Sposób okazuje się banalnie prosty i jest dostępny na wyciągnięcie reki. Od pomysłu do realizacji mija jakieś 10 minut. To Connectify. Niewielka aplikacja umożliwia utworzenie z notebooka, komputera PC oraz w niedługiej przyszłości urządzenia z Androidem niewielkiego routera lub punktu dostępowego i wykorzystanie podłączonego łącza (np. w domu czy w hotelu) i rozdzielenia dostępu do internetu.
Trochę teorii - scenariusze wykorzystania
Sposobów na wykorzystanie Connectify nie tylko w domu, ale i w podróży jest co najmniej kilka. Postanowiliśmy przedstawić kilka najbardziej popularnych.
Scenariusz popularny w przypadku lokalnych dostawców ISP. Zazwyczaj otrzymujemy od operatora jedną końcówkę Ethernet. Wtyczkę podłączamy do komputera (konfigurujemy zgodnie z zapisami w umowie) i już możemy korzystać z internetu. By w prosty sposób podzielić takie łącze, wystarczy posiadać w komputerze dwie karty sieciowe. Jedna z nich to łącze dostępowe do internetu, druga będzie pełniła funkcję rozdzielającą internet. W testowanych konfiguracjach stosowaliśmy zarówno wbudowaną w notebook kartę sieciową Wi-Fi, jak i Ethernet (o specyficznych wymaganiach powiemy w dalszej części artykułu) jako element rozdzielający.
Sytuacja niemal identyczna jak w przypadku powyżej. Jedyną różnicą jest element dostępowy do internetu. W przypadku operatorów telewizji kablowych jest to zazwyczaj specjalny modem kablowy.
Interesujący sposób na podział łącza. Dostęp do internetu realizowany przez modem 3G w postaci klucza USB lub karty ExpressCard/PCMCIA. Connectify umożliwia podział łącza komórkowego (przydatne np. w podróży). Na stronie wsparcia technicznego aplikacji znajdziemy informację o prawidłowym działaniu z 3 modemami 3G/UMTS. Nam po kilku próbach udało zmusić się do działania modem Huawei E156G z aplikacją Play Online, a także modem Option iCon 225 z kartą Orange.
Niestety, aplikacja Play zarządzająca modemem i połączeniami przy zainstalowanej aplikacji Connectify bardzo często miała problem z połączeniem modemowym (błąd 31 lub błąd uwierzytelniania). Warto jednak śledzić stronę aplikacji. Z pewnością pojawi się wsparcie dla większości popularnych modemów.
Sytuacja, która może zdarzyć się nie tylko w pokoju hotelowym, gdzie mamy do dyspozycji jedno gniazdko internetowe i musimy słono płacić za dostęp do internetu. Podobny scenariusz może zdarzyć się na konferenecji czy też spotkaniu, gdzie nie zawsze znajdziemy wystarczającą liczbę gniazdek niezbędnych do podłączenia do internetu. W takim przypadku instalacja i uruchomienie Connectify na jednym z komputerów, np. na notebooku może rozwiązać problem z połączeniem większej liczby komputerów.
To szczególny przypadek. Załóżmy, że posiadamy skonfigurowaną i działającą sieć przewodową i bezprzewodową wraz z routerem xDSL. Jednak w części mieszkania sygnał Wi-Fi jest słabszy i nie ma możliwości połączenia z siecią. W takim przypadku jeden z komputerów, który znajduje się bliżej obszaru “bez sieci”, może posłużyć jako rozszerzenie zasięgu istniejącej sieci na niepokryty obszar.
Konfiguracja tego scenariusza jest bardzo prosta. Z menu aplikacji wybieramy “Clone Wi-Fi Settings”, wybrieramy sieć bezprzewodową, która ma zostać rozszerzona, wpisujemy ten sam rodzaj zabezpieczeń oraz hasło.