Każdy gracz chciałby posiadać jak najbardziej wydajny komputer, którego sercem byłaby potężna karta graficzna.
- Testy - Głośność |
Niestety nowe i wydajne karty często są drogie i niektórych nie stać na ich zakup. Trzeba się wtedy zadowolić grą w niższych detalach.
Dlatego warto się czasem rozejrzeć po używanych produktach, które mimo, iż mają kilka lat, a ich architektura jest przestarzała to nadal oferują wysoką wydajność w niemal każdej grze.
Ja już wybrałem - GeForce 9800GX2 – jest to karta przez wielu skreślona od samej daty premiery – czy naprawdę jest taka zła?
Zapraszam do dalszej lektury.
Opis |
GeForce 9800 GX2 to karta "kanapka" ponieważ składa się z dwóch kart graficznych połączonych ze sobą mostkiem SLI, z procesorami G92 wykonanym w technologii 65 nm., które jeszcze niedawno były szeroko stosowane w produktach Nvidii, ponieważ powstało wiele kart opartych na tych GPU i 2 karty (9800GTX+ oraz GTS 250) na udoskonalonym G92b co oznaczało 55 nm. Do dziś można zresztą kupić kartę GeForce 9800 GT.
Karta 9800GX2 jest połączeniem dwóch kart graficznych GeForce 8800GTS 512 MB za pomocą mostka.
Karta pracuje w częstotliwości 600MHz, pamięć 1000MHz, a Shadery 1500 MHz.
W pudełku oprócz karty znajdują się dwie przejściówki zasilania PCI-E 6 pinowy i 8 pinowy, płyta CD ze sterownikami oraz instrukcja obsługi, oraz jedną przejściówkę DVI-I.
Na śledziu GeForce 9800GX2 posiada dwa wejścia DVI oraz jedno mini-HDMI.
Architektura
Jak już wcześniej wspomniałem GeForce 9800 GX2 wykorzystuje rdzeń graficzny G92 a dokładnie G92-450. Jest on produkowany w procesie technologicznym 65 nm i składa się z 754 mln tranzystorów. Oznacza to, że GX2 w sumie mieści 1508 mln tranzystorów. GeForce 9800 GX2 ma do dyspozycji po 2x 128 procesorów strumieniowych, po 2x 64 jednostek teksturujących i po 2x 16 jednostek ROP. Podobnie ma się sytuacja z interfejsem pamięci operacyjnej, gdzie również wszystko mnożymy "razy dwa". Tak więc 9800 GX2 został wyposażony w sumie 1 GB pamięci RAM, z czego na każdy rdzeń graficzny przypada po 512 MB.
Według producenta testowana karta (a raczej dwie karty 8800GTS) pobierają do 197W pod obciążeniem. Oznacza to, że nasz zasilacz musi być na prawdę niezły żeby poradzić sobie z tym potworem. Dla porównania taki sam pobór energii ma GTX570, a karty Radeon HD6970 i GeForce GTX470 są w jego pobliżu. A gdzie reszta platformy?
Platforma testowa: |
Procesor: AMD Athlon II X4 640 3,00 GHz
Płyta główna: Gigabyte GA-M52L-S3
Pamięć RAM: 2x 2GB Kingston 800MHz
Zasilacz: Corsair 400W CMPSU-400CXEU
Dysk twardy: Samsung 250GB 7200rpm SATA2
Karta graficzna (testowana): Gigabyte GeForce 9800GX2
Karta graficzna (do porównania): Gigabyte GeForce 8800GT
Testy |
W 3DMark Vantage GeForce 8800GT uzyskał 7351 ogólnych punktów, a testowany 9800GX2 już 10815 punktów. Tak więc różnica w wydajności wynosi prawie 50%.
Wydajność w grach
Przy każdej grze spędziłem kilka godzin grania z Frapsem i dopiero później zapisywałem wyniki.
Call of Duty Black Ops
Jedna z najlepszych gier wojennych ostatnich lat. Zresztą nie trzeba nikomu jej przedstawiać.
Gra nawet na starych układach spisuje się bardzo dobrze, po zmianie zaobserwowałem wzrost wydajności, ale tylko w Frapsie.
Colin McRae: DiRT 2
Wreszcie godny następca Colina 2, który śmiało może rywalizować nawet z Need for Speedami.
