Ostatnio miałem okazję przetestować mysz Microsoft SideWinder X8. Mysz to urządzenie, bez którego ciężko byłoby korzystać z komputera, a co dopiero grać w gry, dla których testowany gryzoń został stworzony.
Zapraszam do przeczytania mini-recenzji.
Dane Techniczne
- Rozdzielczosć: 250-4000 DPI Technologia BlueTrack™
- Przetwarzanie obrazu: 13 000 klatek/s
- Przyspieszenie maksymalne: 75G
- Prędkość maksymalna: 120 cali/s
- Liczba przycisków: 12 (7 programowalnych)
- Rolka: 1
Opakowanie
Side Winder X8 został zapakowany w ładne, czerwone, tekturowo-plastikowe pudełko.
Wypakowanie zawartości nie sprawiło problemów, nie trzeba było niczego rozrywać, rozcinać.
Budowa, wygląd
Dużym plusem myszy jest to, że została wykonana z materiałów, które nie powodują pocenia się dłoni.
Microsoft SideWinder X8 stworzony jest dla osób praworęcznych i świetnie leży w prawej dłoni. Minusem może być dosyć duża waga - powoduje ból nadgarstka po długim czasie pracy. Mysz wyposażona jest w opcję wyciągnięcia baterii i stworzenia myszki przewodowej, dzięki temu sam gryzoń sporo traci na wadze. Niestety konsekwencją tego zabiegu jest nieustannie migająca dioda i wyświetlacz LCD informujący o braku baterii.
Myszka jest głównie koloru czarnego. Boczne przyciski, rolka, przycisk z logiem SideWinder'a, który jest na "czubku" myszy oraz spód są koloru srebrnego. Wyświetlacz LCD, dioda z tyłu myszy oraz trzy przyciski do zmiany DPI podświetlane są kolorem czerwonym.
Główne przyciski oraz większa część górnej części myszy wykonana jest w kolorze granitowym. Pomiędzy prawym, a lewym przyciskiem myszy znajduje się duża, srebrna rolka, w której można zaprogramować wychylenia w lewą i prawą stronę, za rolką umieszczone są trzy przyciski do zmiany rozdzielczości, a na końcu srebrny przycisk, który otwiera okno z ustawieniami myszy.
Z lewej strony myszy ulokowany jest przycisk do tworzenia makr, 2 boczne przycski, które można zaprogramować w dowolny sposób (domyślnie "back" i "forward") oraz wyświetlacz LCD, który informuje, w jakiej rozdzielczości pracuje gryzoń i pozwala kontrolować stan baterii.
Po prawej stronie nie ma żadnych przycisków, ale widać logo "Microsoft".
Z tyłu myszy znajduje się podłużna dioda, która podświetla się razem z wyświetlaczem LCD i świeci na czerwono lub pomarańczowo (zależy od stanu baterii).
Na spodzie myszy możemy zobaczyć miejsce, do którego podpina się kabel zasilający od ładowarki (bardzo łatwo go podpiąć, wystarczy przyłożyć, a gniazdo samo go przyciągnie;) ), sensor, 4 ślizgacze, włącznik i zaślepkę do wnęki na baterię.
Sterowniki
Niestety nie było polskiej wersji językowej sterowników, ale nawet niewielka znajomość języka angielskiego pozwoli nam skonfigurować myszkę wedle naszych potrzeb.
Sterowniki do Microsoft SideWinder'a X8 korzystają z Windowsowego interfejsu, więc są bardzo przejrzyste. Nie będę opisywał zakładek, które są domyślnie w Windowsie, bo myślę, że każdy je doskonale zna ;)
Na powyższych zdjęciach możemy ujrzeć zakładkę "Buttons", w kórej jest możliwość skonfigurowania siedmiu przycisków myszy oraz funkcje, które możemy przypisać do danego przycisku.
W zakładce "Scrolling" określamy parametry pracy rolki zarówno w osi X jak i osi Y.
Powyżej widoczne są ustawienia dotyczące szybkości podwójnego kliknięcia. W tej zakładce użytkownik ma możliwość włączenia funkcji "ClickLock", która działa tak jak przytrzymanie LPM. Uaktywniamy ją przytrzymując LPM przez krótki czas.
W ostatniej zakładce ustawiamy "DPI On-The-Fly", czyli jaka rozdzielczość ma być pod danym przyciskiem do zmiany rozdzielczości myszy.
Testy syntetyczne
Testy zostały przeprowadzone w programie VMouseBench v0.0.7a.
