Czy warto kupić laptop z dyskiem SSD?
Laptopy

Czy warto kupić laptop z dyskiem SSD?

przeczytasz w 3 min.

Przy zakupie nowego laptopa, najczęściej polecane są konstrukcje z dyskiem SSD. Czy rzeczywiście warto wybrać taki model? Przyglądamy się zaletom i wadom takiego rozwiązania.

Wasz stary laptop już okazuje się niewystarczający i zastanawiacie się nad zakupem nowego sprzętu? Wielu ekspertów poleca tutaj wybór nowoczesnego modelu z dyskiem SSD. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na taką konfigurację? A może lepiej samodzielnie zamontować taki nośnik (np. według naszego poradnika jak wymienić dysk HDD na SSD) lub zdecydować się na jakieś inne rozwiązanie?

Wbrew pozorom sprawa nie jest taka oczywista i w niektórych przypadkach trudno zdecydować się na dane rozwiązanie. W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym prześledziliśmy zalety i wady laptopów z dyskami SSD. Nasz artykuł z pewnością pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

SSD zapewnia lepszy komfort pracy niż HDD

Nośnik SSD bazuje na pamięciach półprzewodnikowych, które nie tylko pozwalają uzyskać lepszą wydajność, ale przede wszystkim oferują dużo szybszy czas dostępu do danych. Cecha ta ma szczególne znaczenie przy operacjach na małych plikach - standardowe dyski twarde (HDD), z racji swojej konstrukcji, gdzie mamy do czynienia z elementami mechanicznymi, po prostu niedomagają przy takich scenariuszach.

CrystalDiskMark - porównanie wydajności SSD i HDD
CrystalDiskMark - porównanie wydajności SSD (po lewej) i HDD (po prawej)

W związku z tym nawet podstawowy nośnik SSD może oferować dużo lepszą wydajność niż dysk HDD, a to bezpośrednio przekłada się na lepszy komfort pracy z komputerem – możemy liczyć na krótszy czas uruchamiania systemu, szybsze ładowanie programów i gier czy po prostu na płynny podgląd plików. W przypadku topowych SSD różnica w transferach sekwencyjnych jest nawet kilkunastokrotna. Pod tym względem nie ma najmniejszych wątpliwości, nośnik SSD zapewnia lepszy komfort pracy niż HDD

SSD pozwalają na budowę mniejszych i lżejszych laptopów

Dyski SSD cechują się nie tylko lepszą wydajnością, ale też mniejszymi wymiarami. Dobrym przykładem są tutaj starsze konstrukcje typu mSATA lub nowsze M.2, które są znacznie mniejsze i lżejsze od standardowych modeli typu 2,5 cala (właściwie mamy tutaj do czynienia z samą płytką drukowaną, na której umieszczono m.in. kontroler i kości pamięci NAND).

SSD - dysk 2,5 cala, mSATA i M.2

Wszystko to sprawia, że nośniki SSD już nie ograniczają producentów, więc mogą oni konstruować mniejsze i lżejsze laptopy – najbardziej kompaktowe konstrukcje mają po kilkanaście mm grubości i ważą nawet mniej niż kilogram. Co tu dużo mówić, przy najbardziej poręcznych laptopach właściwie nie mamy wyboru i musimy zdecydować się właśnie na modele z SSD.

SSD pozwala wydłużyć czas pracy na baterii

Wykorzystanie pamięci półprzewodnikowych pozwoliło również zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną, co bezpośrednio przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii laptopa. Wprawdzie nie są to znaczące różnice, ale dodatkowe kilkanaście – kilkadziesiąt minut czasami może okazać się zbawienne.

SSD - płytka drukowana z pamięciami NAND

Dodatkowym atutem nośników SSD jest możliwość przejścia w tryb głębokiego uśpienia (DevSLP), gdzie pobór energii elektrycznej spada do marginalnie małych wartości (rzędu kilku mW). Rozwiązanie to pozwala jeszcze bardziej wydłużyć czas pracy na baterii, gdy dysk nie jest używany przez system.