Gra nawet na GeForce 8800GT działała bardzo płynnie, ale teraz mogę zwiększyć detale.
Crysis
Crysis od wielu lat jest obowiązkowym benchmarkiem w każdym teście wydajności. Oprócz znakomitej rozrywki ten tytuł jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla nowoczesnych platform do grania.
Ilość kl./s powyżej 20 można uznać za w miarę płynną rozgrywkę.
GTA IV
Klasyk. Jedna z lepszych gier gangsterskich ostatnich lat, choć niestety poprzednicy byli lepsi - ale nie pod względem grafiki.
Gra jest kiepsko zoptymalizowana więc każda kl./s. jest na wagę złota.
Mafia II
Gra jest strzałem w dziesiątkę - jest w niej wszystko co powinno znaleźć się w każdym dobrym tytule (polecam zabawę na najwyższym poziomie trudności). Nie licząc rewelacyjnej fabuły gra cechuje się piękną grafiką i dobrze zoptymalizowanym silnikiem graficznym.
W grze zanotowałem znaczny wzrost wydajności - śmiało mogę teraz grać na większych detalach.
Metro 2033
Ta gra to prawdziwy pogromca komputerów co oznacza, że świetnie nadaje się do testów.
Z tego co widać gra ta nie ma nic przeciwko dwuprocesorowym kartom - przyrost wydajności jest na prawdę znaczny i co najważniejsze widoczny.
Wnioski po testach
Różnica w wydajności testowanych kart jest znaczna. GeForce 9800GX2 odnotowuje znacznie lepsze wyniki od 8800GT co zresztą nie dziwi. W praktyce różnica między tymi dwoma kartami jest jeszcze większa, ponieważ użyty w testach Gigabyte 8800GT miał fabrycznie podkręcone zegary, które wynoszą 700/920/1715 MHz, a referencyjne wersje 600/900/1500 MHz (GPU clock / Memory / Shader). Dla przypomnienia 9800GX2 ma 600/1000/1500 MHz.
Temperatury |
Za dodatkowe chłodzenie karty odpowiadają 2 wentylatory o wielkości 12 cm znajdujące się w jej pobliżu (z boku i z dołu).
W trybie 2D (Internet, filmy, pakiet Office) temperatury wahają się między 63 a 66 stopni – to bardzo dużo. Wiele kart osiąga takie temperatury dopiero pod obciążeniem. W grach jest znacznie wyżej. Poprzedni właściciel ostrzegł mnie, żebym „pilnował” karty tak, żeby nie przekraczała 110 stopni, ponieważ wtedy zaczyna się spadek wydajności i obraz zaczyna migać. Mimo, że podczas testów grałem już na tej karcie po kilka godzin temperatury nie chciały przekroczyć 104 stopni – jak dla mnie to był koszmar i bałem się, że temperatura szybko się podniesie, ale tak się nie stało po 15 minutach dalszego grania, a wydajność we Frapsie była cały czas na podobnym poziomie. Później po teście pozwoliłem jej (i samemu sobie) odetchnąć z ulgą. Dla mnie najważniejsze jest to, że obudowy nie topi ;)
Głośność |
Mimo, że temperatury karty są bardzo wysokie w trybie 2D karta jest niesłyszalna – dosłownie. Można ją nawet zostawić na całą noc i iść spać. Nieco gorzej sytuacja wygląda pod obciążeniem – podczas testów w benchmarkach wentylator jest wyraźnie słyszalny, ale na szczęście grając w gry głośniki skutecznie go zagłuszają mimo, że nie gram z wysoką głośnością. Dopiero w nocy muszę sobie darować granie, ponieważ wtedy dosłownie rodzice słyszą wentylator piętro niżej.
