MacBook Pro M4 Pro - recenzja. Komputer w cenie używanego samochodu
Ultrabooki

MacBook Pro M4 Pro - recenzja. Komputer w cenie używanego samochodu

przeczytasz w 6 min.

Testujemy 16-calowego MacBooka Pro z układem Apple Silicon M4 Pro. Sprawdzamy jak najnowszy laptop Apple wypada w testach benchmarkowych i w codziennym użytkowaniu.

ocena redakcji:
  • 4,9/5

MacBook Pro z M4 Pro

Najnowsze modele MacBooków Pro wyposażone w układy Apple Silicon serii M4 zaprezentowane zostały 30 października tego roku. Firma Apple nie zorganizowała w tym celu tradycyjnej konferencji produktowej, dlatego premiera tych komputerów mogła być dla niektórych zaskoczeniem. Co prawda, w sieci pojawiały się pewne doniesienia na ten temat, ale nie było ich wiele.

Przypomnijmy też, że nie była to jedyna premiera komputerów Mac w tym czasie. W poniedziałek (28 października) zaprezentowane zostały nowe komputery iMac z układem M4, a dzień później zadebiutował Mac mini z M4 i M4 Pro.

MacBook Pro m4 pro

Do naszej redakcji trafił 16-calowy model MacBooka Pro, który wyposażony jest w układ M4 Pro z 14‑rdzeniowym CPU (z 10 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi), 20‑rdzeniowym GPU i przepustowością pamięci 273 GB/s. Poza tym, na jego pokładzie znajdziemy także 48 GB zunifikowanej pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 2 TB. Warto też dodać, że jest to wersja z wyświetlaczem nanostrukturalnym.

MacBook Pro specyfikacja

MacBook Pro m4 dysk

Za taką konfigurację w sklepie Apple zapłacić trzeba 18749 złotych. Sporo, ale już nie raz wspominaliśmy, że nie jest to komputer dla każdego. Zapraszamy do zapoznania się z naszym testem.

MacBook Pro z M4 Pro - test

Wygląd i konstrukcja

Pisanie o tym, że materiały i jakość wykonania są na najwyższym poziomie nie ma chyba sensu. Firma Apple przyzwyczaiła nas do tego, że jej produkty, a w szczególności komputery Mac, tym się właśnie charakteryzują. Testowany egzemplarz wykończony został w popularnym kolorze gwiezdna czerń, który bardzo mi się podoba, ale jego dużą wadą zawsze były pojawiające się na obudowie ślady palców. Mam wrażenie, że zostało to nieco poprawione. Co prawda, ślady nadal są, ale jest ich znacznie mniej niż w przypadku innych (starszych) modeli komputerów z obudową w tym właśnie kolorze.

Po otwarciu klapy jako pierwszy w oczy rzuca się ogromny gładzik, którego wymiary wynoszą 16 na 10 centymetrów. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z touchpadem w nowszych modelach laptopów Apple wie, że do ich działania nie można się przyczepić.

MacBook Pro gładzik

Podobnie jest z klawiaturą, ale mam tutaj jedną uwagę. Wspomnę najpierw, że klawisze są sprężyste, a skok niski. Apple przyzwyczaiło nas już do wysokiego stopnia komfortu pracy na klawiaturze. Zaletą są również pełnowymiarowe klawisze funkcyjne oraz przycisk Touch ID, ale to także standard. Minusem jednak fakt, że brakuje bloku numerycznego, choć testowany komputer ma dość spore gabaryty.

Pisząc o konstrukcji trudno nie wspomnieć o wlotach powietrza, które umieszczone są z tyłu, po bokach oraz pod ekranem. Przypomnijmy, że MacBooki Pro, w odróżnieniu od modeli serii Air, mają aktywny system chłodzenia.

MacBook Pro chłodzenie

Na koniec wspomnijmy o gabarytach. Wymiary komputera to 35,57 na 24,81 na 1,68 centymetra, a waga wynosi 2,14 kilograma. Jest to zatem stosunkowo duży i ciężki laptop, który nie jest raczej przeznaczony do częstego przenoszenia.