Laptopy z dyskiem SSD są bardziej wytrzymałe, ciche i niezawodne

Zastąpienie elementów mechanicznych pamięciami półprzewodnikowymi ma jeszcze jedną zaletę – większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. O ile przy dyskach HDD musimy zachować szczególną ostrożność i nie zaleca się obracania laptopa, tak w przypadku SSD właściwie nie ma to większego znaczenia. Dzięki temu producenci mogą konstruować konstrukcje hybrydowe, gdzie możemy obrócić ekran i zamienić laptopa w tablet.

Dell XPS 13

Dodatkowym atutem nowoczesnej konstrukcji SSD jest bezgłośna praca. W odróżnieniu od elementów mechanicznych i wirujących talerzy, układy elektroniczne nie generują żadnego hałasu i nie będą zakłócać naszego skupienia podczas ważnej pracy. Dla niektórych z pewnością jest to spory atut.

Nośnik SSD jest droższy od dysku HDD

Niestety, technologia produkcji nośników półprzewodnikowych wciąż jest droższa od produkcji standardowych dysków twardych. W związku z tym ceny nośników SSD też są odpowiednio wyższe – przykładowo za tani model o pojemności około 500 GB przyjdzie nam zapłacić około 450 – 500 złotych, podczas gdy 2,5-calowy dysk HDD o tej pojemności kosztuje zaledwie 150 - 180 złotych. Przy 1 TB różnica ta jest jeszcze większa (około 1000 złotych za SSD i 180 - 200 zł za HDD).

Dysk HDD i SSD

Warto jednak zauważyć, że producenci opracowują nowe technologie produkcji pamięci półprzewodnikowych, dzięki czemu takie nośniki stają się coraz tańsze i może sobie na nie pozwolić coraz większa liczba klientów. Czy ceny SSD zrównają się z dyskami HDD? Prawdę mówiąc raczej byśmy na to nie liczyli (a przynajmniej nie w najbliższych kilku - kilkunastu latach).

Czy warto kupić laptop z dyskiem SSD?

HDD vs SSD

Co tu dużo mówić, zalety SSD są niepodważalne i bezpośrednio przekładają się na komfort użytkowania laptopa. Mówimy jednak nie tylko o wydajności i szybkości pracy aplikacji, ale też na dodatkowych aspektach, takich jak większej odporności na uszkodzenia mechaniczne, bezgłośnej pracy czy dłuższym czasie pracy na baterii. Jeżeli zatem planujecie zakup nowego laptopa, na pewno warto rozejrzeć się nad takim z nośnikiem SSD.

Jedyną wadą SSD wydaje się wysoka cena, przez co często jesteśmy ograniczeni bo wyboru mniej pojemnego dysku. W większych konstrukcjach można posiłkować się zainstalowaniem obydwóch dysków – szybkiego SSD na system i pojemnego HDD służącego jako magazyn danych (np. w miejscu napędu optycznego).

Dysk Seagate Laptop SSHD

Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z alternatywnych technologii. Niegdyś całkiem sporą popularnością cieszyły się dyski SSHD, które teoretycznie łączyły zalety obydwóch typów nośników – pojemności HDD i szybkości SSD. Nie zawsze wygląda to tak pięknie - w praktyce możemy liczyć na osiągi lepsze od dysku talerzowego, ale znacznie gorsze od półprzewodnikowego.

Kolejnym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie pamięci Intel Optane, która pozwoli przyspieszyć HDD, jednocześnie zachowując jego dużą pojemność. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to sprawdzi się tylko w przypadku nowoczesnych laptopów z procesorami Intela.

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kitamo
    20
    "Czy warto kupić laptop z dyskiem SSD?"

    jakim zaskoczeniem by było gdyby z artykułu wynikało że nie warto.

    prawie jak "czy warto kupić monitor kolorowy czy pozostać przy mono"
    • avatar
      Player1
      2
      Kto raz przesiadł się na SSD już nigdy nie wróci do HDD. Przez długi czas korzystałem z 2 kompów: stacjonarki z SSD i laptopa z HDD. Pracując na lapku co kilka dni miałem ochotę wyrzucić go przez okno. Wystarczyło wymienić dysk mechaniczny na SSD i laptop dostał tzw. drugie życie. W 2018 kupno komputera bez SSD jest zwyczajnie złym pomysłem.
      • avatar
        kokosnh
        2
        Bierzesz lapka z HDD, po czym wymieniasz go na dobry SSD który sam kupujesz (nie to co zwykle sprzedają w lapkach, są wyjątki na ale), a HDD pakujesz do obudowy USB na backup :D

