnie jest mniej) i pobawcie się trochę. Asus ROG Phone II oczaruje Was natychmiast.
Jest to smartfon duży, wręcz potężny. W kieszeni nosi się go niewygodnie i ciężko obsługuje się go jedną dłonią, ale do gier nadaje się znakomicie. ROG Phone 2 to w praktyce mobilny system gamingowy, który doposażyć można w szereg przydatnych akcesoriów. Stanowi najlepsze połączenie supernowoczesnego smartfona i przenośnej konsoli, z jakim miałem dotychczas do czynienia.
Jest po prostu fantastyczny. W dniu testu kosztował około 4000 zł.
ASUS ROG Phone II - ocena
- imponująca szybkość działania
- idealna płynność obrazu na wyświetlaczu 120 Hz AMOLED HDR
- bardzo wysoka wydajność i wiele ustawień CPU/GPU
- ultradźwiękowe triggery z funkcją mapowania przycisków w grach
- bardzo dobra jakość dźwięku przez wyjście słuchawkowe
- bardzo donośne głośniki
- dobra jakość zdjęć z aparatu głównego
- nagrywanie filmów 4k 60 kl/s ze skuteczną stabilizacją cyfrową
- możliwość podłączenia przydatnych akcesoriów gamingowych do smartfona
- 12 GB RAM i bardzo szybka pamięć masowa UFS 3.0
- duży akumulator 6000 mAh i wystarczający czas pracy
- dobra jakość wykonania i nietuzinkowa stylistyka
- wygoda grania i oglądania filmów w orientacji poziomej stoi na bardzo wysokim poziomie
- NFC, bardzo szybkie Wi-Fi oraz Bluetooth 5.0 z aptX Adaptive
- duży, ciężki i trudno obsługuje się go jedną dłonią
- obudowa nie jest wodoszczelna
Zobacz również:
- Zdjęcia i filmy z przedniego równie dobre jak z tylnego? Asus ZenFone 6 - recenzja
- Smartfon dobry do gier - marzenie każdego gracza
- Jeśli szukasz najlepszego smartfona zajrzyj tutaj
Komentarze
10A co do recenzji, to chyba wypadałoby wsadzić mozaikę na tablice rejestracje tych samochodów?
"Te uczucie" = To uczucie
"Słowem 120 Hz robi robotę i warto je mieć włączone" = Warto tę opcję mieć włączoną
"Nie ważne jak je nazwiemy" = Nieważne, jak je nazwiemy
I masa brakujących przecinków. To tylko pierwsza strona w szybkim czytaniu, na drugą już nie wchodziłem.