Karty graficzne

GTX 285 vs GTX 9800 - spojrzenie okiem gracza

przeczytasz w 7 min.

Stać się posiadaczem najlepszej i najwydajniejszej karty graficznej jest marzeniem nie jednego gracza. Najszybszy akcelerator wraz z szybkim procesorem daje nam przepustkę do świata, gdzie będziemy mogli podziwiać efekty graficzne "nie z tego świata". To wszystko w połączeniu z wysoką rozdzielczością naszego monitora spowoduje, że będziemy po prostu bezsprzecznie zachwyceni. Tak w skrócie można opisać coś, czego pragniemy, coś co jest celem chyba nie tylko dla graczy, ale również dla każdego człowieka. Chyba nikt by się nie pogniewał, jeżeli mógłby oglądać najlepszą jakość w parze z wydajnością.

OK, pora zejść na ziemię;) Tym razem chciałbym Wam przedstawić bohatera tego artykułu kartę graficzną - ASUS GeForce GTX 285. Produkt ten jest w tej chwili najwydajniejszą jednordzeniową kartą graficzną dostępną na rynku.

Pierwsze wrażenia

Pudełko w jakim została zapakowana karta, można powiedzieć, że przyciąga wzrok. Jasno zielony kolor razem z czarnym ładnie się komponuje, dodatkowo białe i duże wypukłe litery w postaci ENGTX285 dopełniają całości.

W środku znajdziemy:

  • kartę graficzną
  • płytę z instrukcjami (jest polski)
  • skróconą instrukcję
  • kupon rabatowy na zakup gier ze strony nVidii
  • skórzaną podkładkę pod mysz
  • przejściówkę DVI / D-Sub
  • jedną przejściówkę 6-pin / molex
  • kabelek S-video

W środku oprócz samej karty nic szczególnego nie ma, trochę szkoda, aczkolwiek sytuację ratuje (jeżeli można to tak nazwać) skórzana podkładka pod myszkę. Jednak ja, dziękuję i tak nie skorzystam.

Sama karta to konstrukcja referencyjna, została wykonana w procesie technologicznym 55 nm, co głównie przekłada się na mniejsze zużycie prądu oraz mniejsze wydzielanie ciepła. Mimo iż liczba tranzystorów (1.400 mln) pozostała taka sama jak u starszego brata (GTX 280, 65 nm), to powierzchnia rdzenia została odpowiednio zmniejszona do 470 mm2 (576 mm2 w GTX 280). Również maksymalny pobór prądu został obniżony do wartości 183W, co przy GTX-ie 280 i jego 236W wydaje się być dość dużo różnicą.

Zegary taktujące względem GTX 280 poszły nieznacznie w górę i obecnie wynoszą 648 MHz (602 MHz) dla rdzenia, 1476 MHz (1296 MHz) dla częstotliwości shaderów oraz 2484 MHz (2214 MHz) dla pamięci typu GDDR3 (efektywne).

Najważniejsze jest jednak, jak GTX 285 będzie się sprawował w praktyce. Po długich oczekiwaniach przyszedł wreszcie czas na wymianę grafiki. Najpierw trzeba było odinstalować wszelkie sterowniki, po tej czynności dopiero komputer przeszedł w stan OFF, wyjęcie wtyczki z kontaktu i dopiero potem zabrałem się za tą konkretną "operację". GTX 9800 pozwolił się na bezproblemowe usunięcie, chwila moment i już godny (mam nadzieję) następca siedział na przeznaczonym mu miejscu. Ciekawość zżerała mnie od środka, jak też będzie się zachowywała nowa grafika, czy będzie głośniejsza czy może cichsza? Czy nie będzie problemu z sterownikami i tak dalej... Tyle się czytało różnych artykułów na ten temat.

