Nowa seria procesorów Intel Core X nie wprowadza rewolucji. Producent tylko nieznacznie usprawnił konstrukcję jednostek, ale za to zdecydował się na dużo korzystniejszą wycenę. Czy to oznacza, że testowany przez nas Core i9-10980XE jest atrakcyjną propozycją? To zależy.
Układ został wyposażony w 18 rdzeni i 36 wątków oraz 4-kanałowy kontroler pamięci, co oczywiście przekłada się na potężną wydajność w zastosowaniach wielowątkowych. Przy niektórych zadaniach, gdzie duże znaczenie odgrywa przepustowość pamięci, Core i9 po prostu masakruje konkurencyjnego Ryzena. Są jednak zadania, gdzie 18 rdzeni Intela przegrywa z 16 rdzeniami AMD (i pomijamy tutaj gry, bo taka jednostka raczej nie będzie służyć głównie do rozrywki).
Procesor można podkręcić i oferuje on tutaj całkiem przyzwoity potencjał (szczególnie jak na 18-rdzeniowego potwora). Nie obejdzie się jednak bez wydajnego, wodnego chłodzenia i potężnej płyty głównej. No i małej elektrowni, bo Core i9-10980XE po OC cechuje się ogromnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Niestety, jeżeli chodzi o pobór mocy Intel wyraźnie odstaje od konkurenta AMD (tym bardziej, że ten może nawet działać w trybie energooszczędnym).
Jak przystało na procesor dla profesjonalistów, duże znaczenie odgrywa też sama platforma. Nadal mamy do czynienia z płytami głównymi X299, które pozwalają na budowę wydajnej i funkcjonalnej stacji roboczej – nowe procesory Cascade Lake-X dają tutaj możliwość obsadzenia nawet 256 GB pamięci RAM, a także połączenia kilku kart graficznych i kilku szybkich dysków SSD PCIe w macierz RAID (szkoda, że tworzenie takich macierzy nadal jest mocno ograniczone, bo konkurencja zapewnia bardziej uniwersalne rozwiązanie).
Komputer z procesorem Core i9-10980XE będzie prawdziwym kombajnem, który uda się złożyć dużo taniej niż konfiguracje z poprzednimi modelami Core i9-9980XE i 7980XE. Opłacalność takiego zakupu będzie jednak zależna od zastosowania sprzętu.
Core i9-10980XE powinien u nas kosztować około 4600 złotych, a więc dużo mniej niż jeszcze niedawno trzeba było zapłacić za poprzednie 18-rdzeniowe modele: Core i9-9980XE i Core i9-7980XE. Prawda jest taka, że obniżki cen to efekt nacisku AMD – znacznie taniej można kupić konkurencyjny, 16-rdzeniowy układ Ryzen 9 3950X, a dokładając 2000 złotych dostaniemy już high-endowy, 24-rdzeniowy model Ryzen Threadripper 3960X (współpracujący też z funkcjonalniejszą platformą TRX40).
Czy warto kupić Intel Core i9-10980XE?
To już nie te czasy, gdy każdy high-endowy komputer musiał korzystać z procesora Intela. Teraz wybór zależy od zastosowania sprzętu i wymagań co do platformy. Core i9-10980XE sprawdzi się w zadaniach wymagających bardzo dobrej wydajności wielordzeniowej, połączonej z wysoką przepustowością pamięci RAM i wieloma liniami PCI-Express. Przy okazji jest wyraźnie tańszy niż Threadripper 3960X.
Intel Core i9-10980XE - ocena :
- bardzo dobra wydajność w wielowątkowych zastosowaniach
- obsługa do 256 GB czterokanałowej pamięci RAM
- 48 linii PCI-Express 3.0
- poprawki bezpieczeństwa
- kompatybilność z obecnymi płytami głównymi X299
- całkiem niezły potencjał na podkręcanie
- bardzo wysokie temperatury po OC
- bardzo wysoki pobór mocy po OC
- słabsza wydajność w zastosowaniach jednowątkowych względem konkurenta
- gorsza wydajność w grach względem konkurenta
- platforma Intel X299 nie jest tak funkcjonalna jak AMD TRX40
Zobacz również:
- AMD Athlon 3000G - nowy król budżetowych komputerów?
- AMD pręży muskuły! Testujemy procesor Ryzen 9 3950X
- Potężny cios dla Intela – AMD ujawnia wyczekiwane procesory Ryzen i Ryzen Threadripper
Komentarze
54bardzo wysoki pobór mocy po OC
słabsza wydajność w zastosowaniach jednowątkowych względem konkurenta
gorsza wydajność w grach względem konkurenta
platforma Intel X299 nie jest tak funkcjonalna jak AMD TRX40"
No to pozamiatanie.....
Ostatnio kiedy czytałem takie punkty negatywne wszyscy śmiali się kaloryferów FX 8xxx "w sam raz na zimę" i ich zacofanej platformie względem konkurencji.
Ledwo 2 generacje Zen i Intel praktycznie nie ma czym walczyć z AMD, nawet przecena o 50% im nie pomaga. A co dopiero bedzie kiedy Zen 3 wyjdzie w przyszłym roku na nowej architekturze. AMD będzie kopać leżącego (i dobrze mu tak)!
Jeśli chodzi o samą wydajność CPU, to AMD swoim desktopowym 3950X pozamiatało HEDT Intela!
Gdyby ktoś 3 lata temu coś takiego zapowiedział, to by go zamknęli w pokoju bez klamek :)
Z drugiej strony brawo AMD. Jedziesz z nim :D
A gdzie logiczne porównanie do TOP-u HEDT AMD na X399 czyli 12nm ThreadRipper-a 2990WX (32C/64T)?
https://cdn.discordapp.com/attachments/425621291651825684/648482043897839627/unknown.png
www.youtube.com/watch?v=vuaiqcjf0bs
Lmao.
"Niestety, podkręcenie procesora zostało okupione potężnym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną - przy mocnym obciążeniu, Core i9 10980X pobierał już prawie 500 W."
Nie powinno z treści jasno wynikać, że to cała platforma tyle pobiera, a nie sam CPU?
Pomijając wady i zalety dowolnej z platform, dowolnego procesora, doskonale widzimy jak działa konkurencja, czyli w przypadku intela:
1. da się zwiększyć ilość rdzeni
2. da się obniżyć cenę
3. da się zwiększyć ilość linii PCIe
4. da się zachować zgodność z dotychczasową podstawką
normalnie same zalety, a to dzięki konkurencji :) niestety nadal jest ogromna grupa osób która tego nie rozumie, oni wolą być niewolnikami kosztownego monopolu.