Kolejne 5 zakładek z modułu Setup dotyczą już bezpośrednio ustawień obrazu kamery i jej zachowania w określonej lokalizacji. Jak widomo kamery mogą być montowane w różnych warunkach zarówno oświetleniowych, jak i fizycznych lokalizacjach. Nie zawsze w takich miejscach dysponujemy odpowiednim punktem, w którym wygodnie można zamontować kamerę. Dlatego też ważnym elementem jest odpowiednie dopasowanie obrazu i pozycji kamery do warunków pracy.
Część z tych ustawień można skonfigurować w zakładce Image setup. Prócz ustawienia strefy prywatności możemy dostosować balans bieli, ekspozycję, jasność, kontrast czy nasycenie. Dodatkowo w zależności od sposobu motnażu urządzenia możemy określić czy obraz będzie odbiciem lustrzanym, będzie obrócony a także czy kamera stoi np. na biurku szafce lub jest zamontowana na ścianie.
W zakładce Audio and Video definiujemy do 3 profili ustawień kamery i nagrywanego obrazu. Ustawiamy proporcje obrazu:
- W 16:9 - kamera może nagrywać w rozdzielczościach: 1280x800, 1280x720, 800x450, 640x360, 480x270, 320x176 pikseli
- W propocjach 4:3 - 1024x768, 800x600, 640x480, 480x360, 320x240 pikseli
Następnie liczbę klatek na sekundę i bitrate. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu mikrofonowi i głośnikowi, prócz nagrywania obrazu możemy także rejestrować dźwięk oraz przekazywać dźwięk do kamery.
Sekcja PTZ Setup dotyczy zachowania modułu obrotowego kamery. Ustawiamy w niej zakres obrotów kamery, a definiujemy 32 pozycje, które może stale monitorować kamera. Dodatkowo tworząc zestawy ustawień możemy określić kolejność obszarów monitorowania oraz czas opóźnienia.
Zakładki Motion detection oraz Audio detection dotyczą ustawień rejestracji ruchu i dźwięku. W obszarze monitorowania kamery ustalmy strefy szczególnej obserwacji zaznaczając je na ekranie. Jeśli kamera wykryje w tych obszarach ruch, rozpocznie rejestrowanie obrazu.
Podobnie wygląda mechanizm detekcji dźwięku. Tym razem określamy poziom, przy jakim rozpocznie się rejestracja audio.
Jeśli kamera będzie stanowiła pojedynczy system rejestracji obrazu i dźwięku, to możemy umieszczać nagrania na zainstalowanej karcie microSD. Możemy przeglądać i pobierać materiał bezpośrednio z interfejsu WWW kamery w zakładce SD Card.
Dodatkowo producent przygotował bogaty w opcje konfiguracyjne system powiadomień i lokalizacji nagrań.
W sekcji Event setup uzyskamy dostęp do ustawień wysyłki nagrań mailem, umieszczaniem ich na serwerze FTP, a także na serwerze NAS. Szczególnie te dwa ostatnie rozwiązania w przypadku sieciowych kamer IP są wygodnym mechanizmem archiwizacji materiału wideo, bez konieczności zakupu dodatkowego serwera NVR.
W sekcji Event i Recording definiujemy profile pozwalające na sprecyzowanie zachowania kamery, czasu nagrań i zachowania kamery w trakcie monitorowania.
Jeśli do kamery podłączone są dodatkowe czujniki DI/DO to warto zerknąć do zakładki DI and DO i określić zachowanie interfejsów. W przypadku wykorzystywania kamery do monitoringu całodobowego, funkcje aktywujące ustawiamy w sekcji ICR and IR.
Ustawienia sensora ICR możemy dostosować ręcznie – np. ustawiając tylko tryb nocny – przydatne, gdy kamera pracuje cały czas w ciemnym miejscu. Możemy także określić przełączanie z trybu nocnego na dzienny według harmonogramów.
Z sensorem ICR możemy sprząc system diod IR aktywując je automatycznie lub według ustalonego okresu czasowego.