ZenFone Live (ZB501KL) ma kilka atutów, ale jednocześnie jest to smartfon wyposażony w zdecydowanie zbyt słaby procesor.
poręczna i lekka konstrukcja; zadowalająca jakość wykonania; dobry ekran IPS pokryty szkłem 2.5D; BeautyLive - streaming obrazu z kamery; dual SIM (hybrydowy);
Minusysłaby procesor (jak na tę cenę smartfona); przyciski pod ekranem nie są podświetlane;
Asus ZenFone Live (ZB501KL) – test
Asus to firma, której daleko do liderów rynku smartfonów, ale nie da się zaprzeczyć, że ma ona w swojej ofercie sporo wartych uwagi modeli. Producent ten najczęściej atakuje szeroko pojętą średnią półkę, chociaż stara się też przyciągnąć osoby szukające sprzętu, którego cena nie przekracza 600 - 700 złotych. Właśnie taką propozycją jest ZenFone Live (ZB501KL). Co dokładnie oferuje i czy warto po nią sięgnąć?
Obudowa
Szukający lekkiego i poręcznego smartfona powinni być zadowoleni. Asus ZenFone Live (ZB501KL) waży 120 g, a dzięki 5-calowemu ekranowi jest konstrukcją, z której korzystać można komfortowo nawet jedną dłonią.
Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego, jest ono dość przyjemne w dotyku i nie zbiera zabrudzeń, odcisków palców. Ekran pokryto szkłem 2.5D (zajmuje 75% przedniego panelu), pod nim umieszczono natomiast przyciski nawigacyjne. Nie są podświetlane.
Na lewej krawędzi umieszczono szufladkę na karty - SIM i microSD (alternatywnie 2x SIM), a na prawej przyciski regulacji głośności oraz zasilania. Na górze ulokowano natomiast złącze słuchawkowe, a na dole złącze microUSB oraz głośnik. Ten ostatni wypada swoją drogą naprawdę dobrze, dźwięki są wystarczająco donoście i pozbawione zniekształceń.
4/5
Czas pracy na baterii
- typowo: 1 dzień
- maksymalnie: 1,5 dnia
- średni SOT: 4 godziny
- pojemność: 2650 mAh
- łatwa wymiana baterii: nie
Asus ZenFone Live (ZB501KL) wyposażony został w baterię o pojemności 2650 mAh. Przy intensywnym wykorzystywaniu smartfona trzeba liczyć się z koniecznością codziennego ładowania, w trakcie testów udało się osiągnąć maksymalnie 1,5 dnia pracy.
Jeśli chodzi natomiast o SOT (Screen-On-Time) to wynosi on tutaj średnio 4 godziny. W zależności od wykonywanych na urządzeniu czynności może być jednak nieco krótszy lub dłuższy - udało się przekroczyć nawet 5 godzin.
3/5
Wyświetlacz
- rozdzielczość: 1280x720 px
- typ: IPS LCD, 5 cali
- jasność w trybie ręcznym: 350 cd/m2
- jasność w trybie automatycznym: 350 cd/m2
W przypadku ekranu mamy tutaj do czynienia ze swojego rodzaju standardem w tym przedziale cenowym. Za takowy wciąż uznawać można wykorzystywanie panelu IPS o rozdzielczości HD (1280x720 pikseli). Jak już zostało wspomniane wyżej, przekątna wynosi 5 cali, a całość pokryto szkłem 2.5D.
Szczegółowość prezentowanego obrazu jest zadowalająca, podobnie jak jasność maksymalna. Czytelność jest dobra nawet w ostrym słońcu, chociaż pewne zarzuty wystosować można w stronę czujnika oświetlenia. Niekiedy zdarza mu się reagować z zauważalnym opóźnieniem. Całkiem dobrze wypadają też kolory, dodatkowo producent zadbał o kilka opcji pozwalających na dostosowanie ich do swoich preferencji.
4/5
Wydajność i system
- system operacyjny: Android 6.0.1 + ZenUI
- procesor: Qualcomm Snapdragon 400
- pamięć RAM: 2 GB
- pamięć wewnętrzna: 16 GB (realnie około 10 GB)
W czasie testu smartfon pracował pod kontrolą systemu Android 6.0.1 z interfejsem graficznym ZenUI. Jego stylistyka jest dość specyficzna, znana każdemu kto zetknął się już z propozycjami tego producenta. Dobrą płynnością działania cieszyć można się tylko przy wykonywaniu najprostszych czynności. Wystarczy otwarcie większej liczby aplikacji, które szybko uzmysławia, że smartfon nie jest demonem wydajności.
