Testy praktyczne i niezbędna wiedza - poznaj korzyści wynikające z posiadania monitora opartego na podświetleniu LED.
Wprowadzenie na rynek monitorów LCD stanowiło swego rodzaju rewolucję. Były one bardziej przyjazne dla oczu użytkownika, pobierały o wiele mniej energii, a także zajmowały na biurku znacznie mniej miejsca. Nie można jednak powiedzieć, aby monitory LCD miały same zalety - do dziś można znaleźć użytkowników, którzy bardziej cenią wysłużone monitory kineskopowe (CRT). Pierwsze modele LCD z pewnością były dalekie od doskonałości, jednak obecnie dostępne są już urządzeniami o wiele bardziej zaawansowanymi technicznie.
Wśród monitorów można wyróżnić konstrukcje o różnych rodzajach matrycy, np. TN, PVA, czy IPS. Na jakość obrazu monitora składa się całe mnóstwo czynników i wśród nich można wymienić właśnie rodzaj matrycy, kąty widzenia, szybkość reakcji, czy też rodzaj podświetlenia. I właśnie podświetleniem zajmiemy się w tym artykule - wytłumaczymy różnice pomiędzy systemem CCFL vs LED, spiszemy zalety i wady.
Czym monitory LCD LED różnią się od klasycznych LCD wyposażonych w lampy CCFL?
Zacząć należy od tego, że do działania ekrany ciekłokrystaliczne wymagają podświetlania. Do niedawna najpopularniejszeją metodą podświetlania LCD były zimne katody (CCFL), jednak obecnie są one masowo zastępowane przez diody (LED). Częstą pomyłką jest rozróżnianie paneli na LCD i LED. Monitory LED są również panelami LCD i o tym trzeba pamiętać.
Podświetlenie CCFL a Edge LED
Istnieją dwie podstawowe metody podświetlania ekranów za pomocą diod LED: krawędziowa (LED Edge) oraz przy pomocy pełnej siatki diod (LED RGB, Full LED lub Direct LED - zależnie od tego, jak rozwiązanie nazywa producent). W pierwszym przypadku diody umieszczone są jedynie na krańcach panelu, a podświetlenie przenoszone jest na ekran za pomocą elementów przenoszących światło. W drugim przypadku matryca diod ułożona jest równolegle do podświetlenia.
Podczas wprowadzania na rynek LCD LED podkreślano ich niskie zapotrzebowanie na energię, długą żywotność, lepszą jasność i odwzorowanie bogatszej palety barw. Lwia część monitorów LCD LED wykorzystuje podświetlanie krawędziowe, które nie zapewnia wszystkich zalet, ale za to umożliwia tworzenie niewiarygodnie cienkich paneli (bardzo stylowy design) i wpływa korzystnie na cenę końcową urządzenia.
Różnice pomiędzy dwoma rodzajami podświetlenia LED
Pisząc w tym artykule o technologii LED będziemy się odnosić do podświetlania krawędziowego (LED Edge), ponieważ jest najczęściej spotykane w monitorach komputerowych. Obecne panele LCD oparte zarówno na CCFL (ta technologia przecież również nie stała w miejscu) jak i LED Edge potrafią zapewnić bardzo zbliżoną jakość, ale sprawdzają się lepiej w różnych zastosowaniach. Zwykle uważa się, że panele podświetlane LED świetnie sprawdzają się w zastosowaniach multimedialnych (filmy, czy gry), natomiast panele CCFL doceniają osoby zajmujące się choćby grafiką. Związane jest to z tym, że diody LED dają zazwyczaj bardziej "zimne" światło, natomiast za pomocą katod można uzyskać cieplejsze barwy.
Wśród przetestowanych przez benchmark.pl monitorów znajdują się zarówno modele wyposażone w podświetlenie LED, jak CCFL. Sprawdźmy jak wypadnie porównanie konstrukcji opartych na obu rozwiązaniach. Za przykładowy monitor wykorzystujący podświetlenie LED posłużył 24-calowy Asus ML248H.
Asus ML248H - monitor LCD z podświetleniem LED Edge
Aby porównać rozwiązanie LED Edge do CCFL zdecydowaliśmy, że nie wybierzemy topowych monitorów, lecz panele znane na rynku, które pod względem cen dostępne są dla większości użytkowników. Asus ML248H nie jest monitorem najwyższej klasy dla najbardziej wymagających odbiorców - jest dobrą propozycją dla miłośników multimedialnych rozkoszy. Asus ML248H brał udział w naszych testach i otrzymał wyróżnienie Dobry Produkt. Nasz redaktor zwrócił uwagę na nietuzinkowy wygląd, dobrą jakość wykonania, czas reakcji matrycy oraz jakość obrazu. Jak ten monitor z podświetleniem LED sprawdzi się w porównaniu z panelami wyposażonymi w rozwiązanie CCFL?
Słowniczek:
- CCFL (Cold Cathode Flourescent Lamps) - podświetlenie za pomocą zimnych katod
- LED (Light Emitting Diodes) - podświetlenie za pomocą diod LED