Jakiś czas temu gdy nabyłem nowy komputer musiałem również sprostać zadaniu aby znaleźć monitor który będzie w stanie zadowolić mnie zarówno wielkością matrycy jak i rozdzielczością i jakością wyświetlanego przez nią obrazu . Moje fundusze nie przekraczały 500zł a bardzo chciałem zaopatrzyć się w ekran który będzie co najmniej 21 calowy. Mój wybór padł na LG Flatron W2246s. Jak się spisał? O tym w dalszej części tekstu.
Wygląd, montaż i wrażenia ogólne
Monitor został umieszczony w kartonie o całkiem ładnym wyglądzie. Muszę przyznać, że całość ważyła troszeczkę. W środku został umieszczony: Monitor, podstawka składająca się z 2 części, kabel D-sub, kabel zasilający oraz instrukcja obsługi wraz z płytą na której znajdowały się sterowniki. Całość była dobrze zapakowana, monitor był bezpiecznie otulony styropianowymi zabezpieczeniami i można było odnieść wrażenie, że tylko działanie z premedytacją jest w stanie uszkodzić matrycę. Ogólnie na +. Montaż odbywał się również bezproblemowo… Najpierw zamontowałem pewnego rodzaju plastikowe przedłużenie, które następnie zamontowałem w podstawce. Po tym kroku zostało mi tylko przekręcić blokadę u spodu podstawki. W tym momencie zostało mi tylko umieścić kable od monitora w odpowiednich wtyczkach i to wszystko. Montaż dziecinnie prosty co ogólnie również zaliczam do dużych plusów tego produktu. Jak będzie można zobaczyć na poniższych zdjęciach monitor posiada tylko jedno wejście D-sub. Ale do tego wrócę później aby lepiej przedstawić głębię tego problemu.
Specyfikacja
Monitor ma 21,5 cala a jego maksymalna rozdzielczość to 1920x1080 pixeli. Resztę danych technicznych umieszczam poniżej:
Sterowniki
Po podłączeniu monitora postanowiłem zainstalować sterowniki. Włożyłem płytę do napędu i moim oczom ukazał się całkiem ładnie zaprojektowany panel wyboru:
Niestety gdy chciałem zainstalować sterowniki ciągle wyskakiwał mi błąd. Brak możliwości zainstalowania sterowników z płyty stała się jednym z większych minusów tego produktu i na pewno wpłynie to na ocenę końcową. Jednak nie to jest największym minusem tego monitora. Jak już wcześniej wspomniałem posiada on tylko jedno wejście i jest nim D-Sub czyli najstarsze z tych jakie są teraz stosowane… Przekłada się to oczywiście na jakość obrazu. Przy rozdzielczości 1920x1080 obraz jest całkiem przyzwoity ale nie można powiedzieć, że jest to jakość HD. Można oczywiście poszukać w sklepie jakiejś przejściówki ale czy to ma sens? Tego nie wiem sam…
Testy
A więc zacznijmy może od wizualnej części testów. Owy Flatron jest koloru czarnego, nie posiada jakichś większych fajerwerków designerskich. Cienka ramka, 6 kwadratowych przycisków, 2 napisy jeden z logiem LG drugi z dokładnym oznaczeniem danego egzemplarza i na koniec klasyczna okrągła podstawka sprawiły, że ten produkt nada się zarówno do biura jak i do domu. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć zestawu.
Gdy aspekty wizualne mamy za sobą przejdźmy dalej.
Tester monitora 2.0.1
Dzięki temu nieskomplikowanemu programowi możemy zobaczyć jak nasz monitor spisuje się pod względem intensywności wyświetlania kolorów jak i ich podświetlaniem. Jak dla mnie Flatron pod tym względem spisuje się całkiem nieźle. Każdy kolor ma swoją głębię i jest dobrze widoczny no i odcienie czerni wyglądają całkiem przyzwoicie. Raczej bez zarzutów w tej kwestii.
Pixel Persistence Analyze
Ten mały programik odpowiada za sprawdzenie czasu reakcji matrycy. Każdy z poniższych obrazków ma przypisany numer który opisuję tempo w jakim obrazek się porusza.
W specyfikacji mogliśmy zauważyć, że matryca cechuje się czasem reakcji rzędu 5ms. Czy tak jest w rzeczywistości? To pozostawiam waszej ocenie.
Test oprogramowania zawartego w monitorze
Jak każdy nowy nabywca sprzętu byłem ciekawy za co odpowiadają poszczególne przyciski panelu zawartego w monitorze. W podstawowym menu są cztery zakładki. W każdej z nich znajduję się kilka opcji związanych z ostrością obrazu, głębią kolorów, kontrastem itp…
Każdą tych zakładek zamieszczam poniżej.
