Testujemy nowy komputer iMac z układem Apple Silicon M4. Zweryfikowaliśmy jego wydajność oraz sprawdziliśmy jak wypada w praktyce. Odpowiadamy także na pytanie czy warto kupić iMac z M4 i dla kogo jest ten komputer.
iMac z M4
Najnowsze iMaki z M4, czyli komputery marki Apple typu all-in-one zaprezentowane zostały 28 października ubiegłego roku. Dla niewtajemniczonych wyjaśnimy, że iMac to komputer, który wygląda jak monitor, a w jego obudowie ukryto wszystkie niezbędne podzespoły. Warto jeszcze wspomnieć, że koniec października był okresem, w którym odbyło się więcej premier komputerów marki Apple. W następnych dniach zadebiutowały również nowy Mac mini z M4 i M4 Pro oraz MacBooki Pro z M4 i M4 Pro.
Do testów otrzymaliśmy egzemplarz w kolorze pomarańczowym, który wyposażony jest w czip Apple Silicon M4 z 10‑rdzeniowym CPU i 10‑rdzeniowym GPU, 32 GB zunifikowanej pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 2 TB oraz wyświetlacz ze szkłem nanostrukturalnym, które ogranicza odblaski w jasnych miejscach, zachowując przy tym dobrą jakości obrazu. Porównanie ilości światła odbijanego przez to szkło i szkło standardowe znajdziecie w mojej recenzji MacBooka Pro z układem M4 Pro, o której wspominałem wyżej.
To najdroższa możliwa konfiguracja, za którą zapłacić trzeba 14999 złotych. Jak taki komputer wypada w praktyce? Zapraszamy do zapoznania się z naszym testem.
Recenzja iMac M4
Jak już wspomniałem, iMac to komputer typu all-in-one, a jego konstrukcja do złudzenia przypomina tradycyjny monitor. To, co jako pierwsze rzuca się w oczy to kolor obudowy. Nie jestem wielkim fanem tego pastelowego pomarańczu, ale trzeba przyznać, że to wyjątkowy kolor jak na komputer. Nowe iMaki dostępne są w wielu niestandardowych jak na tego typu sprzęt kolorach - niebieskim, fioletowym, różowym, żółtym i zielonym. Jest jeszcze srebrny wariant, zdecydowanie bardziej stonowany, który przypomina starsze modele tych urządzeń, które wyposażone były w 27-calowy ekran.
Przedni panel stanowi wyświetlacz typu Retina o rozdzielczości 4,5K (4480 na 2520 pikseli przy 218 pikselach na cal), którego przekątna ma długość 23,5 cala. Wymiary przedniego panelu to niecałe 55 na 38 centymetrów, a wysokość komputera (wraz z podstawką) to 46 centymetrów. Warto też wspomnieć o możliwości regulacji konta nachylenia ekranu.
Komputer ma charakterystyczne białe ramki wokół wyświetlacza, a u dołu znajduje się szerszy fragment obudowy. Całość wygląda estetycznie, ale jak już wspomniałem nieco niestandardowo. Przyczepić można się jedynie do znajdującej się w centralnej części górnej krawędzi kamery, która nieco burzy wzornictwo.
Skoro już o kamerze mowa to mamy tutaj do czynienia z 12 MP kamerą z funkcją Centrum Uwagi i Widok blatu. Pierwsza polega na tym, że utrzymuje rozmówcę w trakcie wideorozmowy w centrum kadru, a Widok blatu daje możliwość jednoczesnego wyświetlania twarzy rozmówcy i widoku z góry na biurko. Aby aktywować tę funkcję trzeba wykorzystać iPhone’a 11 lub każdy z nowszych modeli (poza serię SE). Kamera umożliwia również ręczne powiększanie, przesuwanie i wyśrodkowywanie obrazu, dodawanie reakcji z efektem 3D, włączanie trybu portretowego i zmianę tła.
Warto jeszcze dodać kilka słów na temat sposobu podłączenia komputera do zasilania. Wszystko co jest niezbędne to jeden przewód, który podłączany jest z tyłu obudowy do gniazda za pomocą magnesu, więc mimo, że dostęp do niego jest ograniczony, to dzięki wspomnianenmy magnesowi samo podłączenie jest proste.
Poza samym komputerem, w zestawie znajduje się jeszcze klawiatura, myszka, zasilacz i ściereczka do czyszczenia ekranu (tylko w wersji ze szkłem nanostrukturalnym), która podobna jest do tej słynnej ściereczki Apple, którą testowaliśmy trzy lata temu.
Wraz z testowanym egzemplarzem otrzymaliśmy klawiaturę Magic Keyboard z Touch ID i polem numerycznym oraz myszkę Magic Mouse.
Klawiatura Magic Keyboard z Touch ID i polem numerycznym
O ile jestem ogromnym fanem tego pierwszego akcesorium i współczesnych klawiatur Apple w ogóle (pisałem o tym już kilkukrotnie), to Magic Mouse mi się nie podoba. To ta nieszczęsna wersja z portem do ładowania pod spodem, ale to nie jest największym problemem. Największą wadą tej myszki jest jej nieergonomiczny kształt. Magic Mouse jest płaska, co sprawia, że nie korzysta się z niej komfortowo. Nie pomagają nawet gesty, które można wykorzystać, a całość pogarsza jeszcze fakt, że mysz ma tylko jeden przycisk fizyczny. Co prawda, można ustawić by klikanie z prawej strony zastępowało prawy przycisk myszy, ale próbuję się przyzwyczaić do tego już ponad dwa tygodnie i nadal mam z tym problem. Jeśli miałbym napisać coś pozytywnego o myszce Magic Mouse to z pewnością ładnie wygląda na biurku - i to wszystko.
