Monitory wytrzymałe, dotykowe i z wbudowanym komputerem, profesjonalne dla grafika, 8K do prac CAD i edycji wideo 4K.
Podobnie jak w „zwykłych” monitorach, również w domenie urządzeń specjalnych i profesjonalnych, w tym roku nie spodziewamy się rewolucyjnych zmian. Większość trendów opartych będzie na technologiach z ubiegłego roku, poddanych pewnym ulepszeniom, ale przede wszystkim, jak to z technologiami bywa, dostępnych w przystępniejszej cenie.
TOP-3 Trendy: monitory do zadań specjalnych
♦ Dotykowy ekran (10 punktowy), matryca klasy IPS
♦ Monitor-komputer dotykowy
♦ W zastosowaniach profesjonalnych: ekran w technologii IPS lub VA z rozdzielczością 4K
* Wszystkie trendy umieściliśmy w jednym magazynie dostępnym na ISSUU
Na targach ISE 2017 w Amsterdamie, które odbyły się na początku roku, producenci monitorów zaprezentowali wiele nowinek technologicznych, które jeszcze w tym roku będą lub mogą stać się trendami.
Integrated Systems Europe (ISE) to jedno z najważniejszych wydarzeń branży AV oraz elektroniki użytkowej. W tym roku 14 edycja przyciągnęła ponad 70 tysięcy odwiedzających. Podczas targów swoje produkty zaprezentowało 1190 wystawców.
Monitory wytrzymałe
Mają cechy i parametry klasycznego monitora, ale są zaprojektowane tak, aby sprostać trudnym warunkom pracy, np.: w punktach handlowych, interaktywnych kioskach, szkołach, przestrzeni publicznej czy digital signage.
Digital signage to określenie na zastosowanie cyfrowych nośników obrazu w przekazywaniu rozmaitych treści oraz wiadomości – zarówno reklamowych, jak i informacyjnych.
Trendem w tej klasie urządzeń będzie matryca IPS o rozdzielczości Full HD 1080p. Ekran w technologii IPS gwarantuje dobre odwzorowanie kolorów oraz bardzo szerokie kąty widzenia we wszystkich płaszczyznach, co jest szczególnie ważne w monitorach do użytku publicznego.
Zależnie od przeznaczenia, formy wyświetlanej treści i miejsca działania (np.: z intensywnym światłem zewnętrznym lub słonecznym), ich jasność może wynosić od 250 do 1000 cd/m².
Najczęściej są to monitory z ekranem dotykowym, a obecna technologia oferuje 10 punktów dotykowych. Potrafi rozpoznać dotyk wykonywany palcem, również w rękawiczce, a specjalna wzmocniona szklana powłoka chroni wyświetlacz przed zarysowaniem.
iiyama T2252MSC-B1. 21 calowy, dotykowy, ekran w technologii IPS o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Stabilna podstawa, oferująca szeroki wachlarz regulacji położenia ekranu, oraz standard mocowania VESA pozwalający na zamontowania na uchwycie lub ramieniu.
Monitor z wbudowanym komputerem
Do monitorów do zadań specjalnych w pewnym sensie trzeba zaliczyć komputery klasy All in One (AiO), czyli cały komputer zamknięty w obudowie monitora. Najlepiej w tej roli sprawdzą się modele z ekranem dotykowym.
Podobnie jak monitory, AiO mogą pełnić swoją rolę w punktach handlowych, interaktywnych kioskach, szkołach i przestrzeni publicznej, z tą różnicą, że są już kompletnym, niezależnym urządzeniem.
Niemal wszystkie komputery AiO są zbudowane w oparciu o podzespoły z laptopów i mniej więcej takiej wydajności można od nich oczekiwać.
MSI All In One Pro. 19.5 calowy ekran dotykowy. Procesor Celeron N3160 1.6 GHz, 4GB pamięci RAM, dysk twardy 1TB i wszystkie niezbędne złącza. Parametry i wydajność tego AiO jest porównywalna do laptopa kosztującego około 1300 zł.
Profesjonalne monitory dla grafika
Grafikom i twórcom treści wideo niezmiennie potrzebne jest jak najlepsze odwzorowanie kolorów i szeroka przestrzeń barw. W tym roku zapewnią im to monitory z nowymi, ulepszonymi matrycami klasy VA lub IPS, oferujące wysoką rozdzielczość QHD, UHD lub 4K. Matryce te mogą wyświetlić jeszcze szerszy zakres przestrzeni barw, zależnie do technologii producenta i zaawansowania ekranu, będzie to 132% sRGB.
Ciekawostka: Sharp zaprezentował monitor z ekranem OLED, który cechuje 100% pokrycia palety Adobe RGB i 97,8% palety DCI-P3. Jego cena wynosi 3500 dolarów.
Podobnie jak w przypadku zwykłych monitorów biurowych, również ta grupa specjalistów doceni funkcje redukujące zmęczenie przy dłuższej pracy przed ekranem, czyli Flicker-free oraz LowBlue. Więcej o tych funkcjach piszemy w trendach dla klasycznych monitorów do firmy.
Philips 276E8FJAB. matryca IPS, rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli (QHD), bogata przestrzeń barw (132% sRGB) i szerokie kąty widzenia. Współczynnik kontrastu 1000:1, a maksymalna jasność 350 cd/m².
8K do prac CAD i edycji wideo 4K
Monitory o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. To rozdzielczość 4-krotnie większa niż 4K i 16-krotnie większa niż Full HD. Na ekranie o przekątnej 32 cale daje zagęszczenie pikseli aż 280 ppi. Takie monitory spodobają się i przydadzą głównie projektantom CAD i specjalistom od edycji wideo 4K.
Dell UltraSharp UP3218K. Monitor 32 calowy 8K. Matryca AH-IPS oferuje 100% pokrycia palety barw Adobe RGB i sRGB. W tym roku cena takiego monitora to niebagatelne 4999 dolarów.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!