Dune HD TV-301AW to niewielki odtwarzacz, który pod swoją minimalistyczną powłoką kryje całkiem bogate wnętrze.
Dune HD TV-301 to nieco większy, ale przy tym bardziej zaawansowany i oferujący szersze możliwości krewniak testowanego wcześniej modelu TV-101. Odtwarzacz przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników, którym nie wystarcza pendrive z filmem podłączony do obudowy. Dune 301 to urządzenie hybrydowe, oferujące dostęp do dwóch wejść USB dla nośników zewnętrznych, jednego czytnika kart SD oraz (co chyba najważniejsze) jednej zatoki dla dysku formatu 2,5 cala.
Oczywiście może to być równie dobrze tradycyjny dysk twardy (HDD) o dużej pojemności, jak i nowoczesny, szybszy dysk flashowy (SSD). Innymi słowy do "trzysta jedynki" podłączyć mozemy cztery fizyczne nośniki pamięci, ale równie dobrze skorzystać możemy z zasobów sieciowych, do których dostęp otrzymamy drogą przewodową (LAN maks. 1000 Mb/s) lub bezprzewodową (Wi-Fi 802.11n).
We wnętrzu odtwarzacza zintegrowano bardzo nowoczesny procesor Sigma Designs SMP8670/SMP8671 (Secure Media Processor), o 40% szybszy i zużywający o 30% mniej energii niż SMP8652. Dzięki niemu odtwarzacz radzi sobie znakomicie z dekodowaniem obrazu Full HD (również z plików MKV) oraz dźwięku przestrzennego. Ilość pamięci RAM to 256 MB.
Mały Dune pozwala też przeglądać strony WWW, słuchać radia internetowego i oglądać telewizję IPTV (w zależności od oferty dostawców TV w danym regionie), a po podłączeniu opcjonalnego, zewnętrznego tunera DVB-T możemy również cieszyć się cyfrową telewizją naziemną kodowaną w MPEG-4. Za pośrednictwem portu USB 3.0 mamy też możliwość przesyłania danych wprost z komputera, przez co skopiowanie kolekcji filmów jest proste, komfortowe i trwa o wiele krócej niż przez USB 2.0.
Podstawowa specyfikacja
Wyjścia wideo | Composite Video, S-Video, HDMI 1.3, Component (Y/Pb/Pr) |
Wyjścia audio | Coaxial, optyczne, HDMI 1.3, analogowe 7.1 (dźwięk 8-kanałowy), analogowe stereo |
Wejścia | 3x USB 2.0, czytnik kart SD/SDHC, I2C |
Komunikacja sieciowa: | LAN 10/100 Mb/s (eksperymentalnie 1000 Mb/s), opcjonalne Wi-Fi 802.11n (zewnętrzna karta Dune HD Air) |
Obsługiwane systemy plików | FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3 |
Wymiary (Sz/Dł/Wy) | 429 x 299 x 65 mm (z nóżkami) |
Waga | 4,16 kg |
Zasilanie | wewnętrzne |
Gwarancja | 12 miesięcy (producenta) |
» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta
Wykonanie i wyposażenie
Dune HD TV-301 to urządzenie prezentujące poziom wykonania typowy dla odtwarzaczy tej marki. Nie mamy żadnych zastrzeżeń odnośnie jakości paneli plastikowych - są one matowe, odporne na typowe zarysowania i przy okazji nie przyciągają kurzu. Stylistykę opisać można jako minimalistyczną, ale zdecydowanie uważamy, że jest to zaleta, a nie wada.
Dune to mała, czarna i niepozorna skrzyneczka, która nie ma przyciągać wzroku, ale za to ma oferować maksimum funkcjonalności i jakości, przy zachowaniu wciąż atrakcyjnej ceny. W części przedniej, oprócz naniesionych znaków firmowych, widoczna jest jedynie dioda LED sygnalizująca działanie odtwarzacza oraz czujnik podczerwieni przechwytujący sygnały nadawane pilotem.
Lewy bok daje dostęp do wewnętrznej zatoki dla 2,5-calowych dysków. Drzwi blokowane są małym, sprężynującym suwakiem. Ilość miejsca wewnątrz jest ograniczona, więc gdy umieścimy wewnątrz nośnik, może on pochłonąć znaczną część ciepła emitowanego przez procesor odtwarzacza. Dyskom SSD wyższa temperatura raczej nie szkodzi, ale klasyczne HDD nie lubią być przegrzewane przez dłuższy czas.
Z prawej strony z kolei producent umieścił jeden z dwóch portów USB 2.0 oraz czytnik kart SD.
