Lekki, cienki, nierzadko piękny, a do tego wydajny, długo pracuje na baterii i błyskawicznie startuje – to nie zwykły notebook. To ultrabook!
Znak handlowy zastrzeżony przez firmę Intel, który określa najbardziej nowoczesne konstrukcje komputerów przenośnych na rynku.
Trend, czyli kierunek rozwoju produktu na rynku, najczęściej wynika z potrzeb konsumentów, ale także technologicznych możliwości produkcji. Na rynku komputerów PC oraz elektroniki użytkowej od lat widoczny jest rozwój i popularyzacja tzw. urządzeń przenośnych. Era typowych komputerów biurkowych, a przynajmniej ich dominacji na rynku bezpowrotnie przeszła do historii. Dziś przede wszystkim liczy się mobilność. Pod tym określeniem kryje się nie tylko zdolność do pracy bez stałego „podłączenia” do gniazdka elektrycznego, ale przede wszystkim poręczność (gabaryty i masa) oraz długość czasu pracy na baterii.
Pierwsza generacja Ultrabooków pojawiła się oficjalnie pod koniec 2011 roku. Wkrótce po zaprezentowaniu na dorocznym spotkaniu Intel Developer Forum nowych energooszczędnych procesorów z rodziny Sandy Bridge na rynku pojawiły się bardzo smukłe i lekkie konstrukcje.
Ultrabook - wymogi
Ultrabook ma łączyć w sobie najlepsze cechy tabletu i laptopa. Oznacza to, że w smukłej odbudowie muszą znaleźć się komponenty zapewniające wysoką wydajność, a jednocześnie komputer musi spełniać kilka wymogów mających na celu zapewnić użytkownikowi wygodę użytkowania.
Dopiero po spełnieniu określonych przez Intela kryteriów komputer przenośny może zostać nazwany Ultrabookiem i otrzymać odpowiednie oznaczenie. Jakie to wymogi?
- Grubość obudowy: w najgrubszym miejscu odudowa Ultrabooka nie może być wyższa 18 mm (dla modeli do 14”) lub 21 mm (dla większych)
- Wydajność: Ultrabook musi być wyposażony w procesory Intel Core drugiej lub trzeciej generacji, a już niedługo także 4. generacji (Haswell)
- Szybki start i czas reakcji: start komputera ze stanu hibernacji musi odbyć się w czasie poniżej 7s
- Czas pracy na baterii: Ultrabook musi pracować na baterii minimum 5 godzin, a zalecany czas to 8 godzin (test reader wykonany aplikacją MobileMark 2007)
- Bezpieczeństwo: każdy Ultrabook jest przygotowany do obslugi technologii Intel Anti-Theft. Pozwala ona na sprzętowe zabezpieczenie komputera, który po zgubieniu lub kradzieży może zostać zdalnie zablokowany.
Druga generacja Ultrabooków przyniosła modele z ekranami dotykowymi, które w wielu modelach (tzw. Ultrabookach konwertowalnych) można dodatkowo przesuwać, obracać, a nawet odczepiać.
Ultrabooki z Intel Core 4. generacji (Haswell)
Istotne zmiany w funkcjonalności Ultrabooków nastąpią już w najbliższych miesiącach, kiedy na rynek trafi trzecia odsłona Ultrabooka bazująca na układach Core czwartej generacji z rodziny Haswell. Przyniosą one wyraźną zmianę w wydajności, a także pozwolą na dłuższą pracę na baterii (nawet dwukrotnie dłuższą) dzięki jeszcze niższemu zapotrzebowaniu na energię. Już wkrótce każdy Ultrabook zapewni komfort całodniowej pracy, a o gniazdku elektrycznym będziemy mogli sobie przypomnieć dopiero podczas wieczornego ładowania.
Wraz z wprowadzeniem modeli z Intel Core 4. generacji poszerzeniu ulegnie lista wymogów jakie muszę spełniać Ultrabooki.
- Każdy Ultrabook będzie musiał być wyposażony w ekran dotykowy
- Obowiązkowa będzie obecność technologii Intel Wireless Display (WiDi) pozwalającej bez kabli przesyłać obraz i dźwięk (Full HD, dźwięk 5.1)
- Czas pracy na baterii będzie musiał wynosić minimalnie 8 godzin, zamiast dotychczasowych 5
Jak się prezentuje „ultrabook” na ruchomym obrazie można zobaczyć na przykładowych filmikach. Jednakże wrażenie robi dopiero fizyczny kontakt z tego typu urządzeniami, szczególnie gdy bezpośrednio skonfrontujemy je z typowym laptopem. Nagle okaże się, że łatwo możemy chwycić notebooka … a przepraszam Ultrabooka, jedną ręką bez obawy, że nam się wyślizgnie i upadnie na podłogę. A gdy włożymy go do torby lub plecaka i wybierzemy się na dłuższy spacer, po chwili odniesiemy wrażenie, że komputer został w domu, a nam idzie się jakoś wyraźnie lżej niż gdybyśmy musieli dźwigać tradycyjnego laptopa.
Komentarze
4Zainspirowane = zasponsorowane prze INTEL :P