Dzięki uprzejmości firm Samsung i Sony miałem możliwość sprawdzić jak działa gra HDR na dobrej klasy telewizorze 4K. Zapraszam do lektury.
Rok 2016 był z wielu względów przełomowy. Wszyscy liczący się producenci telewizorów pokazali modele z obsługą HDR: niektórzy pierwszej generacji, nieliczni ‒ już drugiej generacji. Ponadto pojawiły się pierwsze gry HDR oraz konsole zdolne do wyświetlania obrazu w tym formacie. Tak więc, gdy nadarzyła się okazja by „trochę pograć w HDR” ochoczo z niej skorzystałem.
Oto konfiguracja testowa:
- telewizor Samsung 49KS8000
- konsola Sony PS4 Pro
- gra Uncharted 4 ‒ Kres Złodzieja
Przed przystąpieniem do testów konsola i telewizor zostały zaktualizowane do najnowszych wersji oprogramowania sprzętowego. Korzystaliśmy z firmware ogólnie dostępnego dla wszystkich użytkowników w Polsce, a nie ze specjalnych wersji beta udostępnianych czasem przez producentów. Konsola PS4Pro współpracowała z ww. telewizorem znakomicie i bez żadnych problemów:
- oba urządzenia wykryły się bezproblemowo,
- telewizor przełączył się sam w tryb HDR,
- połączenie w trybie HDR było stabilne, nie zrywało się i nie było żadnych zakłóceń, czy innych problemów.
Specjalnie zwracam uwagę na brak jakichkolwiek problemów, bowiem test przeprowadziliśmy w grudniu z oprogramowaniem dostępnym w tym właśnie czasie. Nie jest tajemnicą, że wczesne, zwłaszcza pierwsze wersje firmware konsoli nie zawsze pozwalały na bezproblemową pracę.
Filmy z gry zostały zarejestrowane aparatem cyfrowym systemu m43 z wymienną optyką. Nie jest to sprzęt zdolny do pokazania szerokiego zakresu tonalnego dostępnego z trybie HDR, stąd obraz, który zobaczycie w filmach jest tylko cieniem wspaniałej plastyki, którą można podziwiać w trybie HDR. W wielu miejscach zwracam uwagę na to, że widoczne są wszystkie szczegóły zarówno w światłach (jasne gradienty), jak i cieniach (ciemne detale). Niestety, w większości przypadków nie udało się tego wszystkiego zarejestrować posiadanym sprzętem i nie będzie tego widać w poniższych filmach. W związku z tym poniższe filmy stanowią tylko przedsmak wrażeń, jakich można doznać podczas grania w trybie HDR.
I jeszcze ostatnia uwaga. Jak już wspomniałem, telewizor Samsung 49KS8000 bez problemu wykrył metadane w sygnale z konsoli i sam przełączył się w tryb HDR. Telewizor ten nie posiada jeszcze specjalnego trybu „HDR Gra”. Pomimo tego 49KS8000, pracując w trybie HDR, pozwolił mi przełączyć się w tryb „Gra”, w którym to nie odnotowałem istotnej różnicy w input lagu, natomiast widać było sporą różnicę w obrazie: sztuczne wyostrzenie krawędzi oraz jaśniejszą biel (z większą zawartością barwy niebieskiej. To typowe zabiegi niemal wszystkich producentów w trybie gra, dlatego wybór trybu obrazu pozostawiam osobistym preferencjom. Osobiście wolę czysty tryb HDR, także z tego powodu, że input lag był w nim na tyle niski, że pozwalał na komfortową grę (oczywiście w trybie lokalnym, bo trybu wieloosobowego nie sprawdzałem). Niski input lag jest jedną z głównych zalet telewizorów Samsung, w tym modelu 49KS8000. Więcej o opóźnieniach dowiecie się z naszego rankingu Najlepsze telewizory dla graczy.
A teraz zapraszam już do obejrzenia trzech krótkich filmów.
W następnej części moich „harców z HDR” opowiem o wrażeniach z gry Forza Horizon 3 na telewizorze firmy LG (model OLED55B6).
Komentarze
23HDR fajna sprawa, za kilka lat moze bedzie sens jak juz bedzie kontent z HDRem. Teraz to ciekawostka, bardzo droga ciekawostka ;)
Teraz będą oferować TV HDR,a za jakiś czas znowu z czymś wyskączą z 8k i kupuj Pan co parę lat nowy TV,a i tak mamy was w D.
ps. wiem, można kliknąć YT i obejrzeć na YT.
Ten tryb HD w moim TV powoduje, że obraz staje się ciemniejszy i tylko wybrane elementy świecą jak psu jajca - nie zachwyca to mnie :/
A tutaj zdjęcia w trybie HDR i trybie gry i z wyłączonymi opcjami.
http://www.hdtv.com.pl/forum/1347625-post1636.html
Proszę o odpowiedź na forum hdtvpolska w temacie telewizorów KS do którego wrzuciłem linki.
Temat bardzo ważny.
Pozdrawiam!