miniRecenzja wyróżniona! |
Produkty COUGAR są skierowane szczególnie do entuzjastów gier komputerowych, jak to można wyczytać ze strony producenta. Oferta tej firmy, to nie tylko obudowy i zasilacze komputerowe, ale także wentylatory. COUGAR został założony w 2007 roku, czyli stosunkowo niedawno, przez grupę entuzjastów i profesjonalistów w Niemczech. W chwili obecnej marka ta staje się światowym producentem wysokiej wydajności i jakości komponentów PC. Założeniem COUGAR jest dążenie do zaspokojenia wymagających graczy z innowacyjnymi i technologicznymi potrzebami.
Oferta marki COUGAR jest podzielona na pięć kategorii: zasilacze, obudowy, wentylatory, akcesoria i adaptery. W dwóch ostatnich znajdziemy tylko dwa produkty (stacja dokująca dysków oraz adapter napięć). Firma bardziej skupiła się na pierwszych trzech kategoriach, a w szczególności na zasilaczach.
Kategoria z zasilaczami została podzielona na dziesięć serii: GX(v.2), GX, SX, SX PCGH-EDITION, SE, CMX(v.2), CMX, RS, POWER i na końcu A. Dokładnie z ostatniej/najsłabszej serii otrzymałem zasilacz do przetestowania i zrecenzowania. Jest to mianowicie środkowy model tej serii, a dokładnie A450. Pozostałe zasilacze z grupy A to: A300, A350, A400, A560, A660 oraz A760. Modele różnią się oczywiście mocą oraz ilością okablowania. Zasilacz posiada certyfikat 80 PLUS Bronze, czyli skuteczność sięga 89%. W dalszej części artykułu postaram się to udowodnić. Za chłodzenie jednostki zasilającej odpowiada 120 mm wentylator. Zasilacz posiada również szereg zabezpieczeń, które powinny zapewniać bezawaryjną pracę.
COUGAR A450
Na stronie cougar-world.com wszystkie dane są ładnie i przejrzyście przedstawione, a jak jest w rzeczywistości? Czy na przykład zasilacz w stanie stand-by pobiera mniej niż 0,5 W, jak to podano? Czy posiada tak wysoką skuteczność i kulturę pracy? Między innymi na te pytania odpowiem w tej publikacji. Jeżeli podczas czytania natkniecie się na jakieś nieścisłości, to z pewnością odpowiem na napisane przez Was komentarze.
Opakowanie zasilacza
COUGAR A450 |
Produkt sprzedawany jest w pudełku o stylowej czarnej kolorystce. Zasilacz był bardzo dobrze zabezpieczony, był włożony dodatkowo do worka z foli bąbelkowej.
Ponownie opakowanie
Na opakowaniu znajdziemy informacje o serii, z jakiej produkt pochodzi, czyli A. Widnieje na nim także logo certyfikatu 80 PLUS Bronze. Znajdziemy na nim również informacje o 3 letniej gwarancji, mocy zasilacza (450 W). Wszystkie informacje zostały podane w językach obcych.
Oficjalne logo producenta
Logo producenta, które przedstawia panterę, zostało bardzo dobrze wyeksponowane. Umieszczono je na każdej ściance pudełka. Zaznaczono także, że produkt został zaprojektowany w Niemczech.
Tył opakowania
Na tylnej ściance usytuowano najwięcej informacji: o ilości okablowania oraz mocach wyjściowych dla wszystkich produktów serii A oraz o największych zaletach zasilacza.
Zasilacz oraz dołączone akcesoria
W skład zestawu oprócz jednostki zasilającej wchodzi:
- kabel zasilający
- 4 śrubki montażowe w kolorze srebrnym
- ulotkę promocyjną z ostrzeżeniami, warunkami gwarancji itp.
Jest to najniższa seria wypuszczona przez tego producenta, dlatego nie znajdziemy tu modularnego okablowania czy dodatkowych, ciekawych rozwiązań. W tej serii znajdziemy siedem modeli: A300, A350, A400, A450, A560, A660, oraz A760. Oznaczenia tych produktów są równoważne z mocą ciągłą tych zasilaczy (czyli jaką w rzeczywistości może osiągnąć), co bardzo dobrze świadczy o marce COUGAR.
Zasilacze te posiadają certyfikat 80 PLUS Bronze. Sprawność podana przez producenta sięga 89%. Według Plug Load Solution największa sprawność to 86,38 %, która została uzyskana przy 50% obciążenia zasilacza.