Podsumowanie |
GeForce 9800GX2 nadal jest bardzo wydajną kartą, ale niestety czegoś do ideału brakuje. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z SLI / Cross Firex, ani z podwójnymi kartami, więc nie wiem czy błędy dotyczą tylko tej karty, czy wszystkich dwuprocesorowych. Mikrościęcia w niektórych grach bywają częściej, a w innych bardzo rzadko, ale nie jest z nimi aż tak źle, żeby miało to utrudnić naszą rozgrywkę – ktoś nas zastrzelił, daliśmy się wyprzedzić itp. Dopiero przy celowaniu z daleka np. w Call of Duty potrafią na ułąmek sekundy "zwiększyć level". Nie jest to jednak jedyny problem – niektóre mniejsze (lub większe) obiekty drugoplanowe (krzaki, drzewa na poboczu) lubią sobie trochę pomigać lub całkowicie zniknąć na pół sekundy. Ekran co jakiś czas (np. przy uderzeniu w samochód który chce się wyprzedzić) potrafi dosłownie podskoczyć na ułamek sekundy. Jakby tego było mało czasem pojawiają się okrągłe mignięcia (białe lub żółte) przypominające słońce o średnicy ok. 2-3 cm. (na 22 calowym monitorze) - są one głównie wtedy gdy zmienia się pora z nocy na dzień. Te informacje zdecydowanie nie są najlepsze. Mimo to jednak wszystkie te błędy nie zdarzają się na tyle często, żeby zupełnie eliminowały tą kartę. Poza tym jak wcześniej wspomniałem nie wiem czy nie dotyczą one wszystkich dwuprocesorowych. Trochę to przypomina rozgrywkę w WOWa (trochę) – są lagi, ale nie wpływają na rozgrywkę. Być może bardziej zaawansowani użytkownicy mają na to jakiś sposób (zresztą moja płyta główna delikatnie mówiąc jest „średnia” i nie wiem czy ona też nie jest za coś odpowiedzialna).
Z podkręcania karty zrezygnowałem ze względu na zasilacz, o którego po prostu się bałem – 400W to zdecydowanie za mało do kolosa o długości 28 cm. sprzed kilku lat, ale jak widać jakoś sobie poradził. Uważam, że Corsair robi naprawdę porządne produkty, a ten test jest również testem tego zasilacza - producent (czyli Nvidia) zaleca zasilacz o mocy 520W, a na allegro.pl nieraz można się spotkać ze znacznie wyższymi wartościami. Krótko mówiąc - nie liczy się ilość tylko jakość Watów.
Przejdźmy do ceny i opłacalności – za kartę zapłaciłem 350 zł. + 30 zł. za kuriera (przelewem). Nie jest to do mnie mała kwota, ale też nie jest jakaś straszna. Według mnie nawet się opłacało – mimo problemów (ze sterownikami) mam teraz znacznie wydajniejszy produkt od GeForce 8800GT i nie jest wcale aż taki zły jak o nim piszą. Przypomniała mi się historia karty GeForce GTX480 - przez wielu skreślona już w dniu premiery, a po kilku miesiącach (obniżce cen i dopracowaniu sterowników) już śmiało rywalizowała z topowymi Radeonami. Nie żałuję wydanych pieniędzy. Jeśli ktoś ma odpowiednio mocny i firmowy zasilacz i resztę sprzętu na prawdę może się skusić.
Gigabyte GeForce 9800GX2 | ||
Plusy: |
Komentarze
77Następna sprawa to pokazałeś co potrafi porządny zasilacz, Corsair robi świetne rzeczy. Szkoda tylko, że grafa tak bardzo się grzeje- ponad 100 stopni to na prawdę gorąco i pewnie ma negatywny wpływ także na temperaturę pozostałych elementów PCta. Ja bym pogrzebał w jakimś programie żeby dostosować prędkość wiatraka do temperatury, tak aby nie przekraczała 100stopni, nawet kosztem warczenia (to zdjęcie z lwem mnie rozbroiło).
Jedyne co mnie wkurza w minirecenzjach na bench. to dziwny trend opisywania gier w kilku linijkach, a jak np czytam opis mafii 2 to mnie trochę żenować zaczyna- skoro poświęca się temu miejsce, nie można napisać czegoś od siebie zamiast robić /kopiuj-wklej/?
Może zacznę od minusów? Zdecydowanie za dużo razy użyłeś słowa "karta" aż dziwnie się to czyta. Można by używać trochę zamienników. Może zabrakło też trochę obiektywizmu ale możliwe że taki miał być właśnie styl.
Podobało mi się że nie wychwalałeś karty pod niebiosa "bo jest twoja". Widzisz wszystkie błędy i problemy opisując je jak należy.
