Produkt amerykańskiej firmy Comodo Group, specjalizującej się w dostarczaniu oprogramowania antywirusowego i certyfikacji SSL. Oprócz zapory korporacja oferuje aplikacje zwalczające spyware oraz komunikacyjne (telekonferencje internetowe). Pierwszy Comodo Firewall Pro został wypuszczony w 2006 roku. W testach wypadł słabo. Dopiero od wersji 2.4.18 wyniki znacznie poprawiły się. Aktualną edycję oznaczono numerem 3.0.
Aplikacja dostępna jest pod adresem www.personalfirewall.comodo.com. Należy skorzystać z linku "Download Free Firewall". Na następnej stronie trzeba wybrać wersję 32- lub 64-bitową (zależnie od systemu operacyjnego) oraz kliknąć w "Click here to download" (do prawidłowej pracy serwisu konieczne jest włączenie JavaScriptu). Plik 32-bitowy ma 20 megabajtów, 64-bitowy - 30. Po zakończeniu pobierania uruchomić instalator.
W pierwszej kolejności setup poprosi o odinstalowanie innych zapór sieciowych (podczas testu nie zrobiono tego). Potem wystarczy zaakceptować warunki licencji, wybrać katalog docelowy i odczekać kilkadziesiąt sekund. Po zakończeniu tego etapu załaduje się kreator konfiguracji (Configuration Wizard). Można w nim wybrać jedną z opcji - "Firewall with Defense+" lub sam "Firewall". To pierwsze rozwiązanie dodaje moduł śledzący procesy lokalne. Kolejne pytanie dotyczy aktywacji usługi A-VSMART. Jest ona płatna, więc tu lepiej zaznaczyć "No Thanks". Ostatni krok to ewentualny skan systemu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Potem już tylko restart (niewymagany).
Główne okno można wywołać klikając dwukrotnie w ikonę tarczy w zasobniku systemowym. Podobnie jak w przypadku ZoneAlarm czy Ashampoo użycie przycisku "X" w rogu nie zamyka aplikacji, ale minimalizuje ją. Interfejs Comodo jest trochę mniej przyjazny niż ten oferowany przez wyżej wymienione dwie usługi. Wszystkie opcje podzielono na cztery główne kategorie, których lista znajduje się na górze. Pod "Summary" ("Podsumowanie") [1] znaleźć można podstawowe informacje dotyczące statusu zapory [2] oraz liczby zablokowanych prób dostępu [3].
Większość ustawień zapory znajduje się w zakładce "Firewall" przy górnym brzegu ekranu [4]: log wydarzeń ("View Firewall Events") [5], panel ręcznego dodawania zaufanych ("Define a New Trusted Application") oraz blokowanych ("Define a New Blocked Application") programów [6], lista aktywnych połączeń oraz portów a także dopuszczonych do ruchu oraz zakazanych stref internetowych [7]. W sekcji "Advanced" ("Zaawansowane" - po lewej) [8] są dodatkowe ustawienia, w tym bardzo istotne dotyczące poziomu zabezpieczeń (najlepiej zostawić "Train with Safe Mode") oraz sposobu informowania o wydarzeniach ("Alert Settings" - można dać "Low", w ten sposób wyłącza się denerwujące dymki).
Na podobnej zasadzie zbudowany jest drugi moduł zapory czyli "Defense+" [9]. Za pośrednictwem jego ustawień można zobaczyć log wydarzeń ("View Defense+ Events") [10], przejrzeć listę chronionych ("My Protected Files") i objętych kwarantanną ("My Quarantined Files") plików [11], a także aktywnych procesów czy zaufanych dostawców oprogramowania (na początku znajdują się tutaj tylko Comodo Group i Microsoft) [12]. W sekcji "Advanded" ("Zaawansowane") [13] ponownie najważniejsze są ustawienia alertów ("Defense+ Settings").
Poziom zabezpieczeń w zakładce "General Settings" można ustawić na "Clean PC Mode" (ewentualnie podnieść go, gdy pojawi się podejrzenie, że komputer jest zainfekowany). W "Monitor Settings" najlepiej odznaczyć wszystkie opcje z sekcji "Activities to Monitor" i zostawić włączone tylko poważne ostrzeżenia [14]. Albo w ogóle wyłączyć wszystko - inaczej będą pojawiać się kuriozalne komunikaty w rodzaju "Adobe Photoshop Elements 5.0 uzyskuje dostęp do klawiatury". Ewentualnie od razu zdecydować się na instalację samego firewalla (bez Defense+, którego użyteczność jest ograniczona).
Ostatnia zakładka zawiera pozostałe opcje ("Miscellaneous") [15]. Tu można włączyć narzędzie diagnostyczne jeśli zapora nie chce się uruchomić ("Diagnostics") [16], sprawdzić dostępność aktualizacji ("Check For Updates") [17], wyeksportować konfigurację ("Manage...") [18] albo zmienić bardziej podstawowe elementy, jak automatyczne uruchamianie się wraz z systemem Windows ("Settings") [19].
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!