Mój ojciec za młodych lat był audiofilem. Posiadał b. dobrej klasy sprzęt TECHNICS i stwierdził iż moje głośniki Gigaworks g500 wcale daleko nie odbiegają od tej jakości, wręcz był zdziwiony, że można z tych głośników uzyskać tak dobrej jakości dźwięk. Oczywiście nie jest to może wysokiej klasy HI-FI ale jest jego odbiciem. Mania za muzyką była przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinie taty, aż wreszcie doszło do mnie.
Czego szukałem?
Bardzo chciałem mieć dźwięk przestrzenny, szczególnie w grach komputerowych, aby poczuć, że jest się w tej grze i słyszeć w jakim środowisku przebywam. Jeśli chodzi o muzykę i utwory mp3 to wielokanałowość bardzo dobrze się sprawdza. W trybie miksowania CMMS-3D czyli przycisk na pilocie ‘upmix’ sprawia że w centralnej satelicie słyszymy wokal \ śpiew piosenkarza, a w pozostałych głośnikach dźwięk instrumentów.
Rozmieszczenie
Zestaw głośników 5.1 powinien być odpowiednio rozmieszczony, jest to ważniejsze niż sama ich jakość, bo po co nam najlepsze i najdroższe pięć satelit jeśli chcemy położyć je przed sobą. Dla wielokanałowych zestawów muzycznych najwłaściwsze jest ustawienie głośników zgodne z międzynarodową normą ITU-R BS. 775-
Jest to standard wykorzystywany przez reżyserów oraz specjalistów od miksowania i tzw. masteringu. Promień przedstawionego okręgu powinien wynosić od dwóch do czterech metrów. Wszystko to zależy od pomieszczenia i wielkości głośników. Satelitki przednie powinny tworzyć z głową słuchacza kąt 60°. Głośniki boczne, które błędnie uznawane są za tylne powinny tworzyć kąt od 100° do 120°. Najważniejsze jest to aby zestaw przedni był położony równo z linią głowy słuchacza, a zestaw boczny ponad głową słuchacza.
Karta dźwiękowa
Głośniki podłączone są do karty muzycznej Creative X-Fi Xtreme Gamer. Posiada ona najszybszy procesor audio, która zapewnia realistyczny dźwięk przestrzenny. Dzięki wbudowanej pamięci X-RAM 64MB, oraz zapewnia szybsze działanie gier. Największą zaletą jest wbudowany X-Fi Crystalizer, który przywraca brzmienie studyjnej jakości skompresowanym nagraniom. Głośnik niskotonowy podłączony jest do karty analogowymi kablami, ponieważ Gigaworks g500 nie posiadają wbudowanego dekodera DTS.
Specyfikacja techniczna
System dźwięku: 5.1 |
Liczba głośników: 6 szt. |
Liczba głośników satelitarnych: 5 szt. |
Łączna Moc Muzyczna RMS: 310W |
Moc Głośnika Satelitarnego RMS: 36W |
Moc Głośnika Centralnego RMS: 36 W |
Moc Głośnika Niskotonowego RMS: 130 W |
Pasmo przenoszenia: 36Hz - 20kHz |
Odstęp sygnału od szumu (SNR): 85 dB |
Impedancja: głośnik Satelitarny 8 Ohm , głośnik Centralny 8 Ohm |
Pilot: TAK |
Kolor: Czarny |
Producent: Creative Labs |
Wygląd / opis
Może zacznę od satelitek, ponieważ jak na swój wygląd mają bardzo duże możliwości, są one bardzo mocne i bardzo stylowe, wykonane z trwałego twardego plastiku. Głośniczki mają wysokość ok. 15cm i są dość ciężkie jak na satelity. Membrana jest zrobiona z materiału który powoduje że wysokie tony są bardziej „dynamiczne” delikatne.
Z tyłu głośnika producent umieścił specjalne zatrzaski, dzięki którym możemy montować własne kable…
Każdy głośnik wyposażony jest w specjalny gwint pozwalający przymocować je na statywach. Posiada również niewielki otwór dzięki którym satelitki możemy przywiesić na ścianie.