Screen certyfikatu 80PLUS Bronze
http://www.plugloadsolutions.com/psu_reports/COUGAR_COUGAR%20A450_ECOS%201899_450W_Report.pdf
Zasilacz posiada zabezpieczenia takie jak: UVP, OVP, SCP, OPP i OCP. Zabrakło Jak na najniższą serię jest ich dość sporo. Norma ATX12V wymaga zabezpieczenie OTP, czyli A450 musi je posiadać, ale nie zostało wymienione.
Zależność efektywności od obciążenia
Poniżej zamieszczam wytłumaczenie skrótu oraz zasady działania w/w zabezpieczeń:
- UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. W przypadku zbyt niskiego napięcia na linii, zasilacz się wyłączy.
- OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i aktywuje się, gdy napięcie jest wyższe o 15% w stosunku do wartości nominalnej. Wymagane przez normę ATX12V.
- SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Aktywuje się, kiedy w obwodzie zasilacza pojawi się zwarcie (czyli opór mniejszy niż 0,1Ω).
- OPP (Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza (nie ograniczając się do poszczególnych linii).
- OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora. Monitoruje każdą linię zasilającą z osobna i w przypadku przeciążenia którejkolwiek z nich powoduje wyłączenie zasilacza. Wymagane jest przez normę ATX12V. - OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza. Przegrzanie może pojawić się podczas przeciążenia, złej cyrkulacji powietrza wynikającej np. z zakrycia wylotu zasilacza lub z powodu awarii wentylatora. Wymagane jest przez normę ATX12V.
Specyfikacja techniczna |
Zasilacz ma całkiem małe rozmiary (długość*szerokość*wyskość): 140 x 150 x 86 mm. Jest to najmniejszy zasilacz, jaki do tej pory posiadałem.
A450
Dane techniczne COUGAR A450:
- Moc znamionowa: 450 W
- System korekcji poziomu mocy: aktywny PFC
- Wymiary: 140 (dł.) x 150 (szer.) x 86 (wys.) mm
- Zgodność ze standardami/normami: ATX 12V V2.3, Energy Star 5.0, EPS 12V
- Zgodność z standardem 80PLUS BRONZE do 89% efektywności
- Maksymalne obciążenia linii:
3,3 V + 5 V: 120 W
2 x 12 V: 420 W
~12 V: 3,6 W
5 Vsb: 15 W
Razem: 450 W
- Temperatura pracy: +10 ~ +50 stopni Celsjusza
- Wilgotność powietrza podczas pracy: 20% ~ 85% wilgotności względnej
- Gwarancja: 3 lata
Poniżej umieszczam tabelaryczne zestawienie mocy wyjściowych wszystkich zasilaczy z serii A.
Producent ostrzega, że wraz z wzrostem temperatury otoczenia o 1 stopień Celsjusza, począwszy od 35 stopni, moc znamionowa spada o 1%.
1.Zależność RPM wentylatora od obciążenia 2.Zależność poziomu nateżenia dzwięku od obciążenia zasilacza
Zgodność ze standardami zapewnia, że zasilacz posiada odpowiednią sprawność dla danego certyfikatu oraz posiada użyteczne zabezpieczenia oraz jego jakość wykonania jest na wysokim poziomie.
AMD i NVIDIA potwierdziły odpowiednimi certyfikatami zgodność zasilacza z technologią CrossFireX oraz SLI.
Zastosowany wentylator
Zastosowany wentylator:
- Producent: Scythe
- Model: DFS122512L
- Typ łożysk: SLEEVENEARING - ślizgowe
- Wymiary: 120x120x25 mm
- Maksymalne obroty: 1600 rpm
- Pobór prądu: 0,18 A
- Pobór mocy: 2,16 W
- Poziom hałasu: 27.92 dBA
- Aktywna kontrola prędkości: tak
Na wentylatorze naklejono naklejkę z logiem COUGAR.
Okablowanie |
Całe okablowanie jest stałe, zasilacz nie jest „modularny” (nie posiada okablowania modularnego).
Zasilacz z okablowaniem
Zastosowano dwie wtyczki cztero pinowe, które można używać jako P8. Zasilacz nie posiada złącza P8, jest to rażący brak. Ilość pozostałych wtyczek jest odpowiednia: 3 x Molex, 1 x FDD, 6 x SATA, 1 x PCI-E 6 PIN oraz 1 x PCI-E 8 (6 + 2) Pin. W prawie każdym modelu z tej serii zasilaczy, zastosowano różną ilość wtyczek. Poniżej zestawienie ilości okablowania w zależności od mocy jednostki zasilającej z serii A.
