Wydajność
Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Honor 8 Pro znajdziecie w rankingu smartfonów.
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
W kilku słowach
Honor 8 Pro napędzany jest przez procesor HiSilicon Kirin 960. Przypomnijmy, że jest to układ wykonany w 16nm procesie technologicznym, który ma do zaoferowania 8 rdzeni w konfiguracji 4x Cortex-A73 + 4x Cortex-A53 oraz układ graficzny Mali-G71 MP8. Być może ustępuje on nieznacznie kilku innym procesorom w benchmarkach, ale do codziennej pracy jest absolutnie wystarczający. Tym bardziej, że w przypadku Honor 8 Pro otrzymał do pomocy aż 6 GB pamięci RAM.
To mocna karta przetargowa omawianego smartfona, z powodzeniem radzi on sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami - rozbudowanymi aplikacjami czy grami, a także światem rzeczywistości wirtualnej (VR). Temperatura? Pod dużym obciążeniem smartfon nagrzewa się wyczuwalnie (niemal na całym tylnym panelu), ale z pewnością nie jest to „najgorętszy sprzęt” i daleko do jakiegokolwiek zagrożenia dla komfortu użytkownika.
Czas pracy
Duży ekran o wysokiej rozdzielczości i wydajny procesor znaleźć możemy w niemal każdym smartfonie określanym (słusznie lub nie) mianem propozycji z najwyższej półki. Niestety producenci bardzo często zapominają o implementacji solidnej baterii. Na szczęście tutaj się udało. Ma ona pojemność 4000 mAh i wedle obietnic zapewniać powinna 2 dni normalnego użytkowania i około 1,5 dnia intensywnej pracy. Zaskakująco dokładnie zgrywa się to z rzeczywistością.
Podczas testów Honor 8 Pro działał niespełna 2 dni na jednym ładowaniu, jeśli smartfon nie będzie katowany spokojnie uda się tę barierę przekroczyć. Na uwagę zasługuje bardzo dobry SOT (Screen On Time) - ponad 7,5 godziny, na automatycznej jasności ekranu. Test ciągłego odtwarzania wideo w jakości HD przy jasności ekranu na 50% dał wynik 13 godzin i 19 minut.
System i programy, pamięć wewnętrzna
Honor 8 Pro pracuje pod kontrolą systemu Android 7.0 Nougat z interfejsem EMUI 5.0. Jego styl graficzny może komuś pasować lub nie, nie da się jednak zaprzeczyć, że optymalizacja stoi na bardzo wysokim poziomie, co przy wymienionych wyżej podzespołach przekłada się na idealną wręcz płynność działania.
Ekran blokady do standardowo najważniejsze informacje oraz szybki dostęp do kilku funkcji. Preinstalowanych aplikacji jest w zasadzie tylko kilka - standardowy pakiet od Google oraz Zdrowie, Filmy i Muzyka.
Jeśli chodzi o zasoby pamięci wewnętrznej, Honor 8 Pro ma tutaj do zaoferowania 64 GB. Oczywiście realnie otrzymujemy mniej, na strat nieco ponad 50 GB. Można rozszerzyć to o kartę microSD, jeśli nie będzie potrzeba slot wypełnić da się drugą kartą SIM.
Menedżer telefonu
Podobnie jak w innych modelach z logo Honor, nie zabrakło tu Menedżera telefonu. Daje od dostęp do kilku przydatnych narzędzi, pozwala na szybką optymalizację i skanowanie pamięci w poszukiwaniu zagrożeń (na bazie programu Avast!).
Funkcje, które warto wyróżnić:
- Tryb pomniejszonego ekranu - przesunięcie palca po pasku nawigacji ku środkowi ekranu powoduje pomniejszenie interfejsu i pozwala na chwilowe korzystanie ze smartfona jedną dłonią
- Sterowanie ruchem - odwrócenie lub podniesienie smartfona może wyciszać dzwonek, a przyłożenie urządzenia do ucha pozwala na automatyczne odebranie rozmowy telefonicznej
- Gesty - między innymi wywoływanie wybranych aplikacji poprzez kreślenie litery knykciem na ekranie czy dzielenie ekranu na dwie części pozwalające na jednoczesne korzystanie z dwóch programów
- Aplikacja bliźniacza - możliwość logowania się do dwóch różnych kont w tej samej aplikacji jednocześnie, np. na dwa konta na Facebooku
- Pilot uniwersalny - funkcja wykorzystująca nadajnik podczerwieni pozwalająca kontrolować urządzenia RTV
- NFC - łączność zbliżeniowa przydatna do korzystania z płatności zbliżeniowych i szybkiego parowania akcesoriów, m.in. słuchawek Bluetooth czy głośników przenośnych
Czytnik linii papilarnych
Powoli normą staje się, iż w droższych modelach Huawei i Honor czytniki linii papilarnych zbierają bardzo pozytywne oceny. Dobra renoma nie wynika z przypadku, również tutaj element ten spisuje się bez zarzutów. Wystarczy lekkie dotknięcie aby odczytać zarejestrowany wcześniej odcisk palca. Trwa to dosłownie ułamek sekundy.
Czytnik może być wykorzystywany do odblokowywania ekranu, a także dostępu do aplikacji i sejfu - to po zeskanowaniu palca. Nawet bez tego czytnik nie jest jednak bezużyteczny, przewidziano kilka dodatkowych opcji.