Siatki które przyczepione są do głośników zabezpieczają je przed uszkodzeniami. Jako ochronę producent umieścił po bokach małe gąbki. Sprawdza się kiedy mamy w domu małe dzieci. Żeby zapobiec drganiom ‘kołki’ którymi siatka montowana jest do głośnika są gumowe.
Według mnie jeśli nie byłoby subwoofera, głośniki te byłyby do niczego. W nim umieszczona jest cała elektronika która steruje wszystkimi satelitami. Na różnych stronach wyczytałem jak właściciele wypowiadali się, że im się sub przegrzewa i wyłącza po godzinie grania muzyki. Na szczęście mnie ten problem nie spotkał J. Wykonany jest z drewna i oklejony czarną okleiną. Na tylnej ścianie głośnika niskotonowego umieszczone jest gniazdo zasilania takie jak w komputerze oraz gniazda umożliwiające podpięcie zestawu pod PC oraz głośniki satelitarne pod suba. Producent również nie zapomniał o wyłączniku zasilania dzięki któremu licznik nie będzie się szybko kręcił xD. Głośnik ma ok. 20cm, a w środku dwa porty typu bass-reflex potocznie nazywane odpowietrznikami. Bardzo dużym plusem było umieszczenie z tyłu subwoofera wejście AUX IN dzięki któremu możemy słuchać muzyki z mp3 czy Ipoda.
Pilot
Jego funkcje to:
- Center (zmniejszanie / zwiększanie głośności centralnego głośnika).
- Rear (zmniejszanie / zwiększanie głośności bocznych ‘jak kto woli tylnych’ głośników).
- Sub (zmniejszanie / zwiększanie basów).
- Treble (sterowanie wysokimi tonami).
Zachowanie głośników podczas słuchania muzyki
Głośniki testowałem muzyką w formacie DTS znanego wykonawcy ‘Jean Michel Jarre’. Płyta ta przedstawia się wspaniale. Można usłyszeć każdy dźwięk nagrany przez Jarra. Jeśli chodzi o przestrzeń to jest fantastyczna, ponieważ jego płyta nagrana jest pod zestaw 5.1. Standardowe, lepsze .mp3 z 320kb bitrate dla ‘średnio zaawansowanego’ słuchacza będą zadowalające. X-Fi Crystalizer przywraca do utworów .mp3 wysokie tony, które zostały utracone podczas kompresji. Bez problemu można określić położenie instrumentów, oraz że perkusja to perkusja, a nie tamburyno.
Bas jest naprawdę mocny, ale nadaje się bardziej na techno niż na rock. Nie podoba mi się technologia, w której wykonany jest subwoofer. Sub wykonany jest do gierek gdzie bas nie urywa się szybko (grzmot, wybuch) czyli TECHNO, czy wspomniany Jarre. Natomiast tam gdzie bas musi szybko Sub nie robi tego jak to powinno być. Bardzo uwielbiam słuchać piosenek średnim poziomem głośności, wtedy to zamykam oczy i wyobrażam sobie, że stoję przed wykonawcą, a wokół mnie grają instrumenty. Czyli wspomniany dźwięk przestrzenny.
Zachowanie głośników podczas oglądania filmów
Jest to nagłówek, na który cały czas czekałem aby go opisać. Jest po prostu rewelacja. Oglądanie filmów sprawia dla mnie przyjemność. Nie muszę chodzić do kina aby podziwiać dźwięk Dolby digital. Najlepiej wypadają horrory, gdzie dominuje dynamiczna muzyka (grzmoty, wybuchy, krzyki). Mogę nawet określić w którą stronę wieje wiatr i z której strony szczeka pies (mówimy tutaj o filmach FullDVD oraz FullHD, gdzie jest dźwięk 5.1 Dolby digital). Świetnie sprawdzają się również filmy akcji oraz wyścigowe, ale te dwa ostatnie mało oglądam.
Zachowanie głośników w grach komputerowych
Wreszcie to do czego te głośniki z kartą dźwiękową X-Fi sprawdzają się w 100%. Karta posiada trzy tryby:
- Tryb rozrywki (muzyka, filmy).