Ilość okablowania oraz jego długość najlepiej obrazuje schemat, który zamieszczam poniżej.
Długość tego okablowania powinno starczyć do rozplanowania okablowania w standardowej obudowie. Takiego zasilacza na pewno nie kupimy, aby chować kable w specjalnych otworach czy kanałach. Zaś ilość wtyczek jak najbardziej pozwoli nam zasilić dość duży zestaw komputerowy. Podłączymy do niego dwie karty graficzne, z zastrzeżeniem takim, że jedna na złączu 6Pin, zaś druga na 8Pin bądź również na 6Pin.
Wtyczka 24 Pin
Jak na najniższą wersję, okablowanie jest bardzo dobre. Jeżeli ilość okablowania nie wystarczy na zasilenie jeszcze większego zestawu komputerowego, można wybrać zasilacz z tej samej serii, lecz o większej mocy.
Okablowanie
Budowa i jakość wykonania |
Front zasilacza
Na pierwszy "rzut oka" obudowa wygląda całkiem dobrze, jak na produkt z najniższej serii. Lakier, którym została pokryta, jest chropowaty i niestety jest bardzo podatny na zarysowania. Po jednym montażu zasilacz posiadał już wiele rys i to dość głębokich, a był wkładany dosyć ostrożnie. Jednostki zasilające, z jakimi do tej pory miałem do czynienia, były pokryty lakierem o połysku i nie rysowały się, aż tak.
Tabliczka znamionowa
Po prawej stronie obudowy znajdziemy: tabliczkę znamionową zasilacza wraz z informacją o nazwie produktu, numer seryjny, logo producenta oraz oznaczenie certyfikatu 80 PLUS Bronze.
Wytłoczone logo oraz naklejka gwarancyjna
Po drugiej stronie umieszczone zostało wytłoczone logo i nazwa producenta zasilacza, a więc pantera i COUGAR. Znajdziemy tu również plombę gwarancyjną. Usunięcie lub uszkodzenie tej naklejki powoduje utratę 3 letniej gwarancji.
Przód zasilacza
Od przodu, na prawie całej powierzchni ścinaki, znajduje się ujście ciepłego powietrza. Zostało ono zbudowane z siatki o kształcie plastra miodu. Niewielką część tej strony obudowy zajmuje miejsce podłączenia kabla zasalającego oraz wyłącznik zasilania jednostki.
Tył zasilacza
Z tyłu znajdziemy wyjście pięciu stałych wiązek kabli, które zostało odpowiednio dopasowane do ilości kabli. Wycięto tu też siedem „prążków”, które pełnią role dodatkowego wlotu powietrza. Po za tymi elementami nie znajdziemy tutaj już nic więcej. Zasilacza nie posiada modularnego okablowania, więc nie ma dodatkowych gniazd do podłączania kabli.
Oplot
Oploty wiązek są bardzo cienko tkane i ciasno obejmują kable, pełnią tutaj tylko funkcję ochronną. Widać przez nie dokładnie kolory kabli, więc nie pełni roli estetycznej.
Spód zasilacza
Na górnej ścianie nic nie znajdziemy, poza czteroma srebrnymi punktami, które są końcówkami śrubek (przykręcone została nimi płytka drukowana).
Grill wentylatora
U spodu znajduje się grill, który został wycięty w obudowie zasilacza. Został on dokładnie dopasowany do rozmiaru wentylatora. Na środku zostało przyklejone aluminiowe logo producenta o kolorystyce czarno-srebrnej. Wentylator został przykręcony od zewnątrz czarnymi śrubkami.
Ogólnie, zasilacz wygląda bardzo dobrze. Czarna kolorystyka będzie pasować do większości obudów.
Platforma testowa |
Obecna platforma z zasilaczem be quiet!
Platforma testowa:
Procesor | Intel Core i5 760 @ 3,8 GHz |
Płyta główna | DFI LP DK P55-T3eH9 |
Pamięć RAM | CORSAIR XMS3 DDR3 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 |
Dysk HDD | Samsung F3 HD103SJ 1 TB |
Karta graficzna | Sapphire Radeon HD6850 1GB |
Obudowa | Revoltec Sixty 4 |
System operacyjny | Windows 7 Professional 64-bit |
Sterowniki GPU | ATI Catalyst™ 11.11 |
Od lewej: COUGAR, be quiet!, AKYGA
Produkty przetestowane:
- COUGAR A450
- be quiet! Straight Power E7 CM 680W
- Akyga AK-U3-500 ULTIMATE
Testy |
Przetestowane zasilacze
Testowanie – czyli sprawdzanie czy podane dane są rzeczywistością. Testy polegały na pomiarze napięć oraz poboru mocy zasilacza.