Winę ponosi za to jednak nie samo oprogramowanie, a przede wszystkim procesor - czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm, 1.4 GHz). Nie trzeba szczególnie mocno interesować się rynkiem mobilnym aby kojarzyć, że jest to układ, który nie powinien znaleźć się w smartfonie za około 700 złotych. Nikomu nie powinno przychodzić do głowy sięganie po ten model z myślą o grach, cieszyć będzie można się jedynie tymi mniej wymagającymi.
Dokładne wyniki wydajności znajdziecie w naszym Rankingu smartfonów.
Funkcje i aplikacje, które warto wyróżnić:
- BeautyLive – mocno akcentowane przez producenta rozwiązanie polegające na upiększaniu wyglądu użytkownika (wygładzanie skóry i ukrywanie jej niedoskonałości) w czasie rzeczywistym podczas strumieniowania wideo (na Facebooka, YouTube czy Instagram)
- Aktualizacja ZenUI – opcja pozwalająca na szybką aktualizację interfejsu ZenUI niezależnie od aktualizacji systemowych
- Filtr światła niebieskiego – wyświetlacz zmienia barwę na bardziej żółtą, by nie męczyć nadmiernie wzroku w czasie obsługi smartfona nocą
- ZenMotion (gesty dotykowe, gesty ruchu, tryb jednoręczny) – kilka przydatnych opcji zwiększających komfort obsługi smartfona, np. dwukrotnie dotknięcie ekranu w celu jego wybudzenia czy nakreślenie określonej litery w celu uruchomienia przypisanej jej aplikacji
- Mobilny menedżer – szybki dostęp do kilku ważnych funkcji - czyszczenie, optymalizacja i skanowanie systemu, zarządzanie powiadomieniami czy kontrolowanie uprawnień
- MiniMovie – bardzo prosty program do montażu filmów i nakładania efektów.
- Dual SIM – obsługa dwóch numerów telefonicznych jednocześnie
Warto dodać, że producent pokusił się o preinstalowanie sporej liczby dodatkowych aplikacji, takich jak: Instagram, Facebook, Messenger, ZenCircle, ZenFit czy ZenTalk. Trudno przypuszczać, aby każdemu były potrzebne, można zatem uznać, że w pewien sposób jest to niepotrzebne ograniczanie wolnej przestrzeni, której i tak nie ma tu zbyt wiele.
3/5
Przykładowe zdjęcia i filmy
- aparat tylny: 13 Mpix, filmy Full HD (1920x1080 pikseli)
- aparat przedni: 5 Mpx
- stabilizacja optyczna: brak
- lampa LED: tak
Aparat główny cechuje się matrycą 13 Mpix z przysłoną f/2.0. Jakość zdjęć (maksymalnie 4160x3120 pikseli) jest zadowalająca i to chyba maksymalna ocena, jaką można im wystawić. Odwzorowanie kolorów wypada bardzo dobrze, niestety na zbliżeniach dostrzec da się spore szumy i to niezależnie od warunków świetlnych. Jeśli chodzi o materiały wideo - maksymalnie Full HD w 30 klatkach na sekundę.
Na froncie ulokowano natomiast aparat 5 Mpix z przysłoną f/2.2 i obiektywem z kątem widzenia 82°. Moduł okazuje się wystarczający do wykonania dość solidnie wyglądającego selfie. Liczyć można na tryb HDR Pro (jest także w głównym aparacie) i kilka opcji związanych z upiększaniem twarzy.
Obydwa aparaty wspomagane są diodami LED.
zdjęcia wykonane aparatem głównym
zdjęcia wykonane aparatem przednim - tryb automatyczny oraz HDR Pro
3,5/5
Inne informacje:
- Dual SIM: tak (hybrydowy)
- 4G LTE: tak
- Miejsce dla karty microSD: tak
- Czytnik linii papilarnych: nie
- NFC: nie
- Radio FM: tak
- Szybkie ładowanie: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
- Jakość i moc głośnika: 3,5/5
Asus ZenFone Live (ZB501KL) - nasza ocena
- Obudowa:
dobry - Czas pracy na baterii:
dostateczny - Wyświetlacz:
dobry - Wydajność i system:
dostateczny - Przykładowe zdjęcia i filmy:
dostateczny plus
Komentarze
2