Musimy przyznać, że mieliśmy duże oczekiwania względem dysku – w końcu jest to najwydajniejszy model w ofercie polskiego producenta, a jego premiera była już zapowiadana pod koniec ubiegłego roku. Na szczęście nie zawiedliśmy się.
Co tu dużo mówić - jest to jeden z najwydajniejszych nośników z interfejsem SATA 6 Gb/s, który śmiało może konkurować z topowymi modelami konkurencji. Transfery sekwencyjne i wydajność przy operacjach na mniejszych próbkach robi wrażenie (oczywiście jak na nośnik z interfejsem SATA 6 Gb/s), niemniej jednak wydajność w realnym zastosowaniu i długotrwałym obciążeniu mogłaby być wyższa.
Producent udziela na dysk aż 5-letniej gwarancji z darmowym wsparciem technicznym. Na uwagę zasługuje też wytrzymałość nośnika, bo w przypadku wersji o pojemności 240 GB została ona ustalona na 600 TB – znacznie wyżej niż w przypadku modeli konkurencji (lepiej wypada tutaj tylko Plextor, który nie daje żadnych ograniczeń). Wilk Elektronik zadbał o klientów jak należy.
Nowa linia produktów Iridium zrywa z dotychczasowymi przyzwyczajeniami do tanich i całkiem wydajnych produktów – w tym przypadku priorytetem jest wydajność, a cena schodzi na dalszy plan. Dysk Iridium Pro o pojemności 240 GB został wyceniony na nieco ponad 600 złotych, a więc odpowiednio do oferowanych możliwości.
Szkoda jednak, że producent nie powalczył trochę ceną, bo wtedy mielibyśmy do czynienia z bardzo konkurencyjna ofertą, a tak jest ona zbliżona do tego co oferują inne firmy.
Ocena końcowa:
- rewelacyjna wydajność w transferach sekwencyjnych (jak na SATA 6 Gb/s)
- bardzo dobra wydajność przy operacjach na mniejszych próbkach
- 5 lat gwarancji (ograniczonej zapisem 600 TB danych)
- kompatybilny z cieńszymi laptopami i Ultrabookami (7 mm grubości)
- realna wydajność mogłaby być trochę wyższa
- niska wydajność w teście zapisu długotrwałego
- cena mogłaby być trochę niższa
Wydajność - odczyt: | dobry plus |
Wydajność- zapis: | dobry plus |
Jakość wykonania: | super |
Opłacalnosć: | dobry |
Ocena ogólna: | |
Komentarze
17Jak już mam wydać więcej to wolę dołożyć trochę i kupić SSD o pojemności 500GB, jak mogę wydać jeszcze więcej i oczekuję bezkompromisowej wydajności to zostają tylko szybkie SSD na złączu M.2 lub PCI-E.
W realnym, codziennym, domowym używaniu - NIE MA RÓŻNICY !!!
Tak jak pisali poprzednicy, lepiej kupić tańszy i 2x większy !!! lub dołożyć do innych podzespołów !
ocena crucial mx200 250gb => 7.6 (~440 zł)
ocena goodram iridium pro 240 gb => 7.5 (~650 zł)
http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/crucial-mx200-250-gb-vs-goodram-iridium-pro-240-gb
niechaj mi ktoś mądrze to wytłumaczy, bo jutro mam odebrać zamówionego cruciala