Moje obawy okazały się... nietrafione. ASUS GTX 285 "zainstalował" się bez problemów. Po pierwszym uruchomieniu komputera pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy, a raczej w słuch to głośność. GTX 9800 startował niczym odrzutowiec przez pierwsze sekundy, w karcie Asusa też można to zaobserwować, ale w znacznie, znacznie mniejszym stopniu. Pierwszy plus. Co do głośności ogólnej, to Asus w spoczynku pracuje mniej więcej tak samo jak karta Gigabyte, za to w trybie 3D wygrywa zdecydowanie nowa grafika, jest cichsza. Drugi plus.

GTX 285 w przeciwieństwie do GTX 9800 posiada trzy tryby pracy:

  • Częstotliwość GPU:
    • tryb 2D: 300MHz / shader: 600MHz
    • tryb low 3D: 400MHz / shader: 800MHz
    • tryb 3D: 648MHz / shader: 1476MHz
  • Częstotliwość pamięci:
    • tryb 2D: 100MHz (200MHz DDR)
    • tryb low 3D: 300MHz (600MHz DDR)
    • tryb 3D: 1242MHz (2484MHz DDR)

W praktyce sprawdza się to znakomicie, w czasie przeglądania Internetu czy innych rzeczy, grafika nie nadwyręża się, pracuję na minimalnych ustawieniach. Gdy włączymy na przykład jakoś grę, karta automatycznie się przestawia do najwyższych częstotliwości. Następny plusik.

Szkoda, że nie miałem jak sprawdzić pobieraną moc, no ale cóż. Trzeba uwierzyć producentowi, który twierdzi, że maksymalne TDP (Thermal Design Power) wynosi 183W, co w stosunku do GTX 9800, różnica wynosi tylko 23W. Nie jest tak źle, pamiętajmy, że ta konstrukcja jest o wiele bardziej złożona niż konstrukcja, starsza o kilka miesięcy. Swoją drogą, ta różnica wynosząca 23W na niekorzyść Asusa i tak się wyrówna, ponieważ teraz karta w 2D pobiera mniej prądu. Przynajmniej chciałbym tak myśleć.

Jak widzimy na tabelce porównawczej, nowy GTX wyróżnia się prawie jeszcze raz większymi wartościami niż dotychczasowa moja karta graficzna, która miała premierę w kwietniu zeszłego roku. Ciekawe, czy przyrost wydajności będzie wprost proporcjonalny do tych wyników? Za chwilę się przekonamy;)

Oprogramowanie

Oprogramowanie o którym wspomnę należy najlepiej ściągnąć ze strony producenta, ponieważ w ten sposób dostaniemy najświeższą wersję. Warto jednak nimi się zainteresować, bo dzięki temu kontrola naszej karty stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza, również dla oka;)

ASUS Smart Doctor - monitoruje prędkość obrotową wentylatora, napięcie PCI-E, temperaturę GPU i pamięci, a dodatkowo został wyposażony w suwak do ręcznej zmiany taktowania w.w. komponentów. Oprócz tego, zastosowanie technologii HyperDriveSmartCooling, które dynamicznie przetaktowują kartę oraz zmieniają prędkość wentylatora.

GamerOSD - pozwala na zmianę osiągów systemu w czasie rzeczywistym przez zwiększenie taktowania procesora przy pomocy OSD podczas gier. Ponadto, umożliwia pokazywanie FPS-ów (Frames per Second), prędkości GPU oraz przechwytywać screenshoty i wideo.

Co ciekawe, żeby zadziałała aplikacja Smart Doctor, musimy zainstalować GamerOSD. Jak to się sprawuje w praktyce? Otóż , już wyjaśniam.

Przed zainstalowaniem Smarta, wentylator cały czas pracował na 40%, czyli ponad 1300 RPM. Dzięki Smartowi, możemy sami ustawić aż pięć poziomów pracy wentylatora, który będzie zwiększał obroty wraz z podwyższającą się temperaturą. Tym sposobem, można sobie ustawić tak obroty wiatraka karty graficznej, że w czasie normalnej pracy, w spoczynku, obroty wyniosą np. około 1100 RPM. Przy tej prędkości karta jest prawie niesłyszalna. Możemy sobie bardzo dokładnie ustawić przy jakiej temperaturze, mają wzrastać obroty wentylatora.