Wyświetlacz

W porównaniu do poprzedniej generacji nie wprowadzono wielu zmian. Nadal mamy do czynienia z wyświetlaczem Liquid Retina XDR o przekątnej 16,2 cala i rozdzielczość wynoszącej 3456 na 2234 piksele (254 ppi). Nowością jest maksymalna jasność w trybie SDR, która wynosi 1000 nitów, a nie 600 - jak w przypadku modeli MacBook Pro z układami serii M3. Przypomnijmy także, że MacBooki Pro obsługują technologię Pro Motion, czyli adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120 Hz. W ustawieniach wybrać można także stałe częstotliwości odświeżania: 47,95 Hz, 48,00 Hz, 50,00 Hz, 59,94 Hz oraz 60,00 Hz.

Wspomnieliśmy wcześniej, że testowany egzemplarz posiada wyświetlacz nanostrukturalny, którego zadaniem jest ograniczenie odblasków w jasnych miejscach - zarówno w plenerze, jak i w pomieszczeniach - przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu i radzi on sobie z tym dobrze. Na zdjęciach poniżej porównać można jak odbija się światło latarki z iPhone’a świecącej z odległości około 50 centymetrów na ekran testowanego MacBooka Pro i na ekran 13-calowego MacBooka Air ze standardowym wyświetlaczem. Warto przy okazji zauważyć, że w ekranie MacBooka Air odbija się światło z pionowo ustawionego paska LED, którego w ogóle nie widać w przypadku MacBooka Pro.

Wbudowana kamera

Nowością w porównaniu do poprzedniej generacji MacBooków Pro jest kamera o rozdzielczości 12MP z funkcją Centrum Uwagi i Widok blatu. Jednak jakość przechwytywanego obrazu w warunkach słabego oświetlenia nadal nie powala. Apple ma z tym problem od dłuższego czasu.

Zadaniem Centrum Uwagi jest utrzymanie twarzy osoby uczestniczącej w rozmowie wideo w kadrze nawet wtedy, gdy się porusza. Jej działanie sprawdziliśmy przy okazji recenzji 13-calowego iPada Air M2. Co więcej, Centrum Uwagi umożliwia także ręczne powiększanie, przesuwanie i wyśrodkowywanie obrazu, dodawanie reakcji z efektem 3D, włączanie trybu portretowego i zmianę tła.

MacBook Pro m4 pro kamera przód

MacBook Pro m4 pro kamera centrum uwagi

Jedną z funkcjonalności jest także Widok blatu, czyli możliwość jednoczesnego wyświetlania twarzy rozmówcy oraz blatu biurka. Trzeba do tego wykorzystać iPhone’a z ultraszerokokątnym obiektywem.

Złącza

Krótko o złączach, ponieważ jest to element, który wyróżnia MacBooki Pro od serii Air. Po prawej stronie znajduje się HDMI, USB-C oraz gniazdo na kartę SDXC.

MacBook Pro złącza

Po prawej znajdziemy służący do ładowania port MagSafe 3, dwa porty USB-C oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Dodajmy, że porty USB-C obsługują:

  • ładowanie,
  • DisplayPort,
  • Thunderbolt 5 (do 120 Gb/s),
  • Thunderbolt 4 (do 40 Gb/s),
  • USB 4 (do 40 GB/s).

MacBook Pro złącza lewa

Przypomnijmy, że modele z czipami Apple Silicon serii M3 obsługują jedynie standard Thunderbolt 4.

Głośniki

Laptop posiada sześć głośników hi‑fi z przetwornikami niskotonowymi w technologii force‑cancelling, które obsługują dźwięk przestrzenny stereo i Dolby Atmos. Sprawdziłem je na utworach, które wykorzystałem między innymi do testu słuchawek AirPods 4.

Jakość dźwięku jest dobra. W trakcie odtwarzania utworów słychać zarówno wysokie, średnie, jak i niskie tony, a brzmienie jest bardzo przyjemne, głębokie i szczegółowe. Apple przyzwyczaiło nas już do tego, że świetnie radzi sobie z dźwiękiem przestrzennym i nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli usiądzie się na przeciwko laptopa w niedalekiej odległości od niego to przestrzenność dźwięku robi naprawdę duże wrażenie. Efekt jest znacznie gorszy w przypadku, gdy słuchacz znajdzie w innym położeniu w stosunku do laptopa.

Wydajność

Wydajność zweryfikowaliśmy na podstawie testów syntetycznych, którym zwykle poddajemy komputery Mac. Dzięki temu jest możliwość porównania ich osiągów.

