Po znalezieniu serwera możemy uruchomić jego interfejs administracyjny i sprawdzić jakie funkcje posiada. Pierwszym elementem jest graficzna prezentacja stanu Drobo oraz poszczególnych dysków oraz informacji o sieci LAN.
Kolejny ekran to graficzna prezentacja zajętości pojemności dyskowej oraz informacja o tym w jaki sposób zabezpieczone są dane – ile pojemności przeznaczone jest na ochronę.
w sekcji Narzędzia znajdziemy podstawowe elementy związane z funkcjonowaniem NAS-a:
- jego wyłączenie
- ponowne uruchomienie
- reset do ustawień domyślnych
- sprawdzenie aktualizacji
Ustawienia urządzenia to miejsce na wszelkiego rodzaju konfiguracje. Włączenie redundancji dwóch dysków – w standardzie Drobo wykorzystuje mechanizm ochrony, w którym zakłada się, że jeden dysk twardy może ulec awarii, być wyjęty. Włączenie opcji redundancji dwóch dysków alokuje dwa nośniki jako zabezpieczenie danych. Dyski w Drobo mogą także zostać uśpione po okresie bezczynności. Dodatkowo suwakiem możemy sterować podświetleniem wskaźników LED Drobo
Sekcja Sieć to nic innego jak ustawienie parametrów adresacji IP NAS-a, jego nazwy czy grup roboczej. Urządzenie niestety nie wspiera protokołu IPv6. Za to znajdziemy opcję łączenia interfejsów sieciowych – i tą przetestujemy w trakcie sprawdzania wydajności serwera.
Dwie ostatnie sekcje: Administrator i Powiadomienia odpowiadają za autoryzację kontem administratora do Drobo. Z kolei w powiadomieniach możemy ustawić wysyłanie informacji mailowych dotyczących zdarzeń w Drobo.
Powróćmy teraz do podstawowych elementów NAS-a jakim są ustawienia dostępu do danych udostępnionych z serwera. Te funkcje znajdziemy w sekcji Zasoby. To prosty panel prezentujący dostępne foldery udostępnione. Do każdego folderu można przydzielać uprawniania dla użytkowników na poziomie odczyt/zapis.
W sekcji użytkownicy mamy dostęp do panelu kreowania nowych użytkowników. Ich zakładani jest proste: podajemy login i hasło i zatwierdzamy zmiany. Następnie dla każdego z użytkowników możemy dodawać uprawnienia do folderów.
Producent nie przewidział dodania funkcjonalności grup. Nie ma także opcji pozwalającej na podłączenie Drobo do usług katalogowych. A co za tym idzie uwierzytelnianie domenowe do zasobów Drobo jest niemożliwe. Musimy wykorzystywać lokalne konta Drobo.
Kolejna sekcja w Dashboard to DroboDR. DroboDR to funkcjonalność replikacji danych umożliwiająca łatwe ich kopiowanie z jednego Drobo na drugi. Mechanizm tworzy pełny obraz danych Drobo a w kolejnych krokach aktualizuje dane. Takie rozwiązanie pozwala na uruchomienie mechanizmu disaster recovery. To funkcja, która w przypadku całkowitego uszkodzenia macierzystego Drobo pozwoli na szybkie odzyskanie danych.
Warto pamiętać, że do prawidłowego działania niezbędne są 2 urządzenia Drobo.
A czy można coś jeszcze „wycisnąć” z prostego Drobo? Okazuje się, że tak i to całkiem sporo. Pod warunkiem, że wejdziemy do sekcji Drobo Apps. Znajdziemy w niej blisko 50 różnych aplikacji podzielonych na kategorie tematyczne:
- myDrobo Supported Apps – tu m.in. aplikacja myDrobo pozwalająca na zdalną komunikację z Drobo z internetu. Ułatwia przede wszystkim komunikację z użyciem kolejnej aplikacji DroboAccess. To narzędzie pozwalające na zdalny dostęp do plików zarówno z poziomu przeglądarki internetowej jak i mobilnej aplikacji. Drobo Pix to narzędzie do tworzenia kopii zdjęć i filmów z telefonów z Androideim i iOS oraz ich udostępnianie.
- Cloud and Remote Access – aplikacje związane z dostępem chmurowym, m.in. Resilio Sync, Elephant Drive, ownCloud, Pydio
- Entertainment Apps – narzędzia służące rozrywce i zarządzaniu multimediami: FireFly (przydanty serwer do udostępniania muzyui, m.in. dla iTunes), MiniDLNA, Plex, Twonky Media Server
- Media Collection to 8 aplikacji przeznaczonych przede wszystkim do pobierania plików z internetu. Tu znajdziemy chociażby Transmission czy NZBGet.
- Network Applications – prócz Wordpressa dzięki dwóm kolejnym aplikacjom możemy rozszerzyć usługi sieciowe NAS-a. Mowa o NFSv3 pakiecie do obsługi protokołu NFS oraz ProFTPd – serwer FTP.
- System Applications – narzędzia umożliwiające rozszerzenie usług NAS-a o funkcje bazodanowe i programistyczne. W pakiecie MySQL, Java, Mono, Apache, Python czy Pearl.
- System Utilities – tu zestaw 10 ciekawych narzędzi pozwalających m.in. na dostęp do powłoki shell Drobo – Bash, Midnight Commander czy edytor nano. Ale jest także Git, SVN czy serwer SSH (Dropbear).
Czego zabrakło? Mamy świadomość, że Drobo posiada w swojej ofercie modele SAN. Jednak miłym dodatkiem do NAS-a 5N2 byłaby obsługa protokołu iSCSI. Szkoda także, że na Drobo nie można uruchomić natywnie (w postaci pakietu lub wbudowanej usługi) serwera VPN. W połączeniu z myDrobo mógłby stanowić ciekawe uzupełnienie zdalnego dostępu nie tylko do Drobo ale także do całej sieci LAN.