Testujemy zasilacz z nowej serii Chieftec A-90, który wyróżnia się wysoką sprawnością, cichą pracą i niewygórowaną ceną.
elegancka i odporna na zarysowania obudowa, bardzo wysoka sprawność (pomimo braku oficjalnego certyfikatu 80 PLUS), stabilne napięcia zasilające, cicha praca wentylatora, częściowo modularne okablowanie
Minusynienajlepsza jakość zastosowanych komponentów tylko 2 lata gwarancji
Firmę Chieftec kojarzy chyba każdy entuzjasta sprzętu komputerowego, aczkolwiek dominują tutaj utarte schematy z poprzednich lat – nadal jest więc wiązana z ekonomicznymi produktami (głównie zasilaczami), dedykowanymi raczej zwykłemu Kowalskiemu, aniżeli wymagającym entuzjastom czy graczom. Jakiś czas temu producent zmienił strategię i coraz częściej skupia się właśnie na produktach z wyższej półki.
Przykładem tutaj może być najnowsza seria zasilaczy A-90, która właśnie jest kierowana do wymagających klientów, zwracających uwagę też na cenę produktu. Zasilacze występują w wersjach o mocy 550 W, 650 W i 750 W, a więc takich, które są wybierane przez największą grupę klientów. Do naszej redakcji trafił najsłabszy (o najniższej mocy) z nich – zobaczmy zatem jak się sprawdza i czy rzeczywiście jest to konstrukcja z wyższej półki.
Model: | Chieftec A-90 GDP-550C |
Moc znamionowa: | 550 W |
Certyfikat 80 PLUS: | brak (sprawność >90%) |
PFC: | aktywna |
Standard ATX: | 2.3 |
Okablowanie: | Częściowo modularne |
Dostępne wtyczki: | ATX12V 20+4 pin, EPS12V 4+4 pin, 2x PCIe 6+2 pin, 6x SATA, 3x MOLEX, FDD |
Wentylator: | 140 mm z automatyczną regulację obrotów |
Wymiary: | 150 x 86 x 160 mm |
Współczynnik MTBF: | b.d. |
Zasilacz dotarł nas w niewielkim opakowaniu, na którym znalazło się oznaczenie modelu i informacja o sprawności przekraczającej 90%. W środku, oprócz zasilacza, znajdziemy w zasadzie to co niezbędne – odpinane wiązki w sakiewce, instrukcję obsługi (też w języku polskim, choć z błędami w tłumaczeniu), przewód zasilający o długości 1,5 m oraz śrubki montażowe.
Sam zasilacz został utrzymany w stonowanej stylistyce. Na pochwałę zasługuje jednak lekko chropowaty lakier w grafitowym kolorze, który nie tylko nadaje jednostce eleganckiego wyglądu, ale jest też odporny na zarysowania i „zbieranie” odcisków palców. Całości uroku dodaje złote logo producenta na czarnym grillu, osłaniającym 140-milimetrowy wentylator.
Model A-90 GDP-550C wyróżnia się częściowo modularnym okablowaniem – do zasilacza przymocowano więc najważniejsze wiązki (ATX12V i EPS12V), natomiast resztę (PCI-E, SATA, MOLEX i FDD) można podłączyć wg własnego uznania. Producent zastosował tutaj przewody o przekroju 18AWG, które osłonięto gęstym, nylonowym oplotem. Długość poszczególnych wiązek przedstawia się następująco:
- ATX12V 20+4 pin o długości 550 mm
- EPS12V 4+4 pin o długości 550 mm
- 2x PCI-E 6+2 pin o długości 690 mm (druga wtyczka oddalona o 140 mm)
- 3x SATA o długości 820 mm (kolejne wtyczki oddalone co 140 mm)
- 3x SATA o długości 820 mm (kolejne wtyczki oddalone co 140 mm)
- 3x MOLEX + FDD o długości 960 mm (kolejne wtyczki oddalone co 140 mm)
Okablowanie jest odpowiedniej długości i nie powinno sprawiać problemów z podłączeniem podzespołów, niemniej jednak stałe wiązki (ATX12V i EPS12V) mogłyby być dłuższe o te 5 – 10 cm.
Całkowita moc znamionowa zasilacza to 550 W, z czego obciążalność głównej, pojedynczej linii 12 V to 540 W (45 A). Linie 3,3 V i 5 V mają łączną obciążalność 110 W (obydwie po 20 A), natomiast w przypadku -12 V jest to 3,6 W (0,3 A), a w +5 Vsb 12,5 W (2,5 A). Nie mamy uwag odnośnie dystrybucji mocy przez poszczególne szyny. Warto jednak zauważyć, że seria A-90 została przystosowana tylko do pracy z napięciem wejściowym 200 – 240 V (obowiązującym w krajach UE).
Sprawność modelu A-90 GDP-550C przekracza 90%, ale ze względu na cięcie kosztów nie potwierdzono jej oficjalnym certyfikatem z serii 80 PLUS – producent umieścił jedynie nieoficjalne logo 90% GOLD. Można zatem podejrzewać, że jednostka ta kwalifikowałby się do oficjalnego certyfikatu 80 PLUS Gold (230 V EU).
Nad bezpieczeństwem zasilacza czuwają następujące zabezpieczenia:
- przed zbyt niskim napięciem (UVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach wyjściowych spadnie poniżej określonego limitu
- nadnapięciowe (OVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
- przeciwzwarciowe (SCP) – zabezpieczenie to zapobiega uszkodzeniu zasilacza podczas awarii sieci energetycznej
- przeciwprzeciążeniowe (OPP) - zabezpiecza przed przeciążeniem zasilacza, gdy całkowita pobierana moc jest wyższa niż obciążenie maksymalne
- nadprądowe (OCP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy prąd na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
- temperaturowe (OTP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy temperatury przekroczą limit określony przez normy ATX
Oprócz tego jest on zgodny z dyrektywami RoHS i ErP 2013, a także certyfikatami bezpieczeństwa CE, CB, FC i TÜV.
Na kolejnej stronie opisaliśmy wnętrze oraz sprawdziliśmy pobór mocy i odchylenia napięć.