Jest również możliwość ustawienia tego samego z poziomu samych sterowników, ale tam jest już tylko jeden stały poziom. Ustawiamy tam na 35%, temperatura wzrośnie tylko o jeden stopień, a różnica w głośności jest dosyć spora (na naszą korzyść oczywiście).

Jak widzimy, mamy duży wybór opcji do ustawiania obrotów wentylatora.

Testy

Wszystkie testy i benchmarki będę porównywał z moją starą kartą, która jeszcze do niedawna "siedziała" w moim komputerze. Niestety, jak to w życiu bywa, przyszedł czas na nią, aby ustąpić młodszemu, bardziej "wysportowanemu" zawodnikowi. Muszę wspomnieć, że GTX 9800 dawał radę, nie było takiej gry (oprócz Crysisa), co by nie "chodziła" na maksymalnych ustawieniach i to w rozdzielczości 1680 x 1050.

Czterordzeniowy procesor Phenom II został podkręcony z standardowych 3000 MHz do bardzo stabilnej częstotliwości 3700 MHz, podnosząc napięcie do wartości 1.4V. Pamięci pracowały przy nominalnych swoich ustawieniach. Przy takich wartościach wykonywałem serie testów i benchmarków. Każdy test został powtórzony trzy razy, a wynik uśredniony.

Platforma testowa:

  • Procesor: AMD Phenom II X4 940 @3.7 GHz
  • Cooler: Noctua NH-U12P (~1000 obr./min), Pasta Noctua NT-H1
  • Płyta główna: Gigabyte GA-MA770-DS3 (bios F7)
  • Karta graficzna: ASUS GTX 285 1 GB DDR3
  • Zasilacz: Be quiet! Dark Power 650W
  • Pamięć: Kingston 4 x 1 GB DDR2 800 MHz CL 5-5-5-18
  • Dyski: Seagate Barracuda 7200.10, 2 x 250 GB SATA II (RAID 0)
  • Obudowa: Cooler Master S
  •  Monitor: LG L227WT 22"

Aplikacje, gry i sterowniki:

  • GPU-Z 0.3.1
  • RivaTuner 2.22
  • 3DMark06
  • Video Card Stability Test
  • Call Of Juarez Benchmark
  • Stalkier Clear Sky Benchmark
  • World In Conflict
  • HardwareOC Crysis Benchmark
  • Crysis Warhead Benchmarking Tool 0.31
  • Far Cry 2
  • F.E.A.R.

ForceWare 178.13 whql – Gigabyte GTX 9800 Vista 32-bit
ForceWare 181.22 whql – Asus GTX 285 – Vista 32-bit

Pomiary były wykonywane przy temperaturze pokojowej 20 stopni. Bez narzędzia Smart Doctor. Przy karcie GTX 285 był wykonywany test programem Video Card Stability Test, w ciągu piętnastu minut temperatura osiągnęła poziom 80 stopni, a wentylator rozpędził się do 1800 RPM. Jako, że mam komputer bardzo wyciszony, głośność ta wyraźnie wzrosła, ale nie na tyle, żeby dotkliwie przeszkadzała (ciszej niż w GTX 9800). Muszę wspomnieć też o tym, że w czasie grania w gry, nie osiągniemy takiej temperatury, będzie ona niższa o około od 5 do 10 stopni (ale zależne jest to od gry i nie jest to regułą).

W spoczynku widać wyraźną różnicę, 41-42 stopni robi wrażenie (Fan 35%), nie można narzekać, jest to zasługa wykonania w procesie technologicznym 55 nm.

W 3DMarku06 widzimy dość znaczny wzrost punkcików.

Za pomocą aplikacji HardwareOC Crysis Benchmark sprawdziłem wydajność w grze Crysis. Na poziomie Medium różnica jest najmniej zauważalna, na High już jest lepiej. Poziom Very High przyniósł najbardziej zauważalną różnicę, prawie jeszcze raz tyle klatek, robi wrażenie.

