Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe Dell XPS 13
Wydajność
Model, który otrzymaliśmy do testów wyposażono w procesor Intel Core i5 6200U. To dwurdzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 2,3 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 2,8 GHz. TDP procesora wynosi 15 W. To typowy układ przeznaczony dla mobilnych laptopów, który cechuje się niezłą wydajnością, a przy tym niskim zapotrzebowaniem na energię. W teście Cinebench laptop uzyskał wynik 3,2 pkt.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 520, który w zupełności wystarczy do podstawowych zastosowań, a nawet pozwoli na uruchomienie mniej wymagających gier (głównie starszych tytułów). Konieczne będzie obniżenie szczegółowości, ale dla zabicia czasu w podróży może wystarczyć. Sprawdziłem też wydajność w popularnym 3D Marku.
Dysk twardy
XPS w testowanej konfiguracji wyposażono w dysk SSD o pojemności 128 GB. Są też dosępne wersje z 256 GB i 512 GB. Szybkość odczytu jest zadowalająca, ale zapis jest już nieco wolny. Na szczęście nie jest to bardzo odczuwalne w czasie pracy, a laptop uruchamia się szybko. Także aplikacje startują bez zbędnej zwłoki.
Bateria
Kluczowym aspektem ultrabooków i laptopów mobilnych jest czas pracy na baterii. W trybie oszczędzania energii, XPS 13 wyłączył się po ok. 16 godzinach, co stanowi dobry wynik. Przy maksymalnym obciążeniu podzespołów czas ten skróci się do 3,5 godziny. Z kolei przy "normalnej pracy" Dell powinien wytrzymać ok. 7 godzin. To dobry wynik oznaczający, że przy oszczędnym gospodarowaniu można śmiało popracować poza biurem, czy w podróży bez nerwowego spoglądania na stan baterii.
Ekran
Dell XPS 13 w testowanej wersji otrzymał ekran o przekątnej 13,3-cala i rozdzielczości Full HD. Matowa matryca z powierzchnią antyodblaskową sprawdza się doskonale do pracy w każdych warunkach oświetleniowych. Obraz jest wyraźny, czytelny, kolory dobrze odwzorowane, a kąty widzenia są szerokie - to zasługa zastosowania matrycy typu IPS. Także jasność na poziomie 313 cd/m2 jest w pełni zadowalająca.
Dostępna jest także wersja XPS 13 z ekranem o rozdzielczości 3200x1800 pikseli z panelem dotykowym.
Kultura pracy
Układ chłodzenia w XPS 13 pracuje bardzo cicho, nawet przy pełnym obciążeniu podzespołów. Przez większość czasu laptop pracuje praktycznie bezgłośnie, co zdecydowanie zasługuje na pochwałę. Jest przy tym wystarczająco wydajny, więc obudowa nie nagrzewa się mocno.
W najcieplejszym miejscu temperatura nieznacznie przekracza 40 stopni Celsjusza, co przy tak smukłej obudowie jest niezłym wynikiem. Przestrzeń pod nadgarstkami pozostaje stosunkowo chłodna i wynosi 30 stopni lub mniej.