HTC U12+ - jakość zdjęć i filmów
- aparat tylny: podwójny, 12 Mpix f/1.75, 1.4µm, stabilizacja optyczna i elektroniczna + 16 Mpix (teleobiektyw) f/2.6, 1.0µm
- aparat przedni: podwójny, 2x 8 Mpx, f/2.0
- filmy (tył): 4K Ultra HD 30 kl./s. i 60 kl./s., Full HD 240 kl./s.
- filmy (przód): Full HD 30 kl./s.
- lampa LED: tak (z tyłu)
Już podczas premiery producent mocno akcentował możliwości fotograficzne smartfona. Chwalił się też bardzo wysokim wynikiem w rankingu DxOMark (103 punkty). Ten nie powinien być traktowany jak wyrocznia, aczkolwiek jednego HTC U12+ odmówić nie można - to na ten moment czołówka fotograficznych smartfonów.
Główny aparat oddaje do dyspozycji kilka trybów, w tym Pro, w którym ręcznie korygować można wybrane parametry zdjęć oraz zapisywać je w formacie RAW. Są wtedy bardziej szczegółowe i gwarantują szersze możliwości edycji, co doceniają zagorzali fani mobilnej fotografii. Oczywiście zdecydowanie szybciej zapełniają pamięć urządzenia, ponieważ są znacznie „cięższe”.
Chociaż rozbudowana, aplikacja jest intuicyjna, pozawala na szybki dostęp do najważniejszych opcji. Co warte podkreślenia, także tutaj wykorzystać można Edge Sense 2. Krótkie ściśnięcie pozwala zrobić zdjęcie/rozpocząć nagrywanie. Ściśnięcie i przytrzymanie zarezerwowano natomiast do przełączania się pomiędzy aparatami.
Już podstawowy tryb będzie jednak dla wielu w pełni wystarczający. Dobrze dobiera parametry, a autofocus (laser + PDAF) jest nie tylko bardzo szybki, ale i precyzyjny. Zdjęcia cechują się wysoką szczegółowością, świetną reprodukcją kolorów i dobrą dynamiką tonalną.
Poza wyżej wymienionymi parametrami, trzeba wspomnieć o tym, iż główny aparat zapewnia 2-krotny zoom optyczny i i 10-krotny zoom cyfrowy, wspiera też HDR Boost 2.
Zarówno główny jak i przedni aparat pozwalają na wykonywanie zdjęć bokeh - z efektem rozmycia tła i radzą sobie z tym dobrze. Ten może być nakładany automatycznie, ale można też skorzystać z ręcznej regulacji (za pomocą suwaka ustawiać stopień rozmycia). Zgodnie z ostatnią modą aparaty obsługują też naklejki AR.
aparat tylny - JPG oraz RAW wywołany do JPG
aparat tylny - zdjęcie w trybie standardowym oraz z efektem bokeh
aparat tylny - przykład działania diody LED
aparat przedni - zdjęcie w trybie standardowym oraz z efektem bokeh
Podsumowanie
Czy HTC U12+ jest dobrym smartfonem? Tak. Czy można go polecić? Tak. Czy odniesie jakikolwiek sukces? Nie wiem. Tajwański producent kolejny rok potwierdza tezę, że to nie jakość smartfonów jest powodem jego problemów. Bolączek szukać trzeba gdzie indziej. Cena 3 499 złotych nie jest przesadnie wysoka jak na obecne standardy (chociaż znajdziemy tańsze flagowce). Identycznie wyceniony został np. Huawei P20 Pro czy LG G7 ThinQ. Mogą pojawić się jednak głosy, iż rynkowa pozycja HTC powinna skłonić producenta do zawalczenia o klienta właśnie ceną.
Co do samego smartfona, jest dobrze wykonany i spodoba się zwłaszcza przeciwnikom notcha, wersja Translucent Blue jest bez wątpienia najbardziej oryginalna. HTC U12+ ma wodoszczelną obudowę i wyróżniające go krawędzie Edge Sense 2 reagujące na ściskanie.
To jeden z najwydajniejszych modeli na rynku, liczyć można na doskonałe działanie systemu, a także instalowanych dodatkowo aplikacji i gier. Świetnie wypadają tu możliwości fotograficzne, jakość dźwięku, nie zabrakło też najnowocześniejszych modułów łączności bezprzewodowej i możliwości korzystania z dwóch kart SIM. Owszem, drobne mankamenty (braki) są, ale ogólny obraz smartfona jest jak najbardziej pozytywny.
Plusy i minusy:
- atrakcyjna i oryginalna stylistyka wersji Translucent Blue
- wodoszczelna obudowa (IP68)
- krawędzie Edge Sense 2
- wysoka wydajność procesora Qualcomm Snapdragon 845
- duży, szczegółowy wyświetlacz
- wsparcie dla HDR10
- dobra jakość zdjęć, obsługa formatu RAW, EIS + OIS
- bardzo szybki autofocus
- dobra jakość filmów 4K 60 fps
- dobra jakość dźwięku
- w zestawie bardzo dobre słuchawki USonic z aktywną redukcją szumów
- plecki ochronne w zestawie;
- dość szybki czytnik linii papilarnych
- skuteczne rozpoznawanie twarzy
- miejsce dla karty pamięci microSD (alternatywnie dla drugiej karty SIM)
- NFC, Bluetooth 5.0, dwuzakresowe Wi-Fi „ac”
- brak złącza słuchawkowego
- brak bezprzewodowego ładowania
- brak klasycznych przycisków fizycznych nie każdemu musi się spodobać
Komentarze
6Trochę mała bateria przy takich wymiarach i przy tej rozdzielczości.