W Crysis Warhead wykorzystałem bardzo dobre narzędzie „Crysis Warhead Benchmarking Tool 0.31”. Tutaj też nie ma żadnych wątpliwości, kto rządzi. GTX 285 nie daje żadnych szans. Na najlepszym poziomie „Enthusiast”, średni FPS wyniósł około 31, momentami spadając do 21fps-ów. Daje nam to możliwość dość płynnej rozgrywki, ale moim zdaniem do komfortowego grania ciut jeszcze brakuje.

Do pomiaru FPS-ów w Far Cry 2 został wykorzystany benchmark wbudowany w grę.  Tutaj również jest bardzo duża przewaga nowej karty. Przyrost klatek na sekundę jest większy o prawie 50%. Może podam dla przykładu jakie duże znaczenie ma podkręcony procesor. Na standardowym taktowaniu 3000 MHz, na poziomie Ultra uzyskałem wyniki: Min – 33,65, średnio – 50,45, Max – 77,1.

W benchmarku gry Call Of Juarez, ustawienia zostały ustawione następująco: Details – High, Shadows quality – Normal, Shadowmap size – 2048 x 2048, Anti Aliasing MSAAx4, Audio – disable. Wynik sam mówi za siebie.

W World In Conflict został wykorzystany wbudowany test programu. Mapa „Wybrzeże”, ustawienia wszystkie na maximum.

Czyżby program by się pomylił? Na górnej belce możemy zaobserwować wyższość GTX 9800. Nie mam pojęcia dlaczego. Może jakiś błąd:/

High AAx4 GTX 9800

High AAx4 GTX 285

Ultra AAx4 GTX 9800

Ultra AAx4 GTX 285

W Stalkerze nie ma niespodzianki, to są wyniki jakich się spodziewałem. GTX 285 daje nieźle popalić starszemu bratu.

Podkręcanie

Każdy szanujący się gracz, nie byłby graczem, gdyby nie spróbował podkręcić swojej karty graficznej. Nie, no żartuję, ale... coś w tym jest. Powyższe zdanie mówi samo za siebie. Nie będę się rozwodził na ten temat, tylko przejdę od razu do rzeczy.

Mój egzemplarz niezbyt był skory do podnoszenia zegarów. Moje próby stanęły na 716/1542/1365. Na tym poziomie karta była stabilna, po przekroczeniu tych wartości, komputer się niestety resetował. Temperatury w tym stanie były większe o 10 stopni w stresie, także dochodziły do 90 stopni.

W 3DMarku06 muszę się przyznać, spodziewałem się większego przyrostu punktów. Natomiast w grach jest postęp i widać wyraźnie, że O/C akceleratora graficznego daje rezultat, minimalny, ale zawsze coś. Podejrzewam, że jakby procesor był bardziej podkręcony wyniki byłyby jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Podsumowanie

Przyszedł czas na podsumowanie. Po wielu bojach, w kółko uruchamiania tych samych testów i benchmarków, możemy teraz w spokoju jeszcze raz przyjrzeć się wykresom, żeby się przekonać jaka jest przewaga najnowszej grafiki.

Zadane na początku pytanie, czy nowy GTX 285 z jeszcze raz większą wydajnością niż GTX 9800, będzie uzyskiwał jeszcze raz większe wyniki? Teraz można śmiało stwierdzić, że tak. Może nie tak dosłownie, ale niewiele brakuje.  Ponadto, niewielkie zużycie energii (w porównaniu z starszym bratem), bardzo cicha praca (szczególnie w 2D) stawiają tę kartę na najwyższym poziomie.

Czy mogę polecić tę kartę? Oczywiście, że tak. Konstrukcja ta, idealnie sprawdzi się z wysoko postawionym procesorem, jest tylko jedno ale, mianowicie cena. Cena na dzień dzisiejszy, rzeczywiście może odstraszyć, ale dla prawdziwych hardcorowców nie będzie to przeszkodą.

