Testując urządzenie wielofunkcyjne HP Deskjet Ink Advantage 6525, wykorzystaliśmy naszą standardową procedurę testową. Użyliśmy wszystkich możliwości komunikacji z komputerem i siecią, zbadaliśmy jakoś druku na różnych nośnikach i z jakością roboczą, zwykłą i fotograficzną. Skanowaliśmy różne dokumenty, a także użyliśmy trybu ePrint.
Wydruki, które zawierają elementy brane pod uwagę przy ocenie, możecie sprawdzić na poniższych skanach. Zawierają one wersje z trzech trybów: roboczego, standardowego i najlepszego. Dwa pierwsze wykorzystują standardowy papier ksero, a w trybie najwyższym zastosowano uniwersalny, matowy papier fotograficzny do codziennego użytku.
Zmierzyliśmy także czas drukowania poszczególnych materiałów dla każdego trybu.Zeskanowane wydruki zostały porównywane ze wzorcami i pomiędzy sobą.
Drukarka jest dość szybka i w trybie roboczym wypluwa pierwsze wydruki grafiki zajmującej całą powierzchnię roboczą kartki A4 już po 15-16 sekundach. W trybie „normal” wydruki pojawiają się już po 30 sekundach, a w „foto” po minucie.
Pobór prądu podczas każdego z trybów wynosił maksymalnie 28,9 W w trybie szybkim, 26 W w trybie normalnym i 20,1 W w trybie foto. Taka różnica wynika z faktu, że w trybie roboczym głowica i podajnik poruszają się bardzo szybko, co wpływa na zwiększony pobór energii.
Użycie trybu dupleksu wydłuża czas wydruku ponad dwukrotnie, w zależności od trybu może to być nawet do trzech razy dłużej – wydruk foto wymusza użycie większej ilości tuszu, który musi wyschnąć na nośniku, by się nie rozmazał, gdy arkusz zostanie wciągnięty do podajnika.
Grafiki z każdej wersji zostały ze sobą połączone w celu łatwiejszego porównania.
Wydruki otrzymujemy dość szybko, zarówno w trybach roboczym i normalnym, a także fotograficznym. Jakość w pierwszych dwóch jest zadowalająca, choć pojawienie się pasów po przejściu głowicy w trybie normalnym można wytłumaczyć faktem iż mamy do czynienia z egzemplarzem testowy drukarki, który przeszedł już przez wiele rąk testujących go osób. Natomiast trybowi foto nie można zarzucić zbyt wiele. Kolory są nasycone i w miarę naturalne. Czerń zarówno na papierze foto, jak i na zwykłym kserograficznym jest w miarę jednolita. Podobnie sprawa ma się z kolorami.
Mankamentem jest fakt, że przy wydrukach foto w najwyższej możliwej jakości dość szybko zużywane są atramenty. Można dzięki nim zrobić kilkadziesiąt wydruków A4. Dobrym posunięciem było wyposażenie drukarki w osobne kałamarze, gdyż w przypadku zużycia jakiegoś koloru wystarczy wymienić tylko ten pojemnik.
Drukarka nie jest zbyt głośna, zarówno przy szybkim, jak i precyzyjnym druku, a także przy wykorzystaniu funkcji duplex.
Skaner działa wolno i miewa problemy ze skanowaniem jednolitych powierzchni. Czas skanowania kartki A4 w pełniej rozdzielczości 1200 dpi wynosi 4minuty i 20 sekund, a plik wynikowy ma około 135 MB. Nie mniej trzeba przyznać, że do domowego użytku nadaje się całkiem dobrze. Jedynie osoby zajmujące się zawodowo fotografią i grafiką powinny poszukać lepszego skanera.
Skanować dokumenty i zdjęcia możemy zarówno do pliku graficznego JPG, dokumentu PDF. Dane mogą zostać przesłane do komputera i zostanie zapisany w katalogu „Moje dokumenty” użytkownika, który jest aktualnie zalogowany, lub na karcie pamięci włożonej do czytnika drukarki, a także wysłane na adres e-mail w formie załącznika. Ta ostatnia opcja pojawi się, gdy tylko zainstalujemy stosowną aplikację ze strony ePrint Center, wybierając ją spośród wielu dostępnych „dodatków”.
Połączenie możliwości drukowania i skanowania sprawia, że otrzymujemy swego rodzaju kserokopiarkę kolorową. Można jej używać niemal jak każdego innego ksero, ale pamiętać należy o tym, że jedna kopia wykonana w domu jest droższa kilkakrotnie od wykonanej w specjalnym punkcie. Nie mniej jest to bardzo przydatna opcja, gdy trzeba wykonać szybko kopię ważnych dokumentów. Kopiowane materiały można rozjaśniać, powiększać i zmniejszać. Warto też korzystać z trybu duplexu, gdyż w takich przypadkach sprawdza się on doskonale, automatycznie dodrukowaując odwrotną stronę kopiowanego dokumentu.
Oprogramowanie dodatkowe wbudowane w drukarkę pozwala na automatyczne wydrukowanie przydatnych arkuszy – papieru nutowego, milimetrowego, kalendarzy, notatnika, a także plansz do gry w Sudoku. Dla dzieci można stworzyć kolorowanki i szablony gdzie łączy się kropki z postaciami z najpopularniejszych obecnie kreskówek. Listę tę można powiększyć poprzez zainstalowanie dostępnych na stronie hpeprintcenter szablonów i aplikacji. Po ich wybraniu zostaną przesłane do pamięci drukarki.
W usłudze ePrint, którą obszernie opisałem w tekście HP ePrint - poznaj technologię ePrint i korzyści, jakie zapewnia, zyskujemy możliwość drukowania zdalnego poprzez chmurę. Na wybrany adres e-mail wysyłamy wiadomość z załącznikiem – plikiem tekstowym, dokumentem PDF, czy zdjęciem lub arkuszem kalkulacyjnym, a system automatycznie obrobi dane i nakaże drukarce nanieść je na papier.