W kartonie z urządzeniem znajduje się płyta z instrukcją obsługi, sterownikami i aplikacjami producenta do zarządzania i konfiguracji urządzenia. Jeśli nie mamy napędu optycznego lub nie zapodzialiśmy CD można wejść na stronę producenta i pobrać stamtąd kompletny pakiet. Sterowniki drukarki instalują się automatycznie po podłączeniu komputera za pomocą USB.
Konfiguracja druku
Szczegółowe opcje druku dostępne są zawsze bezpośrednio przed rozpoczęciem drukowania. Wystarczy kliknąć właściwości, a zyskujemy szerokie możliwości modyfikacji tych ustawień. Na pierwszym ekranie znajdują się Ustawienia Podstawowe – i faktycznie są to w większości najczęściej używane opcje.
Przede wszystkim wybiera się tutaj rodzaj papieru, format papieru, jakość druku (szybki, normalny, najlepszy) i orientację (pionowa, pozioma), liczba kopii (do 99) i źródła papieru. Poza tym dostępne są dodatkowe, bardziej szczegółowe opcje – tryb kolorów (naturalny, jaskrawy), tryb wolnoschnący zwiększający czas potrzebny na wyschnięcie papieru. Przydaje się przy drukowaniu zdjęć, minimalizując ryzyko rozmazania tuszu przy wyciąganiu zadrukowanego arkusza.
Kolejna opcja pozwala na skonfigurowanie druku wielostronicowego (nawet 16 stron na 1 arkuszu lub przeciwnie – 1 strona wydrukowana w układzie 2x2 lub 3x3). Brother MFC-J5720DW wyposażono w opcję automatycznego druku dwustronnego (także w formie broszury).
Co ważne, poszczególne opcje są opatrzone ikonką, po kliknięciu w którą otwiera się okno pomocy ze szczegółowym wyjaśnieniem jaki wpływ na jakość druku ma dany parametr. Jest to bardzo przydatna opcja, którą docenić można zwłaszcza, kiedy dopiero „uczymy się” urządzenia.
Druga zakładka w menu to Ustawienia Zaawansowane. Można tam wybrać drukowanie w kolorze lub odcieniach szarości, włączyć skalowanie (w zakresie 25-400%), ustawić znak wodny, nagłówek i stopkę oraz drukowanie w lustrzanym odbiciu.
Przy drukowaniu w kolorze można ponadto zmienić zaawansowane parametry kolorów. Wprowadzane zmiany są widoczne na miniaturce.
Trzecia zakłada to Profile drukowania. Dzięki niej nie musimy za każdym razem zmieniać opcji wydruku, lecz możemy skorzystać z gotowych ustawień. Jeśli chcemy, zakładka ta może być wyświetlana jako pierwsza.
Ostatnia zakładka to Konserwacja. Można tutaj uruchomić funkcję czyszczenia głowicy drukującej oraz zainicjować wydruk próbny.
Konfiguracja skanowania
Do obsługi skanera służy aplikacja Control Center 4. Można ją uruchomić w trybie Home lub Advanced.
Tryb Domowy jest nieco uproszczony, ale za to pozwala na wygodne i intuicyjne zarządzanie obrazami. Można je przeglądać, porządkować i drukować lub wysyłać.
Pozostałe opcje to szybkie skanowanie w jednym z trybów (zdjęcie, tekst i obrazy, tekst lub użytkownik),
oraz możliwość przesyłania dokumentów za pośrednictwem faksu.
Tryb Zaawansowany oferuje znacznie więcej opcji i daje możliwość zmiany praktycznie każdego parametru. Na szczęście poszczególne opcje są dobrze opisane i intuicyjne, więc w tym gąszczu możliwości można się stosunkowo szybko odnaleźć.
W pierwszej zakładce znajdują się opcje skanowania. Dostępne są cztery możliwości – Obraz (obraz jest skanowany i otwierany w odpowiedniej aplikacji, w której można go edytować i zapisać), OCR (skanowanie tekstu i jego konwersja umożliwiająca jego użycie w edytorze tekstu), E-mail (skanowanie do klienta poczty i jego wysyłanie jako załącznika bez konieczności zapisywania na dysku), Plik (skanowanie i zapisywanie obrazu na dysku w wybranym formacie).
Po wybraniu danej opcji otwiera się okno, w którym można zmienić parametry skanowania – m.in. rodzaj pliku, rozdzielczość, rodzaj skanowania, (czarno-biały, szary, kolorowy, automatyczny), wielkość dokumentu, skanowanie dwustronne, automatyczne przycinanie krawędzi, czy usuwanie tła (regulowany parametr).
Druga zakładka to ustawienia kopiarki.
Trzecia zakładka pozwala na konfigurację wydruku zdjęć.
Kolejna umożliwa wysyłanie faksów i wyświetlanie odebranych faksów.
W następnej zakładce znajdziemy ustawienia urządzenia
oraz menu pomocy.