Warto już na początku tego akapitu dodać, że w przypadku MacBooka Pro z M4 Pro do wyboru są trzy tryby poboru energii:

  • Niskie zużycie energii - zmniejsza zużycie energii, aby wydłużyć żywotność baterii,
  • Automatyczny - równoważy zużycie energii i wydajność,
  • Wysoka wydajność - maksymalizuje wydajność przy intensywnych, trwałych obciążeniach graficznych. W tym trybie wentylator może działać z większą prędkością, co generuje dodatkowy hałas wentylatora.

Domyślnie komputer Mac ma aktywny tryb Automatyczny. Aby włączyć inny tryb należy kolejno wybrać:

  • menu Apple (w lewym górnym rogu ekranu),
  • Ustawienia systemowe,
  • Bateria.

W tym oknie można wybrać tryb dla pracy na baterii oraz na zasilaniu z sieci. Test Cinebench R23 przeprowadziliśmy zarówno w trybie automatycznym jak i wysokiej wydajności, ale wyniki były bardzo zbliżone. Wróćmy jednak do sedna sprawy. Oto rezultaty naszych testów:

Geekbench 6 - CPU

MacBook Pro m4 pro geekbench cpu

Geekbench 6 CPU – Single Core
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 3994
Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 3108

Geekbench 6 CPU Multi Core
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 23069
Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 21274

Geekbench 6 - GPU

MacBook Pro m4 pro geekbench gpu

Geekbench 6 - Metal
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 157188
Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 112856

Geekbench 6 - OpenCL
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 93738
Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 69871

Geekbench AI

MacBook Pro m4 pro Geekbench AI

Blackmagic Disc

MacBook Pro m4 pro blackmagic disc

Blacmagic Disc – Write
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 8226
Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 6862

Blackmagic Disc - Read
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 5603
Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 5413

Blackmagic RAW

MacBook Pro m4 pro blackmagic raw

Blackmagic RAW 8K – CPU
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 76
Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 68

Blackmagic RAW 8K – GPU
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 291
Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 186

Cinebench R23 - tryb automatyczny

MacBook Pro m4 cinebench

Cinebench R23 – Single Core
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 2256
Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 1879

Cinebench R23 - Multi Core
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 23350
Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 21783

Cinebench R23 - tryb wysokiej wydajności

MacBook Pro m4 cinebench r23

GFXBench 5.0

MacBook Pro m4 pro GFXBench 5.0

Speedometer 2.0

MacBook Pro m4 pro speedometer 2.0

Speedometer 2.0
punkty, więcej=lepiej

Apple MacBook Pro 2024 M4 Pro 816
Apple MacBook Pro 2023 M3 Max 610

Speedometer 3.0

MacBook Pro m4 pro speedometer 3.0

Bateria i zasilacz

W nowych 16-calowych modelach MacBooków Pro montowana jest bateria litowo-polimerowa o pojemności 100 Wh. Firma deklaruje, że zapewnia ona do 24 godzin strumieniowania wideo lub do 17 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu. W komplecie znajdziemy zasilacz USB‑C o mocy 140 W, który umożliwia szybkie ładowanie. Poza zasilaczem, w pudełku jest również pleciony przewód z USB-C na MagSafe 3 w kolorze czarnym. W trakcie testów naładowanie baterii wspomnianymi akcesoriami od 17% do 100% trwało 1 godzinę i 25 minut.

Testy baterii przeprowadzone zostały w GFX Bench Metal, a wyniki prezentują się następująco:

MacBook Pro m4 pro gfx bench 5.0 bateria

Na koniec dodajmy, że zasilacz jest całkiem spory. Jego wymiary to 9,5 na 7,5 na 2,9 centymetra, a jego waga wynosi 286 gramów. Aż prosi się o zastosowanie technologii GaN.

MacBook Pro mr pro zasilacz
Z lewej: zasilacz 140W. Z prawej: zasilacz 20W do iPhone

Czy warto kupić MacBooka Pro z układem M4 Pro?

MacBooka Pro z układem M4 Pro to komputer do zaawansowanych zadań. Z jego zalet skorzystają między innymi programiści, twórcy grafiki 3D, fotografowie czy filmowcy.

