UWAGA! Obudowa zasilacza została zabezpieczona plombą, więc jej otworzenie jest równoznaczne z utratą gwarancji. Osoby mniej doświadczone w temacie elektroniki mogą ominąć rozdział i od razu przejść do testów.
Modele Straight Power 11 Platinum bazuje na platformie opracowanej przez FSP, która została poddana modyfikacjom. Jeden projekt jest stosowany w modelach o mocy 550 W, 650 W i 750 W, a drugi w mocniejszych wersjach - 850 W, 1000 W i 1200 W).
Zasilacz wykorzystuje topologię DC-DC, ale producent zdecydował się na konstrukcję opartą o przetwornice rezonansową LLC z synchronicznym prostownikiem. W środku znajdziemy dobrej klasy komponenty, a jakość wykonania stoi na bardzo dobrym poziomie. Jeżeli chodzi o wnętrze, nie mamy się do czego przyczepić.
Jak sama nazwa wskazuje - jest naprawdę cicho
Do chłodzenia elektroniki wykorzystano 135-milimetrowy wentylator Silent Wings 3 (BQ SIW3-13525-HF).
Model ten do około 50% obciążenia działa z obniżonymi obrotami, a następnie lekko zwiększa swoją prędkość, więc w praktyce najpewniej będzie zagłuszany przez inne podzespoły komputera.
Dobra konstrukcja z niemieckimi modyfikacjami
Strona pierwotna obejmuje dwa filtry (część komponentów przeniesiono na gniazdo zasilające). Na głównym PCB zlokalizowano bezpiecznik zabezpieczający jednostkę przed zwarciem, warystor zabezpieczający przed przepięciami, a także przekaźnik i termistor NTC chroniące przed dużymi prądami rozruchowymi. Mostek prostowniczy przymocowano do niewielkiego radiatora.
Układ aktywnej korekcji mocy (APFC) obejmuje dwa kondensatory Nippon Chemi-Con certyfikowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza (jeden 270 µF/420V, drugi 180 µF/450 V). Producent zastosował też dwa tranzystory ROHM Semiconductor R6030 i diodę STMicroelectronics STPSC6H065 (elementy przymocowano do podłużnego radiatora).
Obok znalazły się elementy odpowiadające za przetwornicę rezonansową w topologii pełnego mostu (jest to najwieksza zmiana względem zwykłej serii Straight Power 11) - cztery tranzystory ROHM Semiconductor R6020 (przymocowano je do tego samego radiatora), a także cewka i kondensator (umieszczono je na pionowej płytce drukowanej). Całością zarządza kontroler Champion CM6901X (na pionowej płytce drukowanej).
Straight Power 11 Platinum został wyposażony w konwertery DC-DC, które powinny przełożyć się na lepszą stabilność napięć wyjściowych. Tranzystory odpowiedzialne za linie 3,3 i 5 V umieszczono na pionowych płytkach, a te z linii 12 V przeniesiono na rewers głównego laminatu.
Po stronie wtórnej znajdziemy elektroniczne kondensatory Nippon Chemi-Con i Rubycon, a także aluminiowo-polimerowe Nippon Chemi-Con (wszystkie certyfikowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza).
Za monitoring napięć wyjściowych odpowiada kontroler Weltrend Semiconductor WT7527 (został on zlokalizowany na pionowym PCB).
Panel ze złączami do wpięcia modularnego okablowania został przylutowany do głównego laminatu. Producent zastosował tutaj dodatkowe kondensatory filtracyjne.