• benchmark.pl
  • artykuły
  • NOFAN C95-C Black Pearl: Słyszę ciszę czyli jak wykorzystać mały bęben pralki jako pasywny radiator CPU
Chłodzenie

NOFAN C95-C Black Pearl: Słyszę ciszę czyli jak wykorzystać mały bęben pralki jako pasywny radiator CPU

przeczytasz w 4 min.

NOFAN C95-C Black Pearl: Słyszę ciszę czyli jak wykorzystać mały bęben pralki jako pasywny radiator CPU

miniRecenzja
wyróżniona!

Koreańska Firma Nofan (lub Nofen) jest dosyć młoda i mało znana na naszym rynku więc może na początek parę zdań na jej temat. Sam mam kontakt pierwszy raz z jej produktem dlatego z ciekawości zajrzałem na ich stronę by zasięgnąć trochę informacji. Nazwa nie jest przypadkowa firma specjalizuje się w tworzeniu całkowicie bezgłośnych systemów chłodzenia komputerów.

Główne cechy charakterystyczne a zarazem  atuty  takiego rozwiązania reklamuje w 3 punktach:

  1. system wolny od hałasu i wibracji - brak jakichkolwiek wentylatorów 
  2. system wolny od kurzu - nie gromadzi się z tego samego powodu co punkt wyżej
  3. bezobsługowy - nie wymaga czyszczenia 

W ofercie mają 3 produkty dostępne w zestawach lub osobno : pasywne obudowy, zasilacze i radiatory na procesor.
Z moich odczuć przeglądając szatę graficzną (krawaciarze :] ) i ofertę wydaje mi się  że firma celuje w klienta biznesowego. Myślę że to dobra opcja wyciszyć biuro typu "open space" gdzie stoi np. 20 komputerów  jednak nic nie stoi na przeszkodzie by zwykły miłośnik ciszy także mógł zrobić sobie dobrze... Ok, bo odbiegam od tematu...

Dziś mam przyjemność przedstawić i przetestować jedną z części tego systemu. Mianowicie cooler NOFAN C95-C Black Pearl

Pudełko robi duże wrażenie a dokładnie wielkość radiatora który przypomina mi bęben małej pralki ;)

Z pudełka dowiemy sie że jest to system całkowicie pasywny, podane są podstawowe dane techniczne i kompatybilne procesory. Zaznaczone są wykrzyknikiem wymagania czyli  obudowa posiadająca otwory w górnej ściance umożliwiająca ujście rozgrzanemu powietrzu oraz maksymalne TDP (Thermal Design Power-maksymalna moc jaką procesor odbiera i oddaje w postaci ciepła) procesora nie przekraczające 95W.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

  • instrukcje montażu (nie ma PL)
  • śruby montażowe pod procesory AMD i INTEL
  • pasta termoprzewodząca 


Aluminiowy radiator ma wielkość 180mm (średnica) x 148mm waży 730g. Producent postarał się by z każdej strony produktu było wiadomo co to za marka. Na spodzie jest nawet adres internetowy firmy.

Z podstawki odchodzą 4 rurki cieplne, i 4 ramiona podtrzymujące radiator. 

Podstawka jest jak widać ładnie wyszlifowana.

Dane techniczne :

  • model: CR-95C
  • wielkość: 180mm (średnica) x 148mm
  • waga: 730 g
  • kompatybilne sockety: INTEL-1155, 1156, 775, AMD- AM3, AM2
  • odporność termiczna: 0.51 oC/W
  • kompatybilne obudowy (Nofan): CS-30, CS-60, CS-70, CS-80
  • materiał: aluminium, miedź
  • powierzchnia rozpraszania: 217,036mm2
  • Liczba heatpipów: 4
  • Moc maksymalna: 95W

Co ciekawe w instrukcji można znaleźć polecane przez producenta komponenty zestawu wolnego od hałasu i dla Procesora są to odpowiednio: INTEL - i5 2500(Sandybridge 95W) i7 2600 (Sandybridge 95W), AMD - Phenom II X6 (Thuban 95 W) czyli na granicy możliwości tego chłodzenia. 


Dosyć odważna propozycja przeglądając oficjalne wyniki producenta gdzie większy brat CR 100A (cięższy 20g) z procesorem i5 660 TDP 73 W ma uzyskiwać stałą temperatura ~65 stopni.