Zarówno klawiatura, jak i mysz posiadają port USB-C, a oplot znajdującego się w zestawie przewodu do ich ładowania dopasowany jest do koloru obudowy komputera. Oba akcesoria komunikują się z komputerem za pośrednictwem Bluetooth.
Zasilacz o mocy 143 watów ma wbudowany przewód o długości 2 metrów, który podłącza się do komputera. W zestawie jest również przewód zasilający o długości 1 metra, który wpina się w zasilacz i do gniazdka. Sam zasilacz jest dość duży - jego wymiary to niecałe 9,5 na 9,5 na 3 centymetry. Łączna długość zestawu to zatem aż 3 metry i 15 centymetrów.
Tak długi przewód daje sporo możliwości, jeśli chodzi o umieszczenie komputera na biurku bez obaw o to, że przewód nie dosięgnie do najbliższego gniazdka. Ciekawostką jest to, że opcjonalnie wybrać można zasilacz z portem Gigabit Ethernet.
Złącza i komunikacja bezprzewodowa
Testowany model ma z tyłu cztery porty Thunderbolt 4, które obsługują:
- Thunderbolt 4 (do 40 Gb/s),
- USB 4 (do 40 Gb/s),
- USB 3.1 drugiej generacji (do 10 Gb/s),
- DisplayPort.
Tańsze konfiguracje mają dwa porty, ale ich możliwości są takie same. Wszystkie modele wyposazone są również w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z zaawansowaną obsługą słuchawek o wysokiej impedancji. Zostałe ono umieszczone na lewej krawędzi obudowy.
Jeśli chodzi o komunikację bezprzewodową to nowy iMac z czipem Apple Silicon M4 obsługuje Wi‑Fi 6E (802.11ax) i Bluetooth 5.3.
Głośniki
Nowy iMac ma sześć wbudowanych głośników z przetwornikami niskotonowymi w technologii force‑cancelling, które obsługują dźwięk przestrzenny w technologii Dolby Atmos i to słychać. Przy maksymalnej głośności dźwięk wypełnia pomieszczenie i wyraźnie słychać zarówno wysokie, średnie, jak i niskie tony, a brzmienie jest głębokie i szczegółowe. Nowy iMac potwierdza, że Apple całkiem dobrze radzi sobie z tym tematem.
Wydajność
Jak już wspomnieliśmy, testowany iMac wyposażony jest w czip Apple Silicon M4 z 10‑rdzeniowym CPU (z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 6 rdzeniami energooszczędnymi), 10‑rdzeniowym GPU ze sprzętową akceleracja ray tracingu i 16‑rdzeniowy system Neural Engine. Przepustowość pamięci operacyjnej to 120 GB/s. Szczegółowa specyfikacja procesora dostępna jest pod wynikami testu Geekbench 6.
Tradycyjnie wykonaliśmy już kilka testów benchmarkowych, które przybliżają możliwości tego komputera.
Geekbench 6 - CPU
Geekbench 6 - GPU
Geekbench AI
Blackmagic Disc
Blackmagic RAW
Cinebench R23
GFXBench 5.0
Speedometer 2.0
Speedometer 3.0
Czy warto kupić iMac z M4?
Nowy iMac to komputer przeznaczony raczej do konsumpcji treści i realizacji mniej wymagających zadań. Nie zrozumcie mnie źle - testowany model dysponuje całkiem niezłą wydajnością, ale w linii komputerów Apple ten model nie jest maszyną do najcięższych prac. To desktopowy odpowiednik MacBooka Air.
iMac z M4 świetnie sprawdzi się w domowych zastosowaniach oraz do pracy biurowej. Ze względu na swoje charakterystyczne wzornictwo ten komputer świetnie wyglądać będzie w hotelowej recepcji czy innych reprezentacyjnych miejscach, w których ma stać tego typu urządzenie. Warto też dodać, że najnowszy czip zapewnia temu komputerowi długi cykl życia. Wystarczy przypomnieć, że najnowszy system operacyjny macOS Sonoma zainstalować można na iMacach z 2019 roku z procesorami Intela. Prawdopodobne jest, że w przypadku układów Apple Silicon wsparcie będzie dłuższe niż 6-7 lat. Jeśli więc zdecydujecie się na zakup tego komputera to z pewnościa posłuży on Wam przez długie lata.
Opinia o Apple iMac 24 M4
- Nieszablonowe wzornictwo,
- Klawiatura i myszka w zestawie,
- Wyświetlacz nanostrukturalny świetnie spełnia swoją funkcję,
- Wysoka wydajność,
- Dobre głośniki.
- Magic Mouse ze wszystkimi swoimi wadami,
- Wysoka cena.
Apple iMac M4
Produkt do przeprowadzenia testu został użyczony przez firmę Apple. Firma użyczająca nie miała wpływu na treść ani wyglądu w nią przed publikacją. Jest to niezależna recenzja dziennikarska.
Komentarze
2Kupe kasy "wkladacie" w tym sprzecie w wyswietlacz czy obudowe, ktore wciaz beda dobre gdy niewymienny RAM czy dysk stana sie niewystarczajace. Za kilka lat bedziecie sprzedawac tego iMaca ze znaczna strata na OLX.
Drugi minus to bezuzyteczny ekran. Kupujac zwykly monitor mozecie podpiac do niego dowolne sprzety (a monitor z KVM to w ogole bajka, mozna przelaczac jedna klawiature, mysz i glosniki zmieniajac tylko wejscie obrazu, na przyklad miedzy kompem domowym a pracowym). Tutaj macie na biurku wielki kloc, ktory obsluguje tylko sam siebie.
Jak lubicie ecosystem Apple to Mac mini + normalny monitor jest o wiele lepszym rozwiazaniem.