Popularny, prosty w obsłudze firewall od działającej już dekadę na rynku IT firmy PC Tools (wcześniej część WinGuides Network). Oprócz zapory spółka oferuje szereg innych produktów - program antywirusowy, narzędzie edycji rejestru, usługi do odzyskiwania plików i ochrony prywatności. Aktualna wersja PC Tools Firewall Plus została oznaczona numerem 3.0.
Aby pobrać aplikację należy wejść na stronę www.pctools.com i z górnego menu wybrać opcję "Download", następnie ponownie "Download" przy "PC Tools Firewall Plus". Kliknąć w duży, zielony przycisk "Start FREE Download Now!". Plik waży około 6 megabajtów. Po zakończeniu pobierania uruchomić instalator. Wyświetli on ostrzeżenie o możliwym wyłączeniu innych zapór działających w ramach Windows. Zaleci także ich deinstalację (w czasie testu nie została ona przeprowadzona).
Podczas setupu wystarczy zaakceptować warunki licencji, określić katalog oraz wybrać, czy chce się korzystać z usuwającego złośliwe programy Spyware Doctora. Na potrzeby testu wyłączoną tę opcję, za to aktywowano tryb eksperta ("Expert User"). W trakcie instalacji Windows spanikował wyświetlając pięciokrotnie komunikat o braku zgodności oprogramowania z systemem operacyjnym. Wybrano "Mimo to kontynuuj". Na koniec pojawił się monit o restart (konieczny).
PC Tools zaskoczył pozytywnie. Mimo wcześniejszych ostrzeżeń rozpoczął normalną pracę bez konieczności odinstalowywania innych firewalli. Potrafił nawet działać w tandemie razem z ZoneAlarmem. Nowa aplikacja pojawiła się obok dotychczasowej na pasku stanu wyświetlając swoją ikonę (kula ziemska za ścianą z cegieł, podczas wymiany danych zmieniająca się na dwa słupki podobne do tych, które pokazuje ZA).
Główny interfejs PC Tools jest bardzo podobny do ZoneAlarmu czy Ashampoo. Wyskakujące dymki (jest ich niestety dość dużo, przynajmniej na początku) mają opcje "Zezwól", "Blokuj" i "Zapamiętaj". Naciśnięcie krzyżyka w oknie programu powoduje minimalizację.
Po lewej w oknie znajduje się lista kategorii. W ramach niektórych z nich dodatkowo na górze umieszczono listę zakładek między którymi można przełączać się w poszukiwaniu dodatkowych opcji. Pierwsza grupa ustawień to "Status" [1]. Tutaj wyświetlono stan firewalla (włączony / wyłączony) [2], informacje o wersji [3] oraz skróty do najczęściej wykorzystywanych elementów konfiguracji.
Dalej znajduje się menu "Aplikacje" [4], gdzie umieszczono listę usług, które próbowały uzyskać dostęp do internetu [5]. Aby zmienić uprawnienia należy wybrać jeden z elementów i kliknąć w polecenie "Zezwól na pełny dostęp" lub "Blokuj dostęp" po prawej stronie. Przy pomocy symboli "+" można rozwinąć dodatkowe ustawienia. Aby program ponownie zaczął pytać za każdym razem o zgodę na połączenie trzeba tu wybrać opcję "Pytaj o zezwolenia" [6].
Bardziej szczegółowe informacje na temat działania poszczególnych aplikacji znajdują się w zakładce "Reguły" [7]. Z kolei "Historia" pokazuje zapis akcji podejmowanych przez zaporę [8]. Menu "Czynność" daje dostęp do statystyk - znajduje się tu lista aktywnych programów oraz zestawienie liczbowe zablokowanych pakietów [9].
W "Ustawieniach" można zmienić opcje firewalla [10]. "Ogólne" pozwalają podjąć decyzję w sprawie automatycznych aktualizacji czy wyświetlaniu informacji o ruchu na pasku zadań. "Adaptery" zawierają listę wszystkich aktywnych urządzeń sieciowych. "Filtrowanie" wyłącza kluczowe moduły zapory ("Filtrowanie pakietów" czy "Filtrowanie aplikacji" - wszystkie te rzeczy powinny być aktywne [11]). Panel "Użytkownik" dezaktywuje tryb eksperta.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!