PROTEK 506
Pomiary napięcia zostały wykonane w trzech seriach piętnastominutowych (podczas której był uruchomiony program OCCT i pod koniec zadanego czasu zostały pobrane wyniki, „obciążenie”).Pomiary zostały oddzielone również piętnastominutowymi przerwami („spoczynek”). Urządzenie wykorzystane do pomiarów to multimetr PROTEC 506. Poniżej zamieszczam tabelkę z niepewnościami pomiarowymi dla poszczególnych napięć dla zobrazowania jakości mulitimetru:
Napięcie odniesienia | Niepewność |
3,3 V | +- 0,0185 V |
5 V | +- 0,045 V |
12 V | +- 0,080 V |
Na wykresach zostały umieszczone wyniki uzyskane z pomiarów (z uwzględnieniem niepewności) na trzech w/w zasilaczach (kolorem pomarańczowym został zaznaczony zasilacz marki COUGAR, szarym – be quiet!, niebieskim – AKYGA). Wykresy zostały podzielone na dwie główne kategorie: „spoczynek” i „obciążenie”.
Test w spoczynku (wartości minimalne i maksymalne) – uruchomione: Windows 7, sterowniki ATI, Kaspersky.
Test pod obciążeniem – OCCT w wersji 3.1, test „Power Supply” – po 15 minutach od rozpoczęcia testu były dokonywane pomiary.
Od góry: COUGAR, be quiet!, AKYGA
Przed przystąpieniem do testów, zasilacz COUGAR A450 został odpowiednio wygrzany. Jednostka przez okres jednego tygodnia, prawie bez przerw pracowała dość intensywnie. Prawie przez cały okres czasu uruchomiony był test programu OCCT. Pozostałe produkty były już wcześniej przygotowane, a pomiary dokonałem jeszcze raz ze względu na zamianę urządzenia pomiarowego.
Na początek napięcie 3,3V (pomiar w dwóch miejscach: SATA i ATX 24 PIN).
Wygrana COUGAR-a, a AKYGA na ostatnim miejscu z najdalej oddaloną wartością od idealnego 3,3 V. Podczas obciążenia AKYGA uzyskała napięcie o 0,17V większe od 3,3 V, więc przekracza granicę normy. Dla napięcia 3,3 V norma wynosi od 3,14 V do 3,46 V.
Jak można było się spodziewać, na ATX 24 PIN prawie, że identyczne zajmowane miejsca "na podium". Chciałbym tutaj zaznaczyć, że AKYGA U500 nadal nie otrzymała żadnego certyfikatu 80 PLUS, mimo zapewnień producenta, że jest w trakcie certyfikacji. Po uzyskanych wynikach, można powiedzieć, że będzie bardzo trudno uzyskać jakikolwiek certyfikat dla tego produktu.
Następnie pomiar napięcia 5 V (MOLEX i SATA).
Podczas spoczynku wygrana E7 "ex aequo" z A450 COUGAR-a. Najdalej od 5 V napięcie, podczas pracy programu OCCT, uzyskał COUGAR. Najbliżej idealnego napięcia jest zasilacz marki be quiet!
Prawie, że identyczna sytuacja na SATA, jak przy MOLEX-ie. Podczas spoczynku A450 uzyskuje najbardziej zbliżone napięcie do idealnego.
Na koniec najwyższe napięcie - 12 V. Pomiar w trzech miejscach: MOLEX, SATA oraz PCIE.
Zdecydowana wygrana be quiet!-a. Na zasłużonym drugim miejscu COUGAR, a na "szarym" końcu Akyga. Dla napięcia 12 V norma wynosi: wynosi od 11,40 V do 12,60 V. Wszystkie pomiary mieszczą się w tej normie.
Napięcia na Akydze dość mocno oscylują, Be quiet! utrzymuje swoją pozycję. Bohater testu radzi sobie dobrze, napięcie podane przez niego są bardzo stabilne, tak samo ja w przypadku E7.
Najgorsze wyniki w całym teście uzyskała Akyga.
Sprawność zasilaczy jest potwierdzona poprzez certyfikat, który otrzymały. Obydwa zasilacze posiadają certyfikat 80 PLUS bronze, dlatego ich sprawność praktycznie się nie różni. Poniżej zestawienie osiągniętych sprawności przy 20, 50 oraz 100 %. Akyga nie posiada żadnego certyfikatu, więc nie została zestawiona z konkurentami.