Góra to właściwie jedna duża kratka wentylacyjna, przez którą uchodzi powietrze nagrzane wewnątrz. Spełnia ona swoje zadanie w momencie gdy w środku znajduje się dysk HDD, który generuje dodatkową porcję ciepła.
Dół jest metalowy, więc ciepło odprowadzane jest efektywniej. Konstrukcja opiera się na czterech okrągłych gumowych nóżkach.
Najciekawsze rzeczy znajdują się z tyłu. Licząc od lewej widzimy kolejno: port USB 3.0 (przesyłanie plików z PC), drugi z portów USB 2.0 (pendrive, dysk przenośny, napęd optyczny, klawiatura, myszka), wyjście optyczne dla dźwięku, złącze dla zewnętrznej anteny Wi-Fi (dołączonej do zestawu), wyjście analogowe dla obrazu i dźwięku (3,5 mm mini jack AV), złącze HDMI (cyfrowy obraz i dźwięk), złącze dla dodatkowego, zewnętrznego czujnika IR (dołączonego do zestawu), wyjście obrazu Y/Pb/Pr (component video), gniazdo sieci przewodowej LAN oraz na samym końcu gniazdo zasilacza wraz z małym przełącznikiem odcinającym dopływ prądu.
Do zestawu oprócz samego odtwarzacza producent dołącza kabel HDMI, kabel USB 3.0, kabel AV, dodatkowy, zewnętrzny czujnik podczerwieni, antenę Wi-Fi, zasilacz, pilot zdalnego sterowania oraz instrukcję obsługi.
Bezprzewodowa klawiatura z touchpadem
Do opisywanego odtwarzacza Dune podłączyć możemy małą, ale bardzo przydatną i komfortową w użyciu klawiaturę bezprzewodową QWERTY. Ma ona zaledwie ok. 17 cm szerokości, ale jest niesłychanie funkcjonalna. Może np. pełnić rolę tradycyjnego pilota, a do poruszania się po interfejsie służy zintegrowany touchpad. Jest to właściwie klawiatura kciukowa - klawisze podzielone zostały na dwie sekcje, a wciskamy je przy użyciu kciuków.
Pisanie odbywa się podobnie jak w przypadku klawiatur sprzętowych zintegrowanych z niektórymi smartfonami, z tą jednak różnicą, że to urządzenie jest większe, a więc bardziej komfortowe. Klawiatura działa po podłączeniu małego odbiornika do odtwarzacza, ale w razie potrzeby współpracuje również z Windows. Akumulatorek ładujemy wprost z portu USB za pomocą dołączonego kabelka.
Tuner telewizji DVB-T
Jest to mały i prosty tuner, dzięki któremu odbierać możemy tradycyjne kanały cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T). W Polsce okres transformacji z sygnału analogowego na cyfrowy MPEG-4 przypada na lata 2012-2013. Nadawanie sygnału analogowego zostanie wstrzymane, więc jeśli chcemy korzystać z nowej platformy, dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie się w choćby najprostszy tuner DVB-T, taki jak np. Dune HD Digital TV Stick. Podłączamy go do portu USB, a z drugiej strony wpinamy dołączoną do niego przenośną antenę.
Pilot zdalnego sterowania
Pilot zdalnego sterowania wykonany został z materiałów dobrej jakości. Najważniejszą cechą odróżniającą go od pilotów dołączanych wcześniej np. do Dune HD TV-101 lub Dune HD Duo jest to, że w końcu producent zastosował podświetlanie. Jest to co prawda bierna fotoluminescencja, ale i tak wpływa na znaczne podwyższenie komfortu użytkowania pilota w nocy. Położenia przycisków nie trzeba się uczyć na pamięć, co mogłoby być trudne, bo jest ich dużo (około 50).
Klawisze podzielone zostały na grupy. Górę zajmują podstawowe funkcje, takie jak wyciszanie, włączanie/wyłączanie, wysuwanie płyty z napędu optycznego (jeśli takowy jest dostępny) oraz zmiana trybu wyświetlania. Poniżej znajdziemy klawisze alfanumeryczne, nawigacyjne i typowe funkcje służące do obsługi multimediów: odtwarzanie, przewijanie, pauza, stop, spowolnienie, wybór napisów i ścieżki audio. Jeszcze dalej znalazły się cztery przyciski kolorowe.
Bardziej godne uwagi są klawisze SEARCH - przeskok do wybranego czasu w trakcie odtwarzania pliku, ZOOM – zmiana powiększenia, proporcji, przesunięcia i marginesów obrazu, a także POP UP MENU – podręczna lista poleceń (np. zaznacz, kopiuj, wytnij, skasuj, zmień nazwę).