Kolejnym sposobem jest podłączenie kamery do infrastruktury sieciowej przy użyciu mechanizmu WPS. Warto pamiętać, że użycie tej metody jest możliwe w przypadku gdy urządzenie klienckie (kamera, notebook, smartfon) oraz router lub punkt dostępowy wspierają tę metodę konfiguracji.
W jaki sposób wykorzystać ten mechanizm? Wystarczy przycisnąć przycisk WPS znajdujący się z tyłu kamery a następnie przycisnąć przycisk WPS na routerze.
* W niektórych modelach routerów konieczne będzie zalogowanie się do interfejsu konfiguracyjnego routera i uruchomienie mechanizmu WPS i funkcji PBC (push button connect) ręcznie.
W tym momencie rozpocznie się proces komunikowania urządzeń i zestawiania bezpiecznego połączenia bezprzewodowego pomiędzy siecią WiFi a kamerą. Podczas procesu parowania dioda routera, a także dioda kamery systemu WPS będą migać. Łączenie z wykorzystaniem mechanizmu WPS jest przede wszystkim bardzo prostym rozwiązaniem pozwalającym na szybkie skomunikowanie urządzeń z istniejącą infrastrukturą sieciową bez konieczności przechodzenia przez kreatory. Jeśli router, do którego podłączamy kamerę obsługuje usługę mydlink i urządzenie jest do niej podłączone, to kamera zostanie automatycznie dodana do naszego konta mydlink.
D-Link nazwał ten mechanizm Zero Configuration. Dzięki niemu nie tylko automatycznie podłączymy kamerę IP do sieci ale także skomunikujemy ją z naszym kontem mydlink i w ciągu kilku chwil możemy obserwować obraz z poziomu usługi.
Wykorzystanie usługi Zero Configuration oraz połączenie z kontem mydlink ma jeszcze jedną podstawową zaletę. Idealnym rozwiązaniem w przypadku kamer IP jest możliwość podglądu obrazu spoza naszej macierzystej sieci. W niektórych przypadkach jest to niemożliwe z powodu mechanizmów NAT (operatora jak i naszego). O ile nasz NAT możemy obejść konfigurując router i uruchamiając przekierowanie portów o tyle obejście NAT operatora i uzyskanie bezpośredniego dostępu do publicznego adresu IP naszej sieci może być niemożliwe.
I tu z pomocą przychodzi usługa mydlink. Pozwala ona nie tylko na podgląd obrazu z dowolnego miejsca na świecie. Możemy także dokonywać pełnej konfiguracji kamery i to bez konieczności łączenia się poprzez publiczny adres IP czy też łączenie do naszej sieci poprzez VPN.
Dalsze ustawienia kamery; zarówno po wykorzystaniu kreatora jak i mechanizmu WPS i Zero Configuration będziemy dokonywać w klasycznym interfejsie konfiguracyjnym WWW. W tym celu należy zalogować się do urządzenia wpisując w pasku przeglądarki adres IP kamery. W oknie, które się pojawi podajmy nazwę użytkownika oraz hasło.
Interfejs webowy kamer IP D-Link podobnie jak interfejs routerów czy punktów dostępowych tego producenta charakteryzuje się przejrzystością i intuicyjnym rozmieszczeniem poszczególnych ustawień.
Górna belka menu została podzielona na 5 kategorii głównych: Live Video, Setup, Maintenance, Status oraz Help. Poszczególne zakładki zawierają dodatkowe ustawienia pozwalające na szczegółową konfigurację kamery.
Po zalogowaniu trafiamy na zakładkę Live Video, która oferuje podgląd obrazu na żywo. Dodatkowo w zależności od systemu operacyjnego oraz przeglądarki internetowej obsługuje wyświetlanie obrazu przy pomocy komponentów ActiveX lub Java.
Kamera może przekazywać także dźwięk. Dodatkową funkcją jest opcja zoomu cyfrowego oraz aktywacja trybu nocnego. Sterowanie ustawieniami znajduje się tuż pod obrazem wyświetlanym z kamery.
Czterokrotny zoom cyfrowy to raczej prosty dodatek do kamerki. Ustawienie rejestrowania obrazu w maksymalnej rozdzielczości 640x480 pikseli i przybliżanie fragmentu obrazu znacznie pogarsza jego jakość i nie ma co liczyć na oszałamiające wyniki. Poniżej powiększenie dwu-, trzy- i czterokrotne.
Zakładka Setup to całe mnóstwo możliwości konfiguracyjnych kamery. Wśród nich znajdziemy kreator ustawień sieciowych oraz 2 sekcje: Network Setup oraz Wireless Setup dotyczące ustawień sieci przewodowej, adresacji IP a także połączenia kamery z siecią bezprzewodową.
Ciekawą opcją w zakładce Network Setup jest Port Settings, która pozwala na ustawienie innego niż domyślny (80) port do obsługi kamery IP. Jest to przydatna funkcja szczególnie w przypadku gdy kamera jest za NAT-em a port 80 jest zajęty przez inną usługę.
Wykrywanie kamer i jej usług w sieci lokalnej ułatwiają mechanizmy UPnP oraz Bonjour, które pozwalają na rozgłaszanie informacji o kamerze do poszczególnych urządzeń sieci. Kamera obsługuje także mechanizm DDNS czyli funkcję umożliwiającą komunikowanie się z kamerą za pomocą tej samej nazwy DNS nawet w przypadku gdy zmieni się jej publiczny adres IP. Do wyboru mamy usługę dlinkddns.com oraz dyndns.org.
Panele Image Setup, Video oraz Audio dotyczą ustawień parametrów obrazu oraz rejestrowanego dźwięku. Znajdziemy tu między innymi funkcje korekcji obrazu (Enable Anti Flicker), kontrolę jasności, kontrastu, nasycenia a także możliwość obrócenia obraz lub wyświetlanie jego lustrzanego odbicia.
W panelu Video możemy dostosować rozdzielczość wyświetlanego obrazu, którego obsługę zapewnia przetwornik 1/5” CMOS VGA. Kamera może rejestrować obraz w rozdzielczości
- VGA, QVGA, QQVGA: 640x480 (20 fps),
- 320x240 (30 fps)
- 160x120 (30 fps)
Jeśli chodzi o jakość to nie należy mieć złudzeń, że wyświetlany czy rejestrowany obraz będzie krystalicznie czysty i ostry. Dość dobrze wypada praca w trybie nocnym. Przy zerowym oświetleniu kamera bardzo dobrze radzi sobie z rejestracją postaci czy też detekcją ruchu.
Różnicę w jakości obrazu pomiędzy ustawieniami Very Low a Very high przedstawiamy poniżej.
W sekcji Audio możemy wyłączyć rejestrowanie dźwięku oraz ustawić poziom dźwięku mikrofonu.
Na przykładzie urządzeń firmy D-Link pokażemy jak można łatwo i szybko skonfigurować system do monitorowania:
- Łatwa i szybka konfiguracja rejestratora D-Link DNR-322L
- Podłączanie kamer do rejestratora i konfiguracja nagrywania
Dowiesz się więcej w artykule Kamery do monitoringu - jak skonfigurować system D-Link.