        • avatar
          walorozo
          1
          A to my mamy rok 2018, czy może 2008, że piszecie takie poradniki?
          • avatar
            marcin-1981
            0
            "Niest nie zetyawsze" chyba powinno być "Niestety nie zawsze"?
            • avatar
              jeomax.co.uk
              0
              ALternatywa nie jest tylko montaz dysku twardego jako drugiego napedu w srodku (czy to w zatoczce na optyczny, czy gdzie indziej), ale takze dolaczanie go w kieszeni USB jako naped zewnetrzny. Minus dla piszacego, przeciez to jest portal komputerowy :/
              • avatar
                PITUCH1
                0
                do popierdółek domowych SSHD styka, ktoś puka w gry SSD wskazane (mowa o np COD, omg...)
                • avatar
                  Proteus
                  0
                  WARTO ! A jeszcze bardziej warto wymienić HDD w swoim starym laptopie na SSD. Może się okazać ,że nie potrzebujemy nowego ;)
                  • avatar
                    Tijiv
                    0
                    myslalem ze porusza temat montowanych dysków przez producentów w laptopach, ze niby lepiej bedzie kupic osobno dysk i go samemu zamontowac majac pewnosc co mamy w srodku... ze tak powiem dalem sie podpuscic :(
                    • avatar
                      Sander Cohen
                      0
                      Roznica jest ogromna, tak samo jak w desktopie. Polecam jednak samemu dokupic taki SSD jak chcemy, zeby nie bylo rozczarowan bo naped napedowi nierowny, chyba ze wymiana dysku to rozlozenie laptopa na czesci, bo niestety czasem tez tak bywa, zwlaszcza w przypadku tanszych konstrukcji.
                      Ps
                      Szkoda ze nie bylo opcji: "Mam juz laptopa z SSD i jest zajefajnie".
                      • avatar
                        axelbest
                        0
                        Czy tylko ja nie lubię takiej formy?
                        Kupiłem laptop, zjadłem baton.
                        Czy ktoś na serio tak mówi "Kupiłem batonik"? Przecież tutaj to bezsens - że nie odmieniamy tego. A może ... poszedłem do sklepu i kupiłem linijka i suwmiarka? Bo czemu mielibyśmy to odmieniać jako `linijkę` i `suwmiarkę`?

                        Może nie znam się, więc liczę na wyrozumiałość i wyjaśnienie mi tej kwestii, bo ja idąc do sklepu jednak kupuję laptopa, (wyjątek)-> telewizor i suszarkę (a nie szuszarka)
                        • avatar
                          projectdarkstar
                          0
                          Tytuł tego artykułu jest głupi celowo czy po prostu tak wyszło?
                          Pytanie jest w zasadzie retoryczne
                          • avatar
                            velo95
                            0
                            Wszystko zależy od budżetu - nie warto upierać się przy SSD jeśli zmusi nas to do wyboru sprzętu np. z archaicznym i słabym procesorem. Po dwóch, rzecha latach może się okazać że laptop będzie strasznie zamulał i nie pomoże nawet najszybszy dysk SSD. A możliwości wymiany procesora są bardzo ograniczone i w wielu przypadkach w taka wymiana w ogóle nie ma sensu.
                            • avatar
                              Zwis88
                              0
                              A ktoś ma jeszcze HDD prócz serwerowni? Przecież już dawno dysk HDD na kompie kojarzy się tylko z powolnym włączaniem windowsa, ślamazarnym działaniem aplikacji, nieskończonym kopiowaniem dużych plików i tak dalej. Każdy normalny człowiek już dawno przeszedł na SSd nawet kosztem pojemności
                              • avatar
                                Remnant
                                0
                                Dla mnie jeżeli chodzi o dyski HDD i SSD to w ogóle porównania nie ma. Mam n85s (hyperbooki, polecam, fajne promki) i to mój w sumie pierwszy kontakt był z ssd i ależ to zasuwa. Windows wjeżdża w kilka sekund, zrzucanie i wrzucanie rzeczy na dysk to błyskawica. Wiem że dobry procek na pokładzie lapka w moim przypadku to też zaleta ale jednak SSD robi w dużej mierze główną robotę.

                                Witaj!

                                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                Połącz konto już teraz.

                                Zaloguj przez 1Login