Nowość NVIDII to rozwiązanie sprzętowo-programowe i bez odpowiedniego oprogramowania nie będzie działać poprawnie. Trzeba je zatem zainstalować i następnie przejść przez krótki proces konfiguracyjny. Gdy to zrobimy, w sterownikach karty graficznej pojawi się kilka nowych funkcji.
Na samym początku okulary 3D Vision trzeba skonfigurować
Będziemy mogli ustawić stereoskopię 3D, a właściwie tylko jedną funkcję - głębię obrazu. Domyślnie jest ustawiona na 15 proc., ale po dłuższym eksperymentowaniu doszedłem do wniosku, że w niektórych grach lepiej sprawdza się mniejsza, a w niektórych większa głębia - efekt 3D staje się wtedy znacznie lepszy.
Znajdziemy też informację o podłączonym monitorze - obok jego nazwy jest logo "GeForce 3D Vision Ready". NVIDIA zapowiedziała już, że na rynek zaczną powoli trafiać urządzenia obsługujące 3D Vision i właśnie po tego typu logotypach będzie można je łatwo odróżnić.
Nowe funkcje w sterownikach (Kliknij, aby powiększyć)
Warto jeszcze zwrócić uwagę na obecność przycisków "Change 3D Laser Sight" oraz "Test stereoscopic 3D". Ten pierwszy pozwala nam wybrać celownik w grach FPS. Często bowiem zdarza się, że po włączeniu stereoskopii 3D domyślny celownik z gry nie jest poprawnie renderowany w trybie 3D i trzeba go zastąpić jednym z celowników dostępnych w sterownikach. Dla przykładu, celownik trzeba zmienić w Call of Duty: World At War. Wybór jest spory, więc każdy powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.
Druga funkcja warta uwagi to "Test stereoscopic 3D". Jest to wbudowana w sterowniki aplikacja, która sprawdza działanie stereoskopii 3D. Testowi NVIDII poświęcę więcej miejsca, ale nieco później.
Drugą nową zakładką w sterownikach jest "View compatibility with games". To nic innego jak lista gier, które są kompatybilne z 3D Vision. NVIDIA przeprowadziła własne testy na wielu grach i przy każdym tytule umieściła oznaczenie, które sugeruje jak dobrze dana gra współpracuje z okularami 3D. Oznaczenia to "fair" (zadowalająco), "good" (dobrze) oraz "excellent" (świetnie). Jest także przydatna funkcja "Show only installed games" - gdy ją wybierzemy, lista będzie zawierać wyłącznie te gry, które są zainstalowane na twardym dysku komputera. Wówczas łatwo dowiemy się, które tytuły i jak dobrze obsługują 3D Vision.
Lista gier obsługiwanych przez 3D Vision (Kliknij, aby powiększyć)
Pełna lista gier (ponad 350 tytułów) obsługiwanych przez GeForce 3D Vision dostępna jest na oficjalnej stronie NVIDII.
Co ważne, NVIDIA deklaruje że przetestowała każdą z tych gier i znalazła dla niej optymalne ustawienia 3D, a następnie umieściła je w sterownikach. Dzięki temu użytkownik nie musi tracić czasu na konfigurowanie poszczególnych gier, by działały w trybie 3D - sterowniki robią to za niego. Nie sprawdziłem 3D Vision w 350 tytułach, ale w tych kilku grach, które uruchamiałem na potrzeby testów, nie musiałem przeprowadzać żadnych konfiguracji. Wiele więc wskazuje na to, że gigant z Santa Clara rzeczywiście postarał się, by gry działały z okularami 3D bez żadnych problemów.
Dołączone oprogramowanie zawiera także odrębne aplikacje: przeglądarkę Stereoscopic 3D Viewer oraz odtwarzacz Stereoscopic 3D Video Player. Przeglądarka pozwala nie tylko oglądać zdjęcia w stereoskopowym 3D (oczywiście potrzebne są odpowiednie pliki), ale także tworzyć zrzuty ekranowe z gier i później je wyświetlać. Odtwarzacz wideo umożliwia z kolei oglądanie filmów i, jak zapowiada NVIDIA, pozwala się przygotować na nadchodzące filmy HD 3D, które zapewnią niesamowite wrażenie wizualne. Rzecz jasna, inne filmy także są obsługiwane, ale muszą być zarejestrowane dwuobiektywową kamerą.
Odtwarzacz wideo NVIDII (Kliknij, aby powiększyć)
Niestety, komputer potrafiący współpracować z okularami 3D Vision musi spełniać jeszcze kilka warunków. Warunków kosztujących grubo ponad 1000 zł.