Reszta preferowanych podzespołów to:

  • obudowa: Nofan CS-60
  • płyta główna: Gigabyte GA-H67MA-UD2H (INTEL), GA-880GMA-UD2H (AMD)
  • pasywna karta graficzna: Sapphire Radeon 5750 UDV D5 1GB Silent-Cell
  • pasywny zasilacz: Nofan P-400A
  • dysk twardy SSD: Samsung S-470 2,5' 64 GB

taki zestaw można naprawdę nazwać 0 dBA .
 

MONTAŻ

Posiadam cpu Intela więc musiałem przykręcić podstawkę do płyty głównej. wszystko jest jasno pokazane w instrukcji. Dzięki dołączonemu pędzelkowi pastę łatwo jest rozprowadzić po powierzchni.

Do tego momentu wszystko przebiegało łatwo , zgodnie z planem i bez problemów. Niestety przy montażu do obudowy zaczęły się schody...okazało się że radiator wystaje bardzo za płytę główną i wymaga niestandardowej obudowy najlepiej jak jest to obudowa NOFAN :] .


Do mojej Aerocool X-Strike nie było niestety szans zmieścić . Przed wypożyczeniem sprzętu dokonywałem pomiarów z których wynikało że nie będzie problemów  jednak niestety pomyliłem się. Chłodzenie nie będzie na pewno pasować do żadnej standardowej i taniej obudowy nawet dosyć dużej ponieważ rozchodzi się wszystko o miejsce gdzie radiator wystaje  ponad płytą główną. Na pewno jest to zaprojektowane celowo pod całe zestawy tego producenta jednak moim zdaniem klient powinien być lepiej poinformowany o tym że produkt dedykowany jest praktycznie tylko do ich obudów. Natomiast na pudełku znajdziemy jednie wymóg posiadania otworów na górnej ścianie.


Żeby jakoś z tego wybrnąć wziąłem zwykłą obudowę Tracera gdzie zasilacz montowany był nad płyta główną i znajdzie się miejsce na radiator. cóż jest to dalekie od tego jak chciałem testować ale co poradzić, Idealnie było by mieć cały zestaw Nofan.

Platforma testowa:

  • Procesor: Intel Core 2 duo E7400 2.8 Ghz 65W
  • Płyta główna: Asus P5W Deluxe
  • Pamięć RAM: DDR2 Geil Dragon 800 MHZ
  • Dysk HDD: Segate ST31000528AS 1TB
  • Karta graficzna: Asus 4850 512mb
  • Obudowa: Tracer
  • Zasilacz: Aerocool X-Strike 600W
  • System operacyjny: Windows 7 Professional 64-bit

 

TESTY

Do pomiarów temperatury użyłem programu OCCC 4.2.1.b05, w stresie uruchamiane były testy 20minutowe + 10min. monitorowanie, w spoczynku testowałem komputer po 10min od uruchomienia później odczytywałem temperaturę na wykresach.


Testy zostały wykonane w temperaturze 26-27 stopni. Obroty wentylatora karty graficznej zostały zmniejszone na minimum. (20% ). Obudowa nie posiada żadnych otworów na górnej ściance.


Wykonałem testy w różnych konfiguracjach:
 

  1. cpu 2.8 Ghz obudowa stojąca zamknięte maksymalnie wszystkie ścianki 
  2. cpu 2.8 Ghz obudowa leżąca otwarta boczna ściana całkowicie,
  3. cpu 2.8 Ghz obudowa stojąca zamknięta + wentylator 12cm ~900rpm położony na radiatorze
  4. OC cpu 3.8 Ghz 1.42 V , obudowa stojąca zamknięta + wentylator 12cm ~900rpm 

WYNIKI

W tym ustawieniu zgodnie z oczekiwaniami cpu był bliski temperatury maksymalnej, swoje zrobiło brak otworów w górnej pokrywie obudowy ale nie są to normalne warunki pracy.
 

Wydaje mi sie że tutaj uzyskałem wyniki zbliżone do tych w optymalnych warunkach dla tego chłodzenia. Leżąca obudowa i swobodna ucieczka rozgrzanego powietrza do góry, poza tym przetestowałem procesor w warunkach w jakich najczęściej pracuje czyli ciągłe wahania obciążenia 30%-100% i spisuje się całkiem nieźle jak na brak nawiewu zostało trochę zapasu dla bardziej wymagającego cpu. Wypada oczywiście sporo słabiej od mojego Black Hawk jednak tu liczy się absolutna cisza. 
 

Spróbowałem dołożyć wolnoobrotowy wentylator Aerocool 12cm który położyłem po prostu na radiatorze i mamy oczywisty znaczący spadek temperatury.
 

Z nawiewem poradził sobie również z podkręconym procesorem.