Myślę, ze z powodzeniem karta ta wystarczy do grania w dużych rozdzielczościach z ustawieniami na maxa do końca roku, potem nadejdzie już zapowiadany nowy układ GT300, ze sporymi miejmy nadzieję zmianami. No i znowu nadejdzie czas na testy, testy i jeszcze raz testy.

Na zakończenie proponuję do obejrzenia filmik własnej produkcji (tylko proszę się nie śmiać, nie mam dużego doświadczenia w tym zakresie). Dla porównania: filmik z Stalkera i Crysisa trwa po 46 sekund z GTX 9800, a z GTX 285 odpowiednio 23 i 27 sekund (oczywiście mierzony był ten sam fragment). Można to sobie porównać z wykresami, wychodzi na to samo, fps-y nie kłamią;) Sorry, za kiepską jakość, ale kręciłem cyfrówką, więc sami wiecie.


 

Plusy:

  • bardzo wysoka wydajność
  • niska temperatura oraz ciche chłodzenie w trybie 2D
  • PureVideo HD
  • Tri-SLi
  • CUDA / PhysX
  • 1024 MB pamięci GDDR3

Minusy:

  • średni potencjał O/C
  • cena

Kartę graficzną ASUS GTX 285 1 GB możesz kupić w sklepie: benchmark.pl, komputronik

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _nick_
    0
    pierwsza mini-recenzja z video :)

    Gratulację Andrzej świetna recka.
    • avatar
      maciek1o3s
      0
      Tak na boku to GTX 285 Zotac'a ma troszkę więcej punktów w 3DMarku06 od ASUS'a więc jest lekkie przekłamanie:
      Produkt ten jest w tej chwili najwydajniejszą jednordzeniową kartą graficzną dostępną na rynku.

      Ale recka ładna
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        recenzja super, oby takich więcej było ;)

        P.S. jak zmienię grafikę to też napisze.
        • avatar
          Konto usunięte
          0

          Gratulacje. Dobrze napisany artykuł, starannie i „lekkim piórem”, miło się czyta. Jedna z lepszych mini recenzji na portalu. Pozostaje czekać na inne.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            ładnie, pozostaje tylko pogratulować
            zastanawia mnie tylko dlaczego "GTX 9800" a nie "9800 GTX"
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Obie są do kitu...
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ale materiał wykonany z klasą.
                • avatar
                  Szymon331
                  0
                  Widzę panie Andrzeju że nie tylko kartę pan wymienił w swoim komputerze ;) Jeśli chodzi o recenzję to nie jest to już "mini-recenzja" i gratuluję wykonania tak dobrej roboty. Szkoda tylko że wysłużonego 3D marka 06 nie zastąpił bardziej wiarygodny Vantage.