Przemawia za tym chociażby wysoka wydajność oraz różnego rodzaju złącza. Jego specyfikacja i możliwości sprawiają, że ten komputer nie będzie dobrym wyborem w przypadku domowego użytku, a nawet prostych prac biurowych. Posiada on cechy, które nie będą mu przeszkadzać w pełnieniu roli komputera domowego, ale trzeba za nie słono zapłacić i są zbędne. W takich zastosowaniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele serii Air, na przykład 13-calowy MacBook Air M3 albo 15-calowy MacBook Air M2

Opinia o Apple MacBook Pro 16,2" 2024 (MX2T3R2D2)

Plusy
  • wysoka jakość wykonania,
  • duży gładzik i dobra klawiatura,
  • dobry wyświetlacz,
  • wysoka wydajność,
  • tryby poboru energii,
  • dobra jakość dźwięku.
Minusy
  • brak bloku numerycznego na klawiaturze,
  • duży i ciężki zasilacz.

Apple MacBook Pro 2024 16,2

98% 4.9/5

  • Wyróżnienie "Super Wydajność" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Produkt" - benchmark.pl

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    HD4870
    1
    Założę się że bez odpalania geekbencha nikt nie będzie w stanie stwierdzić czy używa MacBooka Pro M3 czy M4. Natomiast podobno jest wyraźna różnica w głośności wentylatora - w modelu M4 ma włączać się on częściej i być głośniejszy. Oczywiście jak zawsze recenzja skupia się na nieistotnych rzeczach, setki wykresów wydajności, kompletnie bez znaczenia, a o rzeczach które są najbardziej zauważalne jak chłodzenie, ani słowa.
    • avatar
      Aquagen
      1
      Mi osobiście bardzo bruździ kamera zabierająca obszar na środku ekranu. Niby na komórce też mam takie rozwiązanie, ale na laptopie chciałbym mieć pełny obszar roboczy.
      Druga sprawa, to sama rozdzielczość 3456 × 2234, czyli poniżej 3840 × 2160. Jak chcą się wyróżnić dziwną rozdzielczością czy proporcjami, to ok, ale musi się zmieścić się w całości materiał 4K 16:9.
      • avatar
        WacławoBombaron
        -1
        Drodzy rodacy. To jusz za miesiąc. Święta, wigilia Bożego narodzenia. Jest to czas refleksji i zadumy. Spotkamy siem z naszymi rodzinami przy stole wigilijnym.
        W dzisiejszym swiecie gdzie inflacja i ceny energii szaleją trzeba niec pieniądze. Jestem tu aby wam pomoc zasoby pieniądze na święta. Pozwólcie ze się przedstawię! Nazywam się Wacław Bomba. Jestem ŚWIATOWEJ sławy ekspertem rynku KRYPTOWALUT!!!
        KRYPTOWALUTY są nasza przyszłością i zastąpią wszystkie świata za 10 lat!!
        Pod spodem zapodaje wam linkacza do aplikacji Crypto Com. Zarejestrujcie, przejdźcie proces KYC a otrzymacie az 25$ na pierwsze inwestycje!!!
        Poczuj magię świat z aplikacja CRYPTO COM I KRYPTOWALUTATAMI!!!! Podaruj sobie prezent dla siebie i swoje rodziny i zdobądź fortunę która sprawi ze każde nadchodzące święta będą wyjątkowe i nie będzie wam brakowało niczego!!!
        Handluj, kupuj, sprzedawaj, wymieniaj, trejduj KRYPTOWALUTAMI w aplikacji CRYPTO COM w święta i nie tylko ale codziennie!!!!
        Oto mój specjalny świąteczny linkacz dla was!!! Kliknij go teraz bo nie ma czasu!!! Czas to pieniądz!!
        Spraw aby moc świąt i prezentów sprawiła uśmiech na twojej twarzy i twojej rodzinie!!!
        Dzięki temu linkaczowi i aplikacji. CRYPTO COM zarobisz miliony a magia swiat będzie juz zawsze z toba!!! Klikajcie bracie i siostry w linkacza TRERAZ!!!

        https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
        • avatar
          obcypl
          0
          Biorąc pod uwagę, że M4 (bez pro) ma moc zbliżoną do M3 Pro, chyba poczekam na Air 15,3 M4. To pewnie będzie bardziej cost-effective zwłaszcza, że rzadko wypełniam CPU...
          • avatar
            glenord
            0
            czemu nie ma w recenzji informacji ze wentylatory chodza niemalze non stop w modelach z m4 a w m3 czy m2 zalaczaja sie tylko przy duzym obciazeniu?

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login