- Tryb gier (nie muszę opisywać xD)
- Tryb tworzenia muzyki (czyli do obróbki audio)
Pierwsze co robie, to zmieniam poziom górnej granicy suba, bawię się equalizerami. X-Fi Crystalizer świetnie poprawia dźwięk w grach komputerowych. Grając w Call of Duty 4 Modern Warfare miałem wrażenie że jestem w tej grze. To co słychać czyli kroki, rozmowy, strzelania, krzyki są tak realistyczne, tak prawdziwe, że możemy zrozumieć co to znaczy wojna.
Podsumowanie
Ogólnie Creative Gigaworks g500 to bardzo drogi zestaw dla gracza, ale wart swojej ceny. Polecam je szczególnie melomanom, maniakom muzycznym, których życie opiera się tylko na muzyce.
Plusy:
- Głośność.
- B. dobre wysokie tony.
- B. dobre niskie tony.
- CMMS-3D – zintegrowany dźwięk przestrzenny na pilotach, bardzo dobrze sprawdza się na imprezach.
- Dobry pilot
- Jakość wykonania.
Minusy:
- Krótkie kable.
- Cena (niektórych może przerazić J)
Komentarze
60Czekam na kolejne twoje recki
"Na tylnej ścianie głośnika niskotonowego umieszczone jest gniazdo zasilania takie jak w komputerze oraz gniazda umożliwiające podpięcie zestawu pod PC oraz głośniki satelitarne pod suba." - zamiast pierwszego "oraz" wystarczył przecinek
"Membrana jest zrobiona z materiału który powoduje że wysokie tony są bardziej „dynamiczne” delikatne" - tego nie rozumiem. Jeśli coś jest dynamiczne to jak może być delikatne?
"Dzięki wbudowanej pamięci X-RAM 64MB, oraz zapewnia szybsze działanie gier." tutaj też czegoś brakuje chyba
Ale 4 Ci dam, bo czytało się w miarę dobrze, jak na pierwszą Twoją recenzję ;)
Za recke daje 5 bo czemu nie ? zawsze daje 5 :) Czemu mam kogos krzywdzic i dawac nizsza.
"Posiada ona najszybszy procesor audio, która zapewnia realistyczny dźwięk przestrzenny. Dzięki wbudowanej pamięci X-RAM 64MB, oraz zapewnia szybsze działanie gier"
Pomiędzy przestrzenny, a dzięki możnaby wstawić "-"
"oklejony czarną okleiną"
Reszta całkiem, całkiem ;) Ode mnie czwóreczka.
Pozdrawiam
hehe, daję 5 ;d, szkoda że nie mogę więcej :)
P.S głośniki są naprawdę dobre, można odpływać słuchając muzykę z nich ;d
hehe, daję 5 ;d, szkoda że nie mogę więcej :)
P.S głośniki są naprawdę dobre, można odpływać słuchając muzykę z nich ;d
Widze, ze interesujesz sie mp3. No wlasnie - do mp3 takie glosniki to moze i sie nadaja. Do Microlabow to tylko flac.
Wiadomo - gry. Napisales o tym i luz, ale nie pisz czegokolwiek o muzyce, bo te glosniki sie do niej nie nadaja.
Do tematu m-r natomiast - trochę błędów stylistycznych ale bez dramatu więc przeżyję ;). Całkiem przyzwoite zdjęcia.
Czego mi brakuje - jakie są wejścia? Nie wiem nawet czy jest cyfrowe jakiekolwiek - optyczne, coaxial? Analog tylko czy co? Czy analog potrafi pracować w wielu trybach jak w Z-5500? Mogę sobie przestawić, że 3xjack to 6 kanałów lub każdy jack jest niezależnym wejściem stereo.
Co do pilota to jak padło wcześniej - fajny pilot to mam w Z-5500 bezprzewodowy. Spróbuj w czasie filmu dać sobie głośniej nie wstając z łóżka to pokochasz swój pilot bardziej ;P.