Dla mnie karta to jakaś masakra, wolałbym już pozostać przy 8800GT. Chłodniej, trochę ciszej i wcale nie tak mniej wydajnie. No ale Twój wybór, gdybyś jej nie kupił ja nie miałbym przyjemności czytać recenzji ;)
Ogólnie przyjemnie się czytało. Oczywiście paluch w górę.
PS: karta naprawdę grzeje się powyżej 100*C? Przecież to jest kosmos jakiś. Pewnie dlatego kupiłeś ją na zimę, wyjdzie taniej za ogrzewanie ;)
- "Na śledziu GeForce 9800GX2 posiada dwa wejścia DVI oraz jedno mini-HDMI." trzecie wyjście to zwykłe HDMI
- "W 3DMark Vantage GeForce 8800GT uzyskał 7351 ogólnych punktów, a testowany 9800GX2 już 10815 punktów." - rozumiem, że w trybie Performance?
- "Przy każdej grze spędziłem kilka godzin grania z Frapsem i dopiero później zapisywałem wyniki." - no tak, chęć grania jest wyższa od chęci napisania miniRecenzji ;D
- "Gra jest kiepsko zoptymalizowana więc każda kl./s. jest na wagę złota." moim zdaniem nie bo ta gra oferuje znacznie więcej (nie tylko pod kątem grafiki) niż obecne produkcje z 2010 czy 2011 roku. No ale jak już powiedziałem - jest to moje subiektywne zdanie ;)
- na prawdę uzyskałeś na tej karcie 104 stopnie Celsjusza? Jak tak to szacun - ja bym spękał i sięgał po gaśnicę przy 90 *C ;)
Wydaje mi się, że wydajność mógł ograniczać procesor, ale jest to kwestia sporna. Jedni uważają, że takie zjawisko nie istnieje, drudzy, że istnieje... Biorąc jednak pod uwagę twój wynik w 3DMarku Vantage (zakładając wynik w trybie Performacne) to nie jest źle.
Ogólnie dobrze napisana recka, ale jakoś tak mi czegoś brakuje, ale czego to jeszcze nie umiem powiedzieć. Niemniej jednak daję plusa ;)
Podsumowując - ocena może być tylko jedna za tak fatalną reckę xD. Kciuk w górę :).
zrobił byś test HD 3870 X2 z tym GF to by było ciekawe
konkurencja a nie test lepszy gorszy sorki ale mam mieszane uczucia co do tej recki
60 FPS to ja bym na X1600 pro wyciągnął i to pod AGP co do tego skąd byś wziął AMD X2 to ci odpowiem że Allegro do 200zł taki nabytek można mieć
grzeje się jak pies
ale za to jest wydajna
bierze prądu jak głupia
i zasilacz ogłupia
ta kanapka nie jest smaczna
ale i tak z niej karta zacna
Lol, jakąś wene twórczą mam ostatnio : P
A co do recenzji, to czytałem ją z zaciekawieniem. Zawsze byłem ciekawy, jak ona wypada w grach. Jak widać, nieźle : ) Tylko szkoda, że nie porównałeś do niej jakiejś jedno procesorowej karty, wydajnościowo podobnej do niej, np. GTX 260, obojętnie która wersja. Ale i tak kciuk w górę !
"jakby niedopracowana" :D
Wiem moja karta to zupenie co innego, jednak po 2 latach temperatury mi sięgały po 95*C.
Wyczyściłem ze starej pasty nałożyłem nową i tempy sporo niższe.
Co do recki, nie powiem bo byłem ciekawy jak wyjdzie.
Powiem, że nawet nawet :)
Oczywiście paluch w górę.
Jeszcze jedno pytanka - w minusach - "troche jakby niedopracowana" - chodzi Ci właśnie o te tempy? ;>
Czy oco? :D
Widać, że się rozwijasz i to jest najważniejsze. Dobre wykresy, jasne i przejrzyste, sama metodologia testów też wydaję sie być poprawna. Nadal niestety kuleje sposób wypowiedzi i ogólny chaos w zdaniach. To trzeba jeszcze poprawić.
Daje plusa bo zasłużyłeś :)
Recenzję czytałem z zaciekawieniem, bo zawsze interesowały mnie takie "ciekawe" karty, no i oczywiście daję łapkę w górę.
Jak myślicie??