Load | COUGAR | Be quiet! | 80 PLUS |
(%) | A450 | E7 CM 680W | BRONZE |
20% | 84,15% | 85,84% | 82% |
50% | 85,38% | 85,86% | 85% |
100% | 84,18% | 83,05% | 82% |
Następnie zostały wykonane pomiary poboru prądu przez zasilacz, czyli przez całą platformę testową. Do tego użyto miernika Energy Logger 4000. Zamieszczone poniżej dane zostały bezpośrednio odczytane z urządzenia i nie zostały przeliczone.
Testy zostały przeprowadzone w czterech różnych momentach: stand-by, zasilacz wyłączony za pomocą wyłącznika, w czasie spoczynku i obciążenia (warunki jak podczas pomiaru napięcia).
Dane techniczne miernika:
- Wskazanie pomiaru mocy: 0,1 W - 3500 W
- Wyświetlacz 3 rzędowy z 4 miejscami
- Dokładność:
5 - 3500 W (± 1% + 1 cyfra)
2 - 5 W (± 5% + 1 cyfra)
< 2 W (±15% + 1 cyfra)
Najwyższą sprawność wykazał zasilacz be quiet!-a, następnie trochę niższą COUGAR i na końcu ponownie Akyga. Moje pomiary są teoretycznie zgodne z tymi, która wykonała organizacja Plug Load Solution. Poniżej zamieszczam wykres przedstawiający pobór prądy po wyłączeniu komputera.
A450 i E7 pobierają tyle samo i mniej od Akygi - 1,5 W. U500 pobiera, aż 2,7 W co jest totalną porażką tego produktu.
Po wyłączeniu przez wyłącznik, zasilacze nie pobierały prądu, co nie powinno dziwić nikogo.
Podsumowanie i ocena |
Najlepszym produktem okazał się zasilacz be quiet! E7 CM 680 W, najgorszym oczywiście Akyga. Recenzowany zasilacz A450 zajął zasłużone drugie miejsce, lecz bliżej mu do be quiet!. E7 miał przewagę ze względu na większą moc znamionową, dlatego nawet można powiedzieć, że COUGAR poradził sobie całkiem nieźle. Oba zasilacze posiadają certyfikat 80 PLUS Bronze i ich sprawność jest zbliżona do siebie, lekką przewagę posiada be quiey. Zasilacz E7 posiada też trochę więcej okablowania (np. wyczkę 8 PIN), ale już jest starszą konstrukcją. W chwili obecnej za podobną cenę, co COUGAR A450, możemy kupić be quiet!-a E8 500W (z dopłatą około 40 zł). Moim zdaniem będzie to lepszy wybór, gdyż ten zasilacz posiada wyższy certyfikat – 80 PLUS Silver.
Jednym z minusów może być brak modularnego okablowania. Dla mniej „zaawansowanych” użytkowników może to nie robić różnicy, ale dla osób, które często „zaglądają” do obudowy, na pewno będzie to duży minus.
Napięcie, jakie uzyskuje jednostka zasilająca z serii A – COUGAR – są bardzo stabilne i niewiele odbiegają od idealnych. Nie można tak napisać o Akydze, napięcia przy tym produktu wręcz oscylują. Zasila be quiet!-a osiągnął najlepsze napięcia, ale nie różnią się znacznie od tych z A450. Kultura pracy jest na bardzo wysokim poziomie w obu zasilaczach, nawet podczas dużego obciążenia są praktycznie niesłyszalne.
COUGAR A450 otrzymuje odznaczenie „Dobry produkt 4/5” – ze względu na dużą liczbę minusów, wyszczególnionych poniżej. Wybranie tego produktu nie będzie na pewno porażką, lecz można za podobną cenę coś lepszego.
COUGAR A450 | |
Plusy: Minusy: Cena w dniu publikacji: 250 zł. Produkt został wypożyczony przez redakcję Benchmark.pl |
Komentarze
10I zapraszam do dalszej dyskusji.
Za powyższe otrzymujesz ode mnie bardzo mocnego plusa ++++
Jak to zwykle bywa jest kilka minusów. Dotyczą one tylko i wyłącznie stylistyki i formy wypowiedzi. Tekst czytało mi się bardzo ciężko, często skaczesz z jednej myśli na drugą i trzeba domyślać się kontekstu. Czasem zdarza Ci się zwykłe wodolejstwo, całe szczęście bardzo rzadko, wstępuje głównie w początkowej części recenzji.
Pomijając te mankamenty recka jest na 5- :)
Pozdrawiam