HTC U Ultra - dobry, ale niestety (za)drogi smartfon
Smartfony

HTC U Ultra - dobry, ale niestety (za)drogi smartfon

przeczytasz w 2 min.

HTC U Ultra to smartfon z podwójnym ekranem, oferujący dobrą wydajność i wysoką jakość zdjęć. Niestety, ma też kilka wad, a kosztuje około 3000 złotych.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

bardzo szczegółowy ekran główny; ekran pomocniczy do powiadomień i skrótów; wysoka wydajność; dobra jakość zdjęć z obydwu aparatów; rejestrowanie wideo w 4K, obsługa formatu RAW; złącze USB typu C; dobre słuchawki w zestawie;

Minusy

krótki czas pracy na baterii; brak złącza słuchawkowego; wystający obiektyw aparatu; brak wodoszczelności; wysoka cena;

HTC U Ultra – recenzja

W styczniu HTC zadeklarowało, iż nie zasypie nas w tym roku nadmiarem smartfonów. Trzeba przyznać, że do tej pory udaje się słowa dotrzymać. Patrząc na prezentowane nowości łatwo dojść do wnioski, iż producent zdecydował się postawić na propozycje z górnej półki.

Flagowym modelem jest obecnie HTC U11, ale na papierze tylko nieznacznie ustępuje mu HTC U Ultra. Ma to zresztą odzwierciedlenie w cenie, ponieważ mówimy tutaj wydatku oscylującym w granicach 2900 - 3000 złotych (w chwili premiery było to aż 3 499 złotych). Czy warto tyle na HTC U Ultra wydać?

HTC U Ultra test i recenzja

Ekran(y) na plus

HTC U Ultra wyposażono w ekran Super LCD5 o przekątnej 5,7 cala oraz rozdzielczości 2560x1440 pikseli. Jest to bardzo mocna strona smartfona, nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń co do szczegółowości obrazu i nasycenia kolorów. Dobrze wypada też odwzorowanie kolorów oraz jasność.

Nie jest to wprawdzie najjaśniejszy wyświetlacz na rynku (około 500 cd/m²), ale umożliwia komfortową pracę nawet w pełnym słońcu. W ustawieniach nie znalazłem żadnych zaskakujących opcji, warta podkreślenia wydaje się jedynie obecność trybu nocnego.

HTC U Ultra ekran

Producent zastosował tutaj także dodatkowy ekran - 2.05 cala o rozdzielczości 160 x 1040 pikseli. Działać może on razem z głównym lub niezależnie od niego. Jego zadanie to prezentowanie powiadomień, skrótów do wybranych aplikacji czy kontaktów, wydarzeń z kalendarza, pogody czy wreszcie godziny i poziomu baterii.

HTC U Ultra ekrany

Można liczyć też na sterowanie odtwarzaczem muzyki i dodatkowe opcje w wybranych aplikacjach, chociaż tutaj potencjał omawianego rozwiązanie wydaje się niewykorzystany (zewnętrzne aplikacje nie są po prostu na to przygotowane). Przykładowo przy korzystaniu z aparatu na dodatkowym ekranie pojawia się suwak do zoomu.

HTC U Ultra dodatkowy ekran

HTC U Ultra dodatkowy ekran skróty

Gdy ekran główny jest wygaszony ten dodatkowy aktywować można poprzez dwukrotne kliknięcie lub podniesienie smartfona. Rozwiązanie to nie wydaje się niezbędne (w większości urządzeń go zresztą brakuje), chociaż niekiedy bywa przydatne i pozwala uniknąć rozpraszania się.

