Jakość zdjęć z głównego aparatu
Huawei Mate 8 wyposażony został w matrycę o rozdzielczości 16 Mpix z przysłoną f/2.0. Wykorzystując maksymalne ustawienia i format 4:3 otrzymać można zdjęcie 4608 x 3456 pikseli. W przypadku formatu 16:9 rozdzielczość spada do 12 Mpix, w efekcie czego zdjęcie ma już 4608 x 2592 pikseli.
Zdjęcia wykonana aparatem tylnym - 4:3 |
Zdjęcie wykonana aparatem tylnym - 16:9
Jak sami zobaczyć możecie na powyższych fotografiach, jest dobrze. Tylko czy aż? Biorąc pod uwagę cenę urządzenia i to co mają do zaoferowania inne smartfony z tego segmentu niektórzy mogą się delikatnie rozczarować. Z drugiej strony, jeśli przedkładać będziecie ponad aparat inne zalety Huawei Mate 8, nie zaliczacie się też do pasjonatów mobilnej fotografii, to szczegółowość, a zwłaszcza odwzorowanie kolorów nie powinny was tu zawieść.
Główny moduł wzbogacony jest o podwójną, dwutonową diodę LED. Poniżej dwa zdjęcia wykonane z jej wykorzystaniem.
Zdjęcia wykonane aparatem tylnym z diodą LED - 4:3 |
Jakość zdjęć z przedniego aparatu
Na przednim panelu znalazło się natomiast miejsce dla matrycy 8 Mpix z przysłoną f/2.0. W tym przypadku nie wypada mi wystosowywać jakichkolwiek większych zarzutów. Oczywiście plener na kolana nie rzuca, ale mowa tu o rozwiązaniu głównie do selfie i w tym przypadku nikt nie powinien narzekać. Rozdzielczość zdjęcia wynosi maksymalnie 3264 x 2448 pikseli.
Zdjęcia wykonane aparatem przednim - 4:3 |
Interfejs
Interfejs nie powinien stanowić dla nikogo problemu, nawet jeśli będzie to pierwsze zetknięcie się z propozycją Huawei. Z poziomu głównego menu łatwo przełączać można się pomiędzy trybami foto-wideo i sterować chociażby diodą LED. Wybierając dodatkowe menu pojawia się kilka kolejnych opcji.
Prócz niejako obowiązkowej Panoramy i HDR uwagę zwracają dwie pozycje.
Tryb Super noc poprawiać ma jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle, ale liczyć trzeba się tu z koniecznością sięgnięcia po statyw. Czas naświetlania jest na tyle długi, że bez tego akcesorium nic nie zdziałamy.
Inaczej jest już w przypadku chęci skorzystania z trybu Zaawansowane. Powala on ręcznie korygować poszczególne parametry i tym samym nie zdawać się na automatykę sprzętu. Chociaż akcentuję, iż Huawei Mate 8 nie jest fotograficznym goliatem, obecność omawianego elementu muszę pochwalić. Tym bardziej, że korzystanie z belek jest bardzo wygodne, a całość nie jest jedynie sztuką dla sztuki.
Oczywiście interfejs po przesiadce na przednią kamerę się nie zmienia. Liczba dostępnych opcji znacząco jednak spada.
Jakość filmów
Niestety w przypadku filmów Huawei Mate 8 także odstaje od konkurentów z podobnego przedziału cenowego. Nie chodzi mi już tyle o sam fakt, iż kamera główna pozwala rejestrować wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD a nie 4K, ale oczywiście o samą jakość tego co otrzymujemy.
Producent nie zapomniał na szczęście o optycznej stabilizacji obrazu. Nie można jednak korzystać z niej podczas nagrywania w 60 kl./s, jedynie w 30 kl./s. Poza tym dostępne są jeszcze opcje 720p, VGA, QVGA oraz MMS (176x144 pikseli).
W przypadku przedniej kamery mamy te same ustawienia związane z rozdzielczością, brakuje tylko Full HD w 60 kl./s.
Smartfon (głównie) dla biznesu?
Omawiany smartfon to, nie da się ukryć, propozycja głównie dla biznesu. Jeśli określenie to nico zbyt mocno ogranicza potencjalne grono odbiorców należałoby doprecyzować, że Huawei Mate 8 to urządzenie do pracy. Wynika to może nie tyle z jakości wykonania i stylistyki, co z gabarytów, wydajności, oprogramowania i wbudowanej, bardzo dobrej baterii.
Oczywiście przy zakupie nie trzeba będzie okazywać się dokumentacją potwierdzająca prowadzenie firmy, a powyższe elementy docenić może każdy. Niestety. Ideałów nie ma i chociaż Huawei Mate 8 jest tego bliski, producent o niektóre kwestie zadbał nieco mniej. Nie imponują, a być może nawet nieco zawodzą, możliwości fotograficzne. W ogólnym rozrachunku jest to jednak model, którego zakupu nikt żałować nie powinien.
- doskonała jakość wykonania i atrakcyjna stylistyka
- duży ekran o wystarczającej szczegółowości, cienkie ramki
- bardzo płynne działanie
- Android 6.0 z rozbudowaną, ale czytelną nakładką EMUI 4.0
- bardzo dobra wydajność procesora i układu graficznego
- łączność LTE i NFC
- bardzo szybki czytnik linii papilarnych
- bardzo dobry czas pracy na baterii
- obsługa dwóch kart SIM...
- ...przy rezygnacji z karty microSD
- delikatnie wystający moduł głównego aparatu
- zdjęcia gorsze niż u konkurentów z tego przedziału cenowego
- średnia jakość materiałów wideo
Komentarze
7Jak szybko GPS łapie fixa? Czy wymiana danych poprzez NFC odbywa się bez problemu czy trzeba więcej zachodu. Byłbym wdzięczny za uzupełnienie testu.
Pozdrawiam