                  I taka rada ode mnie. Jeśli chodzi o film to najlepiej jest filmować monitor z większej odległości używając zooma. Unika się wtedy zniekształceń beczkowatych.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Jak dla mnie karta zupełnie nie opłacalna. Cena zbyt wysoka w stosunku do wydajności, a sama wydajność karty lepsza od GTX280 o 5-6%, jak wynika z testów na zagranicznych stronach. Za taką kasę lepiej wziąć wydajniejszego 4870 X2
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Zapomniałem jeszcze o samej recenzji :P Wg. mnie bardzo dobrze wykonana robota, film wcale mnie nie śmieszył, każdy chce chociaż na chwilę zabłysnąć na ekranie :P Zasłużone 5 :)
                      • avatar
                        19arek93
                        0
                        Gratuluje świetnej mini recki i "dream machine" ;-)
                        Za rok może dwa skończy się zbieranie i zacznie się wymiana mojego sprzętu :)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          No sprzeciąl pierwsza klasa
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Mistrzowska recenzja, właśnie takie powinny być
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Najlepsza recka jaką czytałem ;)
                              Sprzęt miazga, ale mój 8800GT lepiej radzi sobie z Clear Sky niż twój 9800GTX, srednio mam 16FPS, może to wina sterowników ;)
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Jest znaczenie. Karta nie nazywa się gtx9800. Z początku nie wiedziałem co to jest za karta a tu andrew taki mały psikus zrobił:) To tak jak by powiedzieć ericsson sony.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Andrzej jak zawsze w pełni profesjonalnie pisze..Brawo i pozdrawiam Cię Ziomuś..
                                  • avatar
                                    saenq87
                                    0
                                    nom recenzja swietna ja mam teraz gtx 280 i mysle o zakupie tego procesora co ty masz bo to musze jeszcze zmienic i wszedzie szykalem jak on radzi sobie z grami w polaczeniu z geforcem i w koncu znalazlem :)
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Testowanie 285GTX na Far Cry? No ciekawie...
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Recenzja jak najbardziej elegancka, i to video na koniec. Zrób lepszy montaż i będziesz mógł kręcić filmy ;)
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Czajnika jeszcze nie było tutaj ?
                                          • avatar
                                            henry230
                                            0
                                            Fajnie się czytało ta recke a co dopiero oglądało:-)heh recka godna uwagi gratulacje!!!
                                            • avatar
                                              henry230
                                              0
                                              Aha bym zapomniał pozycz swojego proca sam bym chciał zobaczyć jakiego kopa dostane na swoim radku 4850
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                Polecam moje rankingi: jeden radek 4850 na AMD Athlon X2 6000+ 3,0 GHz potem na AMD Phenom II 940 3,0 GHz, a następnie w crossfire
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Recenzja bardzo fajna i widac ze autor dobrze sie do niej przygotowal ja chcialem ze swojej strony zwroci uwage na SLI tylko z tego powodu ze sam jestem posiadaczem takiego rozwiazania.
                                                  Jakies pol roku temu kupilem ginward 8800gs (tak wlansie te karty) zakupilem od razu 2 w cenie 650pln... z glosnoascia bardzo latwo sobie poradzilem montujac regulator tym samym nie trace gwarancji... po OC tych kart w 3Dmarku 06 robie 16500 teraz prosze porownac wydajnosc i cene.SLI jest na prawde dobrym rozwiazaniem i jak ktos napisal starzeja sie dluzej, niewielkiem kosztem mam wydajnosc lepsza od wielu kart za ponad 1000pln, wnioski sa chyba oczywiste.
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    no niezla recenzja:). Podziwam i dobrze wykonane.
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      Recenzja świetna tak jak sprzęcik
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        karta jest niezła ale jak narazie wystarcza mi mój GF GTX280;p
                                                        • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0
                                                          Świetna recenzja :D
                                                          Co do o/c myślę, że przy chłodzeniu wodnym można bardziej podkręcić.
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            Ja też chcę GTX285 ;(
                                                            • avatar
                                                              Makkk
                                                              0
                                                              Trochę się spóźniam z komentarzem, ale lepiej późno niż wcale ;}
                                                              Świetna recenzja, w szczególności klip video, wreszcie widzę dokładne porównanie co i jak :} Mialem GTX285 w rękach, ale że tak powiem, odebrano mi go. Teraz widzę, co straciłem, chociaż nie wiem, czy na moim obecnym procku uzyskałbym taką wydajność, nawet po jego podkręceniu...

                                                              PS. Wielce chwalony silnik Clear Sky, a jednak nie jest zbyt stabilny na i tak już wg mnie dobrym 9800GTX ;p
                                                              • avatar
                                                                Andrzej Michalski
                                                                0
                                                                Wszystkie komentarze są mile widziane, zarówno te pozytywne jak i te negatywne;)
                                                                • avatar
                                                                  Konto usunięte
                                                                  0
                                                                  Super recenzja. Film też jest bardzo fajnie zrobiony. Podobała mi się muzyczka ;)
                                                                  Gratuluję i pozdrawiam.

                                                                  Witaj!

                                                                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                                  Połącz konto już teraz.

                                                                  Zaloguj przez 1Login