PODSUMOWANIE

Warunki testu nie były optymalne ale udało sie odpowiedzieć na pewne pytania. Na pewno jest to produkt skierowany przede wszystkim dla miłośników ciszy bo jak pokazały testy radzi sobie dobrze przy przewiewnej obudowie ale zakup samego coolera ma sens tylko razem z innymi pasywnymi podzespołami bo gdy karta grafiki wyje nam jak suszarka niema różnicy co nam chłodzi cpu.  

Nie jest to chłodzenie dedykowane maniakom podkręcania choć pewnie dało by się np. pokombinować i założyć na górę 14cm wiatrak co mogło by dąć ciekawe rezultaty.

Należy pamiętać że CR -95C zaprojektowany jest przede wszystkim z myślą o specjalnych obudowach. Zajrzałem na eBay gdzie  znalazłem  produkty NOFAN i ceny  (09.08.2012) prezentują sie dziś następująco:

  • cooler NOFAN CR-95C ok 515 zł 
  • obudowa Nofan CS-60 Micro ATX ok 430zł , Nofan CS-80 ATX ok 600zł 
  • zasilacz pasywny P-400A ok 590 zł

Złożenie tego zestawu "no noise" to wydatek rzędu 1500zł więc  nie na każdą kieszeń, z drugiej strony dla amatora ciszy czy firmy  nie musi to być dużo za poprawiony komfort pracy.

 NOFAN C95-C
 

Plusy:
dobra pasywna wydajność
cisza
dobra jakość wykonania
wygląd

Minusy:
kompatybilny tylko z wybranymi obudowami
spore wymiary
cena

Dziękuje redakcji  za udostępnienie sprzętu do testów.
 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    DyndaS
    4
    515zł ?!?!?!?!

    Poważnie ktoś to kupi?
    • avatar
      hink1
      2
      WOW 515zl? To chyba najdrozsze chlodzenie powietrzne. Juz lepiej zinwestowac w wode.
      • avatar
        idzpro100
        2
        LOL. Już lepiej wziąć Macho za ok. 170zł + jakieś 2 ultra ciche wentylator np. taki BeQuiet! Silent Wings 120mm, jak teraz wstępnie liczę to będzie jakieś 230zł, a wydajność bez porównania z tym "BezWentylator"em. Co do recki to zabrakło porównania do innego coolera.
        • avatar
          loccothan
          1
          Jak widzę Fani Ciszy tez maja swoje zabawki ! PZDR
          • avatar
            Szymon331
            0
            Rozmiar-wydajność zupełnie nie przekładają się na to ile trzeba zapłacić za ten kawał aluminium. Są mniejsze i równie wydajne a do tego tańsze.
            • avatar
              Lightning
              0
              Recenzję przeczytałem z zaciekawieniem, ponieważ już niedługo sam będę recenzował cooler CPU. Co prawda można z niej wywnioskować jaki jest ten "bęben pralki" jednak zawartość merytoryczna strasznie kuleje.

              Kilka przykładów:
              "Sam mam kontakt pierwszy raz z jej produktem" powinno być "Sam po raz pierwszy mam kontakt z produktem tej firmy / tego producenta."

              "Nazwa nie jest przypadkowa firma specjalizuje się w tworzeniu całkowicie bezgłośnych systemów chłodzenia komputerów." przydałby się przecinek, albo w ogóle dobrze by było rozbić to zdanie na 2 zdania i wyjaśnić co znaczy "Nofan".

              "W ofercie mają 3 produkty dostępne" to brzmi tak jakby mieli tylko po jednej obudowie, radiatorze i zasilaczu.

              "taki zestaw można naprawdę nazwać 0 dBA" yyy.... jak już coś to "bezgłośny". Zresztą zdania zaczyna sie z dużych liter ;)

              Dostaniesz ode mnie plus na zachętę, jednak następnym razem tak dobrze nie będzie.
              • avatar
                Obiektor
                0
                co to ma byc? prima aprilis za poltora miecha dopiero
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Nie no, cena to niezły żart :D
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    P.S. Ja Ci dam "wiatraczek" :P
                    • avatar
                      koczejk
                      0
                      o kurde jadnak dali tą recenzje :), zapomniełem już że ją pisałem hehe
                      • avatar
                        koczejk
                        0
                        pozatym przez pół roku cena spadła do 400zł wieć tanioszka :]
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Tanioszka? Dobry żart :D
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Za cenę tego coolera można mieć coś pokroju be quiet! Dark Rock Pro 2, który jest praktycznie niesłyszalny.. Nie wiem dlaczego ten Nofen/Nofan jest taki drogi..

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login