Oprócz czterech płaszczyzn regulacji monitora zawartych powyżej jest jeszcze jedna f. Engine. Odpowiada ona za ustawienie najlepszych parametrów związanych z różnymi rodzajami prac wykonywanych na komputerze. Te opcje to:
- Normalny
- Internet
Szczerze to nie byłem zainteresowany zmianą tych opcji dla każdej z prac jakie wykonywałem na swoim PC. Jestem zwolennikiem ustawień które sam zmodyfikowałem i to właśnie takie odpowiadają mi najbardziej.
Kąty
Kolejnym krokiem było to aby sprawdzić jak monitor spisuje się pod względem patrzenia na wyświetlany obraz z różnych kątów. Każdy za pewne wie, że podczas patrzenia z różnych stron, w obrazie zmieniają się kolory ( najczęściej tracą głębię i po prostu blakną ). W specyfikacji zapisane zostało, że kąty widzenia w pionie to około 160 stopni a w poziomie 170. Cóż specyfikacja specyfikacją ale jak jest w rzeczywistości to się okaże. Zdjęcia zamieszczone poniżej obrazują patrzenie na monitor z kilku płaszczyzn.
Użytkowanie monitora i wygoda
Wiedząc, że monitor nie był bardzo drogi moja ocena dla niego będzie nieco łagodniejsza. W ciągu tych kilku miesięcy pracy monitor nie zawiódł mnie ani razu. Obraz zarówno w grach jak i w filmach jest całkiem niezły. Podczas długiego pisania różnych tekstów oczy się nie męczą. Odległość w jakiej siedzę od ekranu to około 50 cm. Wszystko jest wyraźne, czytelne i nie rozmyte. Dzięki dużej odległości mój wzrok jest zdrowszy a i praca o długości 5-6 godzin przy komputerze nie stanowi problemu. Wszystko jest w jak najlepszym porządku, brakuje mi jedynie jakości hd w grach. Czasem aż chciałoby się utopić wzrok w każdym szczególe lecz z winy wejścia d-sub gdy się przyjrzymy obraz jest leciutko rozmazany i daje niewielkie powody do rozczarowania.
Podsumowanie
Powiedzmy sobie szczerze, nie jest to monitor dla osób które wymagają od produktu kosmicznie czystego i głębokiego obrazu i bardzo szybkiego czasu reakcji. Jeżeli szukasz czegoś takiego to na pewno nie tu. Jednak pamiętajmy, że jest to matryca 21,5 cala w cenie około 500zł. Nie możemy wymagać od niego cudów (chociaż wejścia dvi cudem nie nazywam). Pamiętajmy, że wszystko w świecie ma swoją cenę a w cenie tego produktu dostaniemy obraz całkiem przejrzysty z ładnie wyeksponowanymi kolorami jak i również matrycę która nie będzie rozmazywać każdej szybszej zmiany płaszczyzny patrzenia w grze czy szybkich zmian obrazu w filmach. Każdemu przeciętnemu Kowalskiemu z niewielkim budżetem, pomimo niedociągnięć których nie da się ukryć, mogę polecić ten produkt z czystym sumieniem.
Plusy:
-Duża matryca
-Niezła jakość obrazu
-Cena
-f. Engine
-Duża rozdzielczość obrazu.
-Dobre zapakowanie sprzętu.
Minusy:
-Brak wejścia typu Dvi , Hdmi !
-Problemy z instalacją sterowników.
-Występujące sporadycznie rozmazanie ekranu.
Z tego miejsca chciałbym przeprosić za słabą jakość zdjęć spowodowaną brakiem dobrego sprzętu do robienia zdjęć. Również chciałbym przeprosić za wszelkie błędy zawarte w tekście.
Cena produktu w trakcie pisania recenzj: 539 zł.
Ocena Ogólna: 3+/5
Komentarze
7Recenzja napisana dobrze, spełnia swoją rolę. Po przeczytaniu wiem, że na pewno bym nie kupił tego monitora.
Ode mnie kciuk w górę.
I jeszcze takie pytanie, czy kolory są na nim takie anemiczne, czy to wina słabej jakości zdjęć, o której wspomniałeś na końcu?
- "Można oczywiście poszukać w sklepie jakiejś przejściówki ale czy to ma sens?" - rozumiem, że szukasz niestożonej przejściówki D-SUB na DVI, która poprawi obraz?
- "Czy tak jest w rzeczywistości? To pozostawiam waszej ocenie." - szczerze powiedziawszy się nie znam i nie wiem, czy w teście ma te 5 ms, czy nie
- przydały by się miejscami przecinki
Poza tym OK - jestem na +
Wszystko jest spowodowane jakością zdjęć. W rzeczywistości kolory są pełne i ładnie się prezentują ;).