Dzięki Google Family Link można w prosty sposób kontrolować czas oraz sposób użytkowania smartfona przez dziecko. Aplikacja oferuje kilka bardzo przydatnych funkcji, ale mimo tego pozostaje prosta w obsłudze.
Aplikacja do kontroli rodzicielskiej na telefonie
Nie jest tajemnicą, iż dzieci coraz wcześniej zaczynają swoją przygodę z elektronicznymi gadżetami i szeroko pojętym wirtualnym światem. Z racji ogromnej popularności smarftonów to właśnie one często lądują w rękach młodych użytkowników. Nie należy doszukiwać się w tym jedynie złych stron, ale jedno jest pewne - warto zachować czujność i kontrolować nie tylko czas, ale również sposób użytkowania smartfona przez swoją latorośl. Na przykład za pomocą Google Family Link.
Google Family Link - co to jest
Najprościej rzecz ujmując, jest to narzędzie do kontroli rodzicielskiej, a zatem coś, czego na rynku nie brakuje. Google Family Link przygotowano z myślą o Google Android oraz Apple iOS, w Polsce aplikacja/usługa dostępna jest od około roku. My sprawdziliśmy ją na smartfonach pracujących pod kontrolą pierwszego z wymienionych systemów. Uczciwie przyznać trzeba, że mamy tutaj do czynienia z rozbudowanymi możliwościami nadzoru, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej.
Google Family Link - instalacja
Korzystanie z omawianej aplikacji nikomu nie powinno sprawić większych trudności, chociaż proces instalacji, a zwłaszcza konfiguracji trwa dłuższą chwilę. Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji w dwóch wersjach - Google Family Link dla rodziców oraz Google Family Link dla dzieci i nastolatków i instalacja na odpowiednich smartfonach.
Konfigurację trzeba zacząć od urządzenia rodzica, na którym podaje się dane konta Google dziecka lub jego adres Gmail. Wygenerowany zostaje wtedy kod, który wpisuje się w aplikacji na smartfonie mającym podlegać kontroli, później trzeba jeszcze potwierdzić to hasłem z konta Google dziecka. Producent nie ukrywa, iż jest to celowe zachęcanie do przejścia przez cały proces wspólnie i można to tylko pochwalać.
Google Family Link - najważniejsze funkcje
Czas korzystania z nadzorowanego urządzenia
To bez wątpienia podstawowa opcja w tego typu aplikacji. Bardzo często trudno oderwać dziecko od smartfona, szczególnie gdy chociażby znajdzie sobie wciągającą grę czy zacznie wertować portale społecznościowe. Google Family Link pozwala ustawić Limit dzienny, a więc sprecyzować czas, przez jaki dziecko może używać smartfona każdego dnia. Bardzo podobną funkcjonalność ma opcja Pora snu, w tym przypadku ustalane są godziny, w których naszym zdaniem dziecko powinno spać i smartfon nie będzie potrzebny.
Po przekroczeniu ustalonego limitu lub w porze snu na smartfonie dziecka pojawia się stosowny komunikat. Możliwe jest wtedy skorzystanie ze urządzenia, ale tylko w jednym celu - wykonania połączenia.
Przewidziano również opcję szybkiego blokowania smartfona dziecka. Wszystko działa bez zarzutów.
Poza tym ważną funkcjonalnością jest możliwość kontrolowania tego, w jakich aplikacjach czy grach dziecko spędza najwięcej czasu. Google Family Link prezentuje to w bardzo czytelny sposób, chociaż dane niestety nie są przedstawiane na bieżąco, a aktualizowane co jakiś czas, z reguły kilkanaście, kilkadziesiąt minut.
Po wybraniu dowolnej pozycji można uzyskać bardziej szczegółowe informacje na jej temat lub zablokować dostęp do niej czy nadać/ograniczyć uprawnienia (np. do korzystanie z mikrofonu czy aparatu). I tu właśnie, płynnie przechodzimy do kolejnej funkcji Google Family Link.
Aplikacje
Blokowanie zainstalowanych aplikacji (ma się podgląd na wszystkie dostępne na kontrolowanym smartfonie) to bowiem nie wszystko. Google Family Link pozwala rozpocząć nadzór wcześniej, na etapie sklepu Google Play. Można zablokować instalowanie wszystkich oferowanych tam treści lub też określić pewne reguły. Jest ich sporo, dotyczą chociażby pozycji płatnych, zawierających mikropłatności, klasyfikowanych ze względu na wiek (gry, klasyfikacja PEGI) czy treści o charakterze seksualnym.
Gdy opcja instalacji jest zablokowana próba takiego kroku może skończyć się na niczym lub na wysłaniu prośby do nadzorującego rodzica. Zgodę na instalację można wyrazić zdalnie, ale też z poziomu smartfona dziecka, poprzez wpisanie swojego hasła Gmail.
Filtry w Google Chrome
Poza aplikacjami czy grami dziecko, jak każdy użytkownik Internetu, korzysta z przeglądarki. Nic dziwnego, że tutaj proponowany jest Chrome, w przypadku którego można nałożyć pewne ograniczenia. Podstawowe dotyczy blokowania stron dla dorosłych, ale można pójść zdecydowanie dalej i ręcznie określić listę stron, do których damy dostęp dziecku.
Filtry w wyszukiwarce Google i YouTube
Lokalizacja
Opcja, która może przydać się szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. Jak łatwo się domyślić, po jej aktywacji można sprawdzić lokalizację pociechy, a precyzując - należącego do niej urządzenia. Poza podglądem bieżącej lokalizacji można też skorzystać z historii lokalizacji i dokładniej prześledzić miejsca, w których przebywa dziecko.
Google Family Link a prywatność dziecka
Oczywiście nadzór nie powinien przekraczać pewnych granic, nawet dziecko zasługuje na odrobinę prywatności. W związku z tym warto zaakcentować, że Google Family Link na pewne kwestie nie pozwala, nawet gdyby któryś z rodziców chciał z nich skorzystać.
Producent nie przewidział opcji zdalnego prezentowania zawartości ekranu kontrolowanego urządzenia, wglądu w historię wyszukiwanych stron w Chrome, e-maile i wiadomości dziecka, a także podsłuchiwania rozmów telefonicznych. Zdalnie nie uda się też niczego wykasować z urządzenia dziecka oraz zmienić jego hasła do konta Google.
Komentarze
10Mają w tym wprawę...:)