Wykonałem pomiar DPI, test częstotliwości pobierania danych z myszy oraz test na obecność interpolacji.
Pomiar DPI, przy ustawionym sprzętowo na 750
Pomiar DPI, przy ustawionym sprzętowo na 1500
Pomiar DPI, przy ustawionym sprzętowo na 4000
Test na obecność interpolacji. DPI 750
Test na obecność interpolacji. DPI 4000
Test na pobieranie danych.
Funkcjonalność w grach i na co dzień.
W grach FPS bardzo przydatna jest funkcja DPI "On-The-Fly", dzięki niej można w dowolnym momencie zmienić czułość myszki. Można również układać makra i przypisywać je do dowolnego przycisku myszy, co dla niektórych jest również przydatną funkcją. SideWinder X8 pracuje bez przeskoków. Bardzo fajnie, lekko działa rolka. Niestety występuje zjawisko akceleracji.
SideWinder X8 to mysz dla graczy, więc oczekuje się od niego m. in. komfortu pracy. Jest bezprzewodowa, ma ergonomiczny kształt oraz.... 3 zestawy ślizgaczy! Zostały one sprytnie ukryte pod górną częścią ładowarki. Do wyboru są czarne, szare i białe. Każde z nich rożnią się "poziomem śliskości". Mysz z zamocowanymi czarnymi ślizgaczami ciężko porusza się po blacie biurka, natomiast z białymi ślizga się jak po lodzie. Wad wykonania nie ma.
Podsumowanie
Microsoft SideWinder X8 wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Najbardziej przypadły mi do gustu przycisko do zmiany DPI w locie, 3 różne rodzaje ślizgaczy oraz jej ergonomiczny kształt. Poza ceną nie mam jej nic do zarzucenia.
Polecam tą myszkę głównie wymagającym graczom, w końcu to dla nich została stworzona ;)
Plusy
- Ergonomiczny kształt
- Bezprzewodowość(chociaż z drugiej strony to też wada)
- DPI w locie
- Możliwość pracy podczas ładowania
Minusy
- Cena(w dniu publikacji recenzji 349zł)
- Masa(głównie przez baterię)
- Interpolacja przy wysokim DPI
Dziękuję redakcji za podesłanie myszki do testów.
Komentarze
20Recenzja średnia, tu na przykład samemu sobie zaprzeczasz: "SideWinder X8 to mysz dla graczy, więc oczekuje się od niego m. in. komfortu pracy." - to w końcu do gier czy pracy? Rozumiem, o co chodzi (długie godziny gry bez bólu i dyskomfortu). Nie mogę się jednak domyślić, czy ta myszka komfort zapewnia. Najpierw piszesz, że ciężka, a potem, że ergonomiczna.
"SideWinder X8 pracuje bez przeskoków." - screeny mówią co innego, albo nie zrozumiałem o co Ci chodziło w tym zdaniu.
Brak komentarza do testów syntetycznych również nieco razi.
3 to maks jaki mogę dać.
"Masa(głównie przez baterię)" - nie miałem tej myszki w ręku ale coś mi się nie wydaje.. Ostatnio testowałem inna myszke MS, która była mała i stosunkowo lekka i włożenie baterii do niej (AA) naprawdę w niewielkim stopniu zmieniało wagę. A ten akumulatorek ma być tak cięzki?? To nie R14 czy R20 :P Sama mysz wygląda dość masywnie i cięzko.
"Brak komentarza do testów syntetycznych również nieco razi." - też to zauważyłem i zastanawia mnie jedno - czy uznałeś że nie trzeba ich czy po prostu nie wiedziałeś jak zinterpretować i zostawiłeś je samym sobie??
Szkoda, że nie sprawdzaleś jak działają makra, w końcu w niektórych grach to bardzo ważne. Przydałyby się też testy na akcelerację - w czasie szaleńczej walki w jakimś fps-ie nagle zgubienie się myszki to śmierć :P
Poza tym widać, że się starałeś, w dodatku pierwsza recka ;) Daję 3 ale widzę, że jak się trochę wprawisz to możesz pisać w przyszłości pisać bardzo dobre recki :D
Odemnie 4
A i jpegi rób z mniejszą kompresją :)
no chyba ze przez słowo rozumiemy "zawodowych graczy w simsy"
ale co za Idiota kupuje taka mysz żeby pograć w simy oO
No chyba ze jest... i kupuje takie cos do fps ;]
Pozdro !
Recka BDB a gryzoń SUPER o wiele lepszy od Razer Mamba i tańszy!