Sprzętowy dekoder jest? Logitech daje ProLogic II i jest to bezcenne rozwiązanie. Żadne emulowane 3D, matrixy i inne cuda się nie umywają do sprzętowego symulowania dźwięku przestrzennego (nie mylić z 5.1) ze źródła stereo.
Nic nie wiemy o zgodności z Dolby, DTS i podobnymi. Co z odtwarzaniem 96kHz/24bit?
Braki pisowni odpuszczę ale merytorycznych już nie dlatego tylko 3. Nie przekonałeś mnie w ogóle do rozstania się z Z-5500 (nie martw się nikt mnie nie przekona :P).
mp3 obsluguje tylko 2 kanały wiec nie wiem jak przestrzennosc z nich uzyskales oprocz takiej ze sygnal sie kopiuje na reszte kanalow i troche odfiltrowuje
druga sprawa, duzo chwalisz crystalizer a on nie jest czescia glosnikow
trzecia sprawa, zbyt zabarwione tony tez sa złe, sprobuj sobie wlaczyc jakis EQ i ustaw gorne tony od 3 khz w gore i od 100 hz w dol na +6 db, powiesz mi czy to jest fajne
Toż to bzdura totalna Xi-Fi najlepiej brzmią jeśli wyłączymy te zbędne syfy bo one sztucznie podbijają wysokie tony i dodatkowo rozciągają niepotrzebnie scenę muzyczną, equalizer też off.
ja te głośniki kupiłem w 2005 roku ( wtedy chyba lepszych 5,1 do gier i filmów nie było) głośniki fajne ale psują się cały czas, lądowały kilka razy w serwisie na gwarancji i naprawach po gwarancyjnych, naprawy były tymczasowe ;/
jak na głośniki komputerowe sprawują się nieźle ale w porównaniu z dobrym kinem domowym( nie chodzi mi o gotowy zestaw z marketu) wymiękają ;p
co do pilota- moim zdaniem totalny nie wypał.
co do tego, że Ci się nie przegrzewają i nie wydziwiają to ciesz się puki możesz :)
Recenzja pachnie mi wyznaniem wiary miłośnika Creative Labs. - trochę na przekor faktowi, że na rynku audio ta firma znaczy z roku na rok coraz mniej, a na rynku audiofilskim nie istnieje - wyparł ją jej własny oddział EMU.
Próbka 96 kHz w dzisiejszych czasach gdy standardem staje się "siekanie" 192 kHz i więcej to raczej relikt przeszlości a "najszybszy procesor audio, która zapewnia realistyczny dźwięk przestrzenny" to reklamowe kłamstwo z ulotki Creative. W rzeczywistosci ten "procesor" to struktura bardzo pdobna do starych kości C-Media ktore były na licencji C-Labs i których nikt "procesorami" w C-Media nie nazywał :)
Co ciekawe obecnie C-Media wytwaza układ CMI87xx wzorowany na patencie, lecz wyprzedzający produkty Creative o lata świetlne (seria Asus Xonar) parametrami, i tańsze.
Oraz nadal nie nazywa ich "procesorami".
O "X-|Fi' nawet nie piszę. szkoda słów.
A kolumienki? Plastyk. Low end.
Kropka.
Za mój ukochany temat audio daję jednak 4 :)
Jak za 500zł - nie wiem co lepszego można kupić, pewnie nic, ale proszę, nie piszcie jakie te głośniki są wspaniałe.
BTW wiele osób ma problemy z przegrzewaniem się końcówki mocy, a wystarczyłoby pomyśleć przy projektowaniu i wlepić jakieś żeberka na tylną ścianę. Wzmacniacze w subwooferach do do zestawów segmentowych są znacznie mocniejsze, i bardziej się grzeją, a jednak nie ma takich problemów jak u Creative'a.
przerabiałem takie żeberka u siebie no i to nie specjalnie zdało egzamin ;/
co do ceny g500 teraz to czy za 500zł dostaniemy coś lepszego?( pewnie na upartego i by coś wygrzebał)??Kiedyś cena 1,3k zł była spora ale jak pisałem wtedy lepszych głośników komputerowych chyba nie dało rady kupić.