Dobrze wykonana obudowa, ale do ideału nieco zabrakło

Jakość wykonania HTC U Ultra stoi na wysokim poziomie. Biorąc smartfona do ręki czuć, że jest to model z wyższej półki. Zarówno na przednim jak i tylnym panelu zastosowano zakrzywione szkło Corning Gorilla Glass 5. Delikatne zaoblenia poprawiają chwyt, co jest szczególnie cenne z racji dużych gabarytów urządzenia - 162.4 x 79.8 x 8 mm. To pochodna wspominanych już ekranów, a także faktu, iż pod głównym musiało znaleźć się jeszcze miejsce na przyciski nawigacyjne i czytnik linii papilarnych.

Niestety nie jest idealnie. Obudowa jest podatna na zbieranie odcisków palców, a testowana była biała wersja kolorystyczna, na której jest to najmniej widoczne. Poza tym obiektyw głównego aparatu znacznie wystaje poza jej płaszczyznę.

HTC U Ultra obudowa

Lewą krawędź pozbawiono funkcjonalności, na prawej ulokowano natomiast przyciski regulacji głośności i zasilania. Ten ostatni ma nieregularną strukturę. Szufladę na karty SIM i microSD (lub 2xSIM) umieszczono natomiast na górze, a na dole tradycyjnie port USB (typu C), któremu towarzyszy tu głośnik.

HTC U Ultra prawy bok

HTC U Ultra port USB

Brak złącza słuchawkowego, ale słuchawki świetne

Dla złącza słuchawkowego miejsca już zabrakło, co niektórym osobom będzie zapewne przeszkadzać. Rekompensatą (i to nie taką małą) okazują się jednak dołączone słuchawki. Nie tylko z racji faktu, iż są kompatybilne z USB, ale głównie z powodu świetnej ergonomii. Doskonale pasują do uszu, nie wypadają i całkiem skutecznie tłumią zewnętrzne hałasy.

Najważniejsze, że idzie z tym w parze dobre brzmienie. Na rynku znajdą się oczywiście lepsze modele, ale spośród tych dodawanych do zestawów ze smartfonem mówić można o świetnej propozycji. Tym bardziej, że producent postarał się też o technologię HTC USonic. Po podłączeniu słuchawek przeprowadzana jest krótka analiza słuchu za pomocą impulsu dźwiękowego, a następnie przygotowywany pod kątem efektów profil dźwiękowy dedykowany użytkownikowi. Brzmienie z głośnika również wypada bardzo dobrze, smartfon posiada też czułe mikrofony wielokierunkowe i pod kątem warstwy audio wypada w ogólnym rozrachunku nader pozytywnie.

Specyfikacja i porównanie do konkurentów:

 HTC U UltraHonor 8 Pro
ModelHTC U UltraHonor 8 ProOnePlus 3T
Cenaok. 3 000 zł2 499 złok. 2000 zł
Wymiary (wy/sz/gł)162.4 x 79.8 x 8 mm157 x 77.5 x 7 mm 152.7 x 74.7 x 7.35 mm
Waga170 g184 g158 g
System operacyjnyAndroid 7.0Android 7.0 OxygenOS
Ekran» 5,7" + 2.05"
» 2560x1440 px + 160 x 1040 px
» Super LCD5
» 5,7"
» 2560x1440 px
» IPS
» 5,5"
» 1920 x 1080 px
» AMOLED
Procesor» CPU: 2x 2.15 GHz, 2x 1.6 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 821
» GPU: Adreno 530
» CPU: 4x 2.4 GHz, 4x 1.8 GHz
» 8 rdzeni
» HiSilicon Kirin 960
» GPU: Mali-G71 MP8
» CPU: 2x 2.35 GHz, 2x 1.6 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 821
» GPU: Adreno 530
Pamięć» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 64/128 GB
Bateria3000 mAh4000 mAh 3400 mAh
Aparat / kamera» 12 Mpx (tył)
» 16 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K UHD
» 2x 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 4K UHD
» 16 Mpx (tył)
» 16 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K UHD
Internet» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual Sim (hybrydowy)
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual Sim (hybrydowy)
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual Sim
Komunikacja i złącza» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typu C
» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typu C